Mats Strandberg
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Szwedzki pisarz i dziennikarz. Chociaż w rodzinnym kraju dużą popularność przyniosły mu horrory, w swoim dorobku ma także Mats Strandberg książki dla dzieci i powieści fantasy dla młodzieży. Pisze sam i w duecie. Z Sarą Bergmark Elfgren stworzył poczytną trylogię new adult, której pierwszy tom, Krąg, ukazał się w 2011 r. Ostatnią powieść pt. Koniec Mats Strandberg w ręce czytelników oddał w 2018 r., jednak w polskim przekładzie jest ona dostępna dopiero od listopada 2020 r.

Mats Strandberg na świat przyszedł w 1976 r. w niewielkim miasteczku Fagersta, jednak swoją karierę i dorosłe życie związał ze Sztokholmem, gdzie mieszka od wielu lat. Jego miłość do literatury, w tym literatury grozy, zaczęła się we wczesnym dzieciństwie. Mały Mats Strandberg książki czytał podobno w ilościach wręcz hurtowych. Nawet jako chłopiec najbardziej lubił straszne historie, jak wspomina, od słodkich disneyowskich historyjek stanowczo wolał nieocenzurowane wersje baśni braci Grimm. Na całe szczęście rodzice wspierali jego czytelniczą pasję i, za co pisarz jest im bardzo wdzięczny, nie ingerowali specjalnie w dobór lektur syna. A był on nieco kontrowersyjny, zważywszy, że już jako 10- latek odkrył Mats Strandberg książki króla grozy Stephena Kinga, które przez dłuższy czas stanowiły jego podstawową czytelniczą strawę. Samo czytanie jednak szybko przestało mu wystarczać i w zasadzie od momentu, kiedy tylko nauczył się pisać, podejmował on swoje pierwsze pisarskie próby. Zresztą, jak przyznaje autor, pismo jest dla niego najbardziej komfortową forma wypowiedzi.

Swoją pierwszą powieść, podobno absolutnie okropną, napisał jako nastolatek. Dziś niewydanie tej książki Mats Strandberg uważa za jedną z najlepszych rzeczy, które mogły mu się przydarzyć. Jego zdaniem mimo najszczerszych chęci do tworzenia historii potrzebna jest bowiem pewna dojrzałość, którą jako szesnastolatek absolutnie nie miał prawa się odznaczać. Zanim doszło do wydania jego pierwszej książki Mats Strandberg szlifował swój warsztat jako publicysta. Jego felietony ukazywały się regularnie na łamach Aftonbladet. Jednak opublikowanie powieści nie oznaczało automatycznie zmiany zawodu i komercyjnego sukcesu. Jak dziś żartuje pisarz, początkowo literatura była dla niego, w przeliczeniu na godziny pracy, wyjątkowo kosztownym hobby. Sytuacja ta należy jednak do przeszłości i od dłuższego już czasu autor takich bestsellerów jak Krąg utrzymuje się w całości z tworzenia fikcji literackiej. Co ciekawe, poza pisaniem jego ulubionym zajęciem jest spanie, uwielbia wstawać późno i ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, choć stara się również dla utrzymania formy nie zaniedbywać ćwiczeń fizycznych. Pisarz pozostaje w szczęśliwym związku małżeńskim z aktorem Johanem Ehnem.

Pierwsze książki Matsa Strandberga

Pisarz debiutował w 2006 r. powieścią Jaktsäsong (Sezon łowiecki), jednak nie podbił nią rynku. W następnym roku ukazał się druga fabuła jego autorstwa, Bekantas bekanta, która również przeszła bez większego echa. Po kolejnych trzech latach w ręce czytelników oddał Mats Strandberg Pół życia, refleksyjną opowieść o meandrach ludzkich losów, o tym jak uwikłani w kulturę i społeczne konwenanse determinują nasze wybory, których konsekwencje nierzadko są nieodwracalne. Ta zaskakująco dojrzała, stonowana, miejscami wręcz liryczna narracja wystawia dobre świadectwo warsztatowi autora. Pół życia doczekało się także w 2018 r. polskiego wydania i bez wątpienia mogło stanowić spore zaskoczenie dla czytelników nad Wisła, którzy kojarzyli nazwisko pisarza z opublikowanym w Polsce rok wcześniej horrorem Przeklęty prom. Mats Strandberg jednak, choć lubi opowiadać straszne historie, nie daje się zaszufladkować jako twórca powieści grozy. Ważne miejsce w jego twórczości zajmują chociażby książki przeznaczone dla małych i młodych czytelników.

Mats Strandberg i Krąg

Ogromną popularność nie tylko w Szwecji, ale i za granicą przyniosła pisarzowi wydana wspólnie z Sarą Bergmark Elfgren trylogia fantasy skierowana do starszej młodzieży. Pierwszy tom Krąg, który swoją szwedzką premierę miał w 2011 r., już w roku następnym został przetłumaczony na angielski. Cykl, opowiadający o sześciu walczących z siłami zła, nastoletnich czarownicach, okazał się prawdziwą rewelacją i międzynarodowym bestsellerem. Wszystkie trzy części (Krąg, Ogień i Klucz) ukazały się również po polsku.

Mats Strandberg, przeklęty prom i nawiedzony dom starców

Ogromną popularność przyniosły pisarzowi również horrory. W 2017 r. wydał Mats Strandberg Przeklęty prom, mrożącą krew w żyłach historię o pasażerach pewnego promu uwiezionych na środku morza Bałtyckiego w wyjątkowo złym towarzystwie. Dwa lata później ukazał się (niedostępny po polsku) Hemmet, horror dziejący się w nawiedzonym domu spokojnej starości.

Mats Strandberg i Koniec

W swoim dorobku ma także Mats Strandberg Koniec, przejmującą opowieści o ostatnich dniach przed katastrofą mającą zniszczyć całą naszą planetę. Mimo panującego panującym na Ziemi apokaliptycznego chaosu, dwoje nastolatków próbuje jednak znaleźć odpowiedzi na pytania dla nich fundamentalne.