Marek Krajewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz, z wykształcenia filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych. Jeden z najpoczytniejszych polskich autorów powieści kryminalnych, twórca kultowej postaci Eberharda Mocka. Laureat wielu nagród literackich.

Marek Krajewski urodził się w 1966 r. we Wrocławiu, w którym mieszka i pracuje do dziś. Pisarz jest absolwentem IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym studiował filologię klasyczną. W 1999 r. obronił doktorat na temat twórczości Plauta. Następnie przez kilka lat jako asystent, a później adiunkt, w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego oddawał się pracy naukowej i dydaktycznej. Uczelnię porzucił, by całkowicie poświęcić się literaturze.

Choć jako dziecko książki Marek Krajewski głównie czytał, nie planując zostania pisarzem, literatura zajmowała zawsze ważne miejsce w jego życiu. Do jego ulubionych autorów zaliczają się Mario Vargas Llosa,Raymond Chandler i Frederick Forsyth. W dzieciństwie zaczytywał się w kryminalnych historiach Arthura Conan Doyle’a, a jako nastolatek uwielbiał Lalkę Bolesława Prusa. Pisarz jest mocno związany z Wrocławiem, w którym, jak sam mówi, zna każdy zakamarek. Na kartach niejednej swojej książki, Marek Krajewski dawał zresztą wyraz tej miłości do rodzinnego miasta. Akcja większości jego powieści dzieje się we Wrocławiu, który jest w nich niemal samodzielnym bohaterem. Pisarstwo autora słynie z dokładnie zarysowanych realiów topograficznych i historycznych miast, będących areną wydarzeń jego powieści (początkowo był to ukochany Wrocław, później również Lwów i Trójmiasto). Od 2008 r. Marek Krajewski pełni nawet rolę Ambasadora Wrocławia.

Pisarz jest stoikiem i pedantem, jego rozkład dnia jest zawsze rozplanowany i uporządkowany. Swoje książki Marek Krajewski pisać zaczyna od samego rana, przez kilka godzin tworzy w absolutnym skupieniu. Nie znosi, kiedy przeszkadza mu się w pracy. Jest również zapalonym biegaczem i codziennie, jeszcze przed rozpoczęciem pisania stara się wybrać na mały trening. Co ciekawe, biegając nigdy nie słucha muzyki, przeznaczając ten czas na wyciszenie się.

W 2015 r. autor został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2019 r. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Za swoje książki Marek Krajewski został również doceniony kilkoma nagrodami literackimi: Paszportem Polityki (2005), Nagrodą Księgarzy Witryna (2005) oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru (2003). W jego dorobku znajduje się również niemiecka Nagroda im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) za twórczość literacką (2016).

Kryminały Marka Krajewskiego zostały przetłumaczone na 18 języków, w tym: angielski, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski czy włoski.

Marek Krajewski i Eberhard Mock

Wydaną w 1999 r. powieścią pt. Śmierć w Breslau Marek Krajewski debiutował jako beletrysta. Była to pierwsza część jego, dziś już kultowego, cyklu o wrocławskim policjancie kryminalnym Eberhardzie Mocku. Skomplikowana, mroczna i klimatyczna intryga, świetnie oddana atmosfera przedwojennego niemieckiego Breslau, a przede wszystkim nietuzinkowy bohater zapewniły debiutowi pisarza sukces i uznanie. W 2004 r., za trzeci tom przygód komisarza pt. Koniec świata w Breslau Marek Krajewski otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Cykl o Eberhardzie Mocku autor o koleje fabuły uzupełniał regularnie przez całą swoją pisarska karierę. W tym czasie opowiedział praktycznie całe życie swojego bohatera, od urodzenia w 1883 r. w Wałbrzychu aż do śmierci w 1960 r. w Nowym Jorku. Nie była to jednak uporządkowana linearna narracja. Kolejne strzępki informacji o wrocławskim policjancie autor bowiem rozmieszcza w całym cyklu, składając powoli, niczym puzzle, coraz kompletniejszy obraz tej tragicznej postaci. Za cały cykl o Eberhardzie Mocku Marek Krajewski został doceniony Paszportem Polityki. Do tej pory w ramach serii ukazało się 10 powieści. Ostatnią z nich pt. Golem Marek Krajewski w ręce czytelników oddał w 2019 r.

Marek Krajewski i Jarosław Pater

W 2008 r. napisaną razem z Mariuszem Czubajem powieścią pt. Aleja samobójców Marek Krajewski otworzył nowy cykl kryminalny. Tym razem akcja osadzona została we współczesnym Gdańsku. Głównym bohaterem jest ty razem, wyjątkowo dbający o poprawność językową, nadkomisarz Jarosław Pater. Drugi tom cyklu pt. Róże cmentarne ukazał się w 2009 r.

Marek Krajewski i Edward Popielski

W 2009 r., w powieści pt. Głowa Minotaura Marek Krajewski na scenę wprowadza swojego kolejnego bohatera oraz otwiera nową serię retro kryminałów. Komisarz przedwojennej Lwowskiej policji, Edward Popielski, zwany Łyssym, to do pewnego stopnia polskie alter ego Eberharda Mocka. Silna osobowość, mężczyzna po przejściach, niespełniony filolog i miłośnik literatury klasycznej. Popielski podobnie, jak jego wrocławski kolega po fachu, również jest bohaterem niejednoznacznym, często poruszającym się na granicy nie tylo prawa, ale i moralności. W Głowie Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, obaj policjanci zresztą się spotykają, by zjednoczyć siły w poszukiwaniu bezwzględnego mordercy. Drugą część cyklu pt. Erynie Marek Krajewski oddał w ręce czytelników w 2010 r. Kolejne tomy przygód komisarza ukazywały się w rocznych odstępach: Liczby Charona (2011), Rzeki Hadesu (2012), W otchłani mroku (2013), Władca liczb (2014), Arena szczurów (2015). Najnowszą powieść o Edwardzie Popielskim pt. Dziewczyna o czterech palcach Marek Krajewski opublikował po kilkuletniej przerwie, w 2019 r.