Mariusz Zielke
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski dziennikarz, publicysta i pisarz. Autor popularnych powieści kryminalnych i nagradzanych tekstów non-fiction. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych dziennikarzy śledczych III RP.

Urodzony w 1971 r. Mariusz Zielke jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zanim jednak znalazł zatrudnienie w zawodzie, podejmował się różnych wyzwań, i gdyby był kobietą, to taką, która żadnej pracy się nie boi. W swoim życiu, na długo przed publikacją jakiegokolwiek swojego tekstu, a tym bardziej książki, Mariusz Zielke zdążył być: kurierem, monterem ciągników, opiekunem osób psychicznie chorych, tragarzem sejfów i rozlepiaczem plakatów teatralnych.

Pierwsze kroki jako żurnalista stawiał, pisząc do czasopism filmowych i różnych wydawnictw specjalistycznych. Od 1999 r. do 2009 r. zawodowo związany był z Pulsem Biznesu. W tym czasie zdobył dwie nominacje do nagrody Grand Press, a w 2005 r., za zdemaskowanie zmów giełdowych, jedną z nich zamienił na statuetkę w kategorii dziennikarstwo śledcze. Po odejściu z gazety założył Niezależną Gazetę Internetową (www.ngi24.pl), której został redaktorem naczelnym. Otwarcie nowego rozdziału w życiu zawodowy zaowocowało również zwrotowi ku beletrystyce i tak, na początku 2. dekady nowego stulecia, zaczął obok artykułów publikować Mariusz Zielke książki szeroko pojętego nurtu sensacyjno-kryminalnego.

Pierwsze książki Mariusza Zielke

Swoją przygodę z literacką fikcją dziennikarz zaczynał m.in. od krótkich form narracyjnych. W 2011 r., wraz z kilkunastoma innymi autorami, wydał Mariusz Zielke ebook 31.10 Halloween po polsku, tom opowiadań grozy, oraz zbiór nowel Wyspa dla dwojga i inne historie o miłości i zbrodni.

Rok 2011, zresztą, wyjątkowo obfitował w książki Mariusza Zielke, który wtedy też debiutował jako powieściopisarz. Jednym z pierwszych jego pełnowymiarowych tytułów była groteskowo-sensacyjna fabuła pt. Asurito Sagishi. Cnotliwy aferzysta. Niebawem ukazał się również oparty na tej historii komiks, narysowany przez Tadeusza Raczkiewicza. Kolejna powieść autora, niepokojąca i niejednoznaczna Księga kłamców, do księgarń trafiła w 2012 r.

Mariusz Zielke i Jakub Zimny

W wyjątkowo pracowitym pisarsko 2011 r. w ręce czytelników oddał jeszcze Mariusz Zielke Wyrok, pierwszy tom swojego bestsellerowego cyklu z Jakubem Zimnym. Jakub Zimny, podobnie jak jego twórca, jest dziennikarzem śledczym, w związku z czym cechuje go wyjątkowa łatwość wplątywania się w różnorodne afery. Tym razem, tropiąc mocno niejasne transakcje Andreasa Holdnera, giełdowego gracza światowego formatu, Zimny trafia na prawdziwy temat życia i oczywiście zaczyna drążyć zdecydowanie głębiej niż powinien. Mocny thriller ze świata wielkiej finansjery spotkał się z ciepłym przyjęciem, a czytelnicy polubili jego nieustępliwego i wścibskiego bohatera.

Jednak na kontynuację przygód dziennikarza pisarz kazał czekać jego sympatykom aż kilka lat. Drugi tom cyklu pt. Człowiek, który musiał umrzeć Mariusz Zielke opublikował w 2015 r. W ostatnim kwartale tego roku ukazał się również Sędzia, trzecia książka z Jakubem Zimnym w roli głównej. W 2017 r. mocną historią pt. Nienawiść Mariusz Zielke zamknął (póki co ) serię.

Ważniejsze książki Mariusza Zielke

Z biegiem lat pisarz wyspecjalizował się w trzymających w napięciu thrillerach rozgrywających się w różnych środowiskach społecznych. Wydaną w 2014 r. akcję powieści Twardzielka Mariusz Zielke umieścił w na wskroś zepsutym świecie polskiego show-biznesu. W pogoń za mordercą modelek wyrusza Marika, policjantka z trudną przeszłością. By odnaleźć winnego podejmuje niebezpieczna grę i wnika do środowiska luksusowych call girls. Z kolei Dobre miasto i najnowsze, napisane wraz z Arturem Nowakiem, Zło, Mariusz Zielke sytuuje na prowincji, która w jego ujęciu nie jest oazą ciszy i spokoju, lecz prawdziwym kłębowiskiem żmij.

W 2017 r. niemałe zamieszanie wywołał pisarz powieścią nie tylko na wskroś polityczną, ale i z ewidentnym kluczem. Książką Dyktator Mariusz Zielke jednych oburzył i zniesmaczył, innych rozbawił i usatysfakcjonował, nikogo nie pozostawił, jednak najprawdopodobniej, obojętnym.

Nowa książka Mariusza Zielke

Na późną jesień 2019 r. autor zapowiada premierę swojej najnowszej powieści. Jak twierdzi Mariusz Zielke, Lobbysta, pełnokrwisty thriller polityczny, pierwotnie miał się ukazać we wrześniu, jednak ze względu na październikowe wybory parlamentarne data ukazania się tytułu została przesunięta. W mediach społecznościowych Lobbysta zapowiadany jest jako sensacyjna i wstrząsająca fabuła, niepoddana żadnej cenzurze. Na koniec 2019 r. planuje jeszcze wydanie Mariusz Zielke książki non-fiction, opartej na zeznaniach, jak sam określa, najbardziej tajemniczego świadka koronnego w historii Polski.