Marta Szarejko
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, dziennikarka i reporterka. Nominowana do Literackiej Nagrody Angelus, stypendystka Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureatka wielu nagród i wyróżnień. Jedna z najlepszych żurnalistek swojego pokolenia, której karierę bez wątpienia uznać można za błyskotliwą. Najnowsza książka autorstwa Marty Szarejko, Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci, wstrząsająca relacja o całkowitej zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce, premierę miała jesienią 2021 r.

Marta Szarejko pochodzi z Mazur. Urodziła się w 1983 r. w Bartoszycach, dziś położonych w województwie warmińsko-mazurskim, a wychowała w Bezledach, skąd na dobre wyjechała po maturze, by kontynuować naukę i poznać świat. Trafiła do stolicy, gdzie podjęła studia; początkowo było to dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jednak po dwóch latach okazało się, że kierunek ten nie spełnił oczekiwań przyszłej reporterki, która ostatecznie ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze jako studentka rozpoczęła, co uznać można za nie lada nobilitację, współpracę dziennikarską z Dużym Formatem, a później z magazynem kulturalnym Bluszcz, na łamach którego publikowała reportaże czy rozmowy z artystami. Teksty jej autorstwa ukazywały się także w Dwutygodniku, Nowych Książkach, Kulturze Miasta, Chimerze, ale również w takich lifestylowych tytułach jak Elle czy Pani.

Pierwsze książki Marty Szarejko

Jako autorka książki Marta Szarejko debiutowała w 2010 r. wstrząsającym tomem Nie ma o czym mówić. Ten, szalenie trudny do jednoznacznej kwalifikacji gatunkowej (ale kto też, by się tym na poważnie przejmował w XXI wieku) zbiór opowieści o losach ludzi wykluczonych, sytuujących się na społecznych obrzeżach – żyjących na ulicy bezdomnych, kloszardów, chorych psychicznie – zaliczyć można do najmocniejszych i najlepszych (co nie oznacza, niestety, że najgłośniejszych) debiutów tamtych lat. Talent i odwaga młodej pisarki została doceniona przez krytykę, czego wyrazem była nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W kolejnych latach swój udział dziennikarka miała również w powstaniu taki pozycji jak tom pt. Badania terenowe nad polskim seksem (2013) i biografia Krzysztofa Materny Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół Siostra Irena). Przygody z życia wzięte oraz zbioru reportaży pt. Odwaga jest kobietą.

Marta Szarejko i Zaduch, czyli reportaże o obcości

W 2015 r. wydała Marta Szarejko Zaduch, dziennikarską analizę kwestii współczesnej emigracji młodych ludzi z prowincji do stolicy. Pozycja, której podtytuł brzmi: Reportaże o obcości pokazuje, jak w XXI w. wygląda to zjawisko od strony socjologiczno-psychologicznej oraz, co naturalne – biorąc pod uwagę wykształcenie autorki – antropologicznej. Reporterka o problemie mówi poprzez rozmowy ze swoimi rówieśnikami) nazywanymi mało pieszczotliwe słoikami, pochodzącymi z mniejszych miejscowości, którzy w Warszawie ukończyli studia i robią kariery. Sama Marta Szarejko zresztą, co przyznaje i co bez wątpienia miało znaczenie zarówno przy wyborze, jak i realizacji tematu, należy do tej grupy, dzieląc jej niejednoznaczne i nierzadko trudne doświadczenia. Książka powstała dzięki wygranej w konkursie Herodot Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych reporterów – propozycja młodej reporterki zaintrygowała jury na tyle, że to właśnie jej projekt wybrano spośród wielu innych, ciekawych zgłoszeń.

Marta Szarejko i Seksuolożki

Cztery lata po świetnie przyjętym Zaduchu w ręce czytelników oddała Marta Szarejko Seksuolożki. Sekrety gabinetów, kolejną publikację, w której udowadnia, że sukces jej poprzednich tytułów nie był kwestią przypadku – jak mało kto ma ona talent do definiowania ciekawych tematów, znajdowania interesujących rozmówców oraz – co równie ważne w reporterskim fachu – uważnego słuchania i przedstawiania ich historii. Na stronach książki autorka rozmawia ze specjalistkami od seksu o najważniejszych problemach, z którymi zgłaszają się ich pacjentki, kreśląc niebanalny obraz współczesnej seksualności Polek. Wobec powodzenia wydawnictwa, za które dziennikarka została doceniona nagrodą ProwokaTOR plebiscytu MediaTory 2019, w 2020 r. opublikowała Marta Szarejko Seksuolożki. Nowe rozmowy, będące kontynuacją i rozwinięciem poprzedniego tytułu, tym razem jednak skoncentrowanym na nieco trudniejszej tematyce; autorka bowiem postanawia dotknąć również bardziej bolesnych problemów tj. chociażby przemoc seksualna.

Marta Szarejko i Stany ostre

Jesienią 2021 r. wszystkim miłośnikom dobrej literatury non fiction zaproponowała Marta Szarejko Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci, zatrważający raport ze stanu całkowitego upadku psychiatrii dziecięcej w Polsce. Autorka oddaje głos psychologom i psychiatrom walczącym codziennie o swoich małych pacjentów, pozwalając im wyrazić swój strach, ból i bezradność wobec rzeczywistości, z którą zmuszeni mierzyć się w swojej pracy. Stany ostre to niewątpliwie lektura trudna i niekomfortowa, lecz jednocześnie warta każdej poświęconej jej minuty.