Marta Matyszczak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Stosunkowo nowa, ale już bardzo lubiana, postać na polskim rynku wydawniczym. Choć książki pisze dopiero od paru lat, ma już na swoim koncie Marta Matyszczak Kryminał pod psem, całkiem pokaźny cykl powieściowy.

Z pochodzenia urodzona w Chorzowie Ślązaczka, związana z ojczystym regionem i rodzinnym miasta uczuciem mocnym, choć niekiedy trudnym. Na Uniwersytecie Śląskim skończyła studia dziennikarskie i zgodnie z wyuczonym zawodem udziela się w regionalnej prasie jako felietonistka. Wielka miłośniczka kryminałów, szczególnie w klasycznym wydaniu Agaathy Christie czy Joanny Chmielewskiej. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną (kawiarenka kryminalna.pl), portal poświęcony literaturze kryminalnej. W kawiarence znaleźć można oczywiście recenzje, rozmowy z autorami, relacje ze spotkań autorskich, czy innych wydarzeń branżowych. Pisarka posiada również wielkie serce dla zwierząt i jest opiekunką przygarniętego ze schroniska psa Gucia, który to fakt jest nie bez znaczenia dla całej jej twórczości. Czytając książki Marty Matyszczak można dostrzec również echa jej doświadczeń z emigracji do Irlandii, gdzie pracowała w kasynie, fast foodzie i u rzeźnika (co finalnie doprowadziło ją do wegetarianizmu), była też kelnerką.

Marta Matyszczak książki, jak sama mówi, pisać chciała właściwie od zawsze. I trzeba jej przyznać, że wykazała się w tym zakresie sporą determinacją i, aby zrealizować swoje literackie marzenia, nie szczędziła sił ani środków. Aż czterokrotnie uczestniczyła w warsztatach literackich odbywających się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, prowadzonych m.in. przez tak uznanych autorów jak Marcin Wroński czy Mariusz Czubaj. Ponadto swój warsztat literacki szlifowała jeszcze u Marka Krajewskiego na Warsztacie Pisarza, organizowanym przy okazji Festiwalu Conrada w Krakowie. Marta Matyszczak jest również absolwentką rocznego kursu scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Nabyte umiejętności i wrodzone poczucie humoru wykorzystuje nie tylko do pisania powieści, ale i kryminalnych fars teatralnych, wystawianych przez wrocławskich aktorów.

Seria Kryminał pod psem Marty Matyszczak

W 2017 r. w ręce czytelników oddała Marta Matyszczak Tajemniczą śmierć Marianny Biel, swoją debiutancką powieść i jednocześnie pierwszą część cyklu Kryminał pod psem. Książka została ciepło przyjęta przez rynek wydawniczy, a autorka powszechnie doceniona za niebanalne pomysły zarówno fabularne, jaki formalne. Bohaterami całego cyklu są Szymon Solański, były policjant, aktualnie prywatny detektyw oraz towarzyszący mu, całkowicie na równych prawach, przygarnięty ze schroniska, w dodatku trójłapy, pies Gucio. Pierwowzorem Gucia jest osobisty, również wzięty ze schroniska, pies pisarki, Gucio zresztą. Tej dwójce towarzyszy nietuzinkowa pod każdym względem dziennikarka, nie dość że Róża, to jeszcze Kwiatkowska. Z czasem, w miarę rozwoju cyklu zaczyna ona wraz z Solańskim i Guciem tworzyć specyficzne acz nierozłączne trio.

Marta Matyszczak książki serii Kryminał pod psem pisze z ogromną dozą humoru i przymrużeniem oka, przez co chyba najodpowiedniejszym dla nich określeniem jest komedia kryminalna. Częściowo narracja prowadzona jest w pierwszej osobie z psiej perspektywy Gucia, który to pomysł absolutnie urzekł czytelników. Komentarze i spostrzeżenia Gucia są bowiem źródłem niewyczerpanej wesołości.

W tym samym roku co Tajemniczą śmierć Marianny Biel wydała jeszcze Marta Matyszczak Zbrodnię nad urwiskiem, drugi tom przygód swoich niebanalnych bohaterów. Tym razem, wykorzystując swoje młodzieńcze irlandzkie doświadczenia, akcje powieści autorka umieszcza na Zielonej Wyspie, gdzie Szymon Solański prowadzi śledztwo w sprawie śmierci swojej rodaczki, Katarzyny Walasek, pracującej w miejscowym Bed&breakfast.

Dwa kolejne tomy cyklu, Strzały nad jeziorem i Zło czai się na szczycie, ukazały się w 2018 r. W części Zło czai się na szczycie Marta Matyszczak po raz pierwszy, nie rezygnując z humorystycznego charakteru powieści, uderza w warstwie fabularnej w nieco poważniejsze tony. Sprawa, którą przyjdzie się bowiem zająć Solańskiemu, wiąże się ze śmiercią przed laty w płomieniach jego żony, Joanny.

Ponieważ pisarce, ewidentnie, nie brakuje pomysłów na przygody swojego tercetu, na początku 2019 r. do księgarń trafia 5. część serii, Morderstwo w hotelu Kattowitz. Natomiast nowa książka Marty Matuszczak Trup w sanatorium ukazała się już w lipcu tego samego roku. Biorąc pod uwagę dotychczasową regularność w pisaniu, kolejnej książki z cyklu Kryminał pod psem spodziewać się można zimą następnego roku.