Marcin Ciszewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz i dziennikarz muzyczny. Z wykształcenia historyk. Autor popularnych cykli sensacyjno-historycznych: www i Wilhelm Krüger. Choć pasjonat historii, ma także w swoim dorobku książki współczesne: sensacyjną fabułę Gliniarz, dość oryginalnego Autora bestsellerów czy niesztampowy tzw. cykl Meteo, na który składają się kryminalne powieści Mróz, Upał, Wiatr, Mgła, Deszcz. Marcin Ciszewski jako człowiek wielu talentów jest jeszcze muzykiem samoukiem, tekściarzem i okazjonalnie wokalistą. Chciałby kiedyś napisać muzykę filmową. Swoją najnowszą powieść, Deszcz, Ciszewski wydał w połowie 2020 r. Aktualnie pracuje nad prequelem Mrozu, pierwszoosobową narracją z kobiecą główną bohaterką, znaną z Mrozu Zuzanną Cehak.

Marcin Ciszewski na świat przyszedł w 1963 r. w Warszawie. W stolicy dorastał i studiował. W 1989 r., za sprawą pracy zatytułowanej Michał Karaszewicz-Tokarzewski jako twórca SZP (wrzesień 1939-marzec 1940), ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Co znalazło swoje odbicie w wyborze tematyki pracy dyplomowej, pisarza najbardziej interesuje czas II wojny światowej, a szczególnie kampania wrześniowa. Jednak mimo niewątpliwej historycznej pasji, nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie. Tak naprawdę, dopiero pisząc książki, Marcin Ciszewski mógł wykorzystać zdobyte na studiach kompetencje. W latach 90-tych robił karierę menadżerską w niezwykle wówczas prężnej branży deweloperskiej. Następnie przez blisko dwie dekady był dziennikarzem muzycznym w radiowej Trójce. Grał również na basie w różnych zespołach: Kosmetyki Mrs. Pinki, Delator i Full Metal Jacket, z którymi zawędrował nawet na scenę festiwali Opolu, Sopocie i Jarocinie. Okazjonalnie również komponował, pisał teksty piosenek, a nawet użyczał swojego głosu jako wokalista. Jest fanem mocniejszych rockowych i metalowych brzmień. Swoje książki Marcin Ciszewski pisze właśnie przy takiej muzyce, co jego zdaniem zapewnia fabułom odpowiednią dynamikę. Do tworzenia scen batalistycznych np. często wybiera Rammsteina. Sport pisarz resztą lubi tak samo mocny jak i muzykę; uprawiał taekwondo, narciarstwo alpejskie i tajski boks. A kiedy zaczął pisać, to mocną, męską literaturę.

Marcin Ciszewski i cykl WWW

W 2008 r., powieścią www.1939.com.pl Marcin Ciszewski dał się poznać jako pisarz. Niebanalna fabuła, którą należałoby chyba zakwalifikować jako historyczne science-fiction, szybko znalazła swoich miłośników i zapoczątkowała cykl zwany trylogią WWW, który później rozrósł się o kolejne kilka części. Bohaterowie trylogii, polscy i amerykańscy (sojuszniczą U.S Army reprezentuje kapitan Nancy Sanchez) oficerowie, dzięki ściśle tajnej wojskowej technologii przenoszą się w czasie i wpływają na tak przełomowe dla polskiej historii wydarzenia, jak kampania wrześniowa (www.1939.com.pl), powstanie warszawskie (www.1944.waw.pl), czy funkcjonowanie polskiego Państwa Podziemnego (Major). W 2011 r. w ręce czytelników oddał Marcin Ciszewski www.ru2012.pl, czwartą część swojego debiutanckiego cyklu. Kolejne z nich: Porucznik Jamróz, www.afgan.com.pl i Kapitan Jamróz ukazały się kolejno w około rocznych odstępach.

Mróz, Deszcz, Marcin Ciszewski i inne zjawiska meteorologiczne

Po bardzo zachęcającym debiucie i sukcesie trylogii WWW, współczesnym kryminałem Mróz Marcin Ciszewski postanowił spróbować swoich sił w nieco innej poetyce. Powieść skrojona godnie ze wszelkimi regułami gatunku, ma klasycznego głównego bohatera, nadkomisarza (później podinspektora) Jakuba Tyszkiewicza, i zgrabnie poprowadzoną intrygę. Śledztwo w sprawie zagadkowego morderstwa meteorologa prowadzi do grubszej, politycznej, sprawy, w tle zaś mamy, mroźną, pozbawioną światła warszawską zimę. Co ciekawe, mimo upływu czasu, to właśnie Mróz Marcin Ciszewski uważa za swoją najlepsza książkę.

W kolejnych tomach serii autor dba odpowiednią dynamikę akcji i sprawnie buduje napięcie, nie pozwalając swojemu czytelnikowi nawet na chwilę nudy. Ze względu na tytuły: Mróz, Upal, Wiatr, Mgła i Deszcz pentalogia ta bywa nazywana cyklem Meteo. Najnowszą odsłonę przygód Tyszkiewicza pt. Deszcz Marcin Ciszewski w ręce miłośników dobrej rozrywki oddał w maju 2020 r.

Marcin Ciszewski i Wilhelm Krüger

Pierwszą część awanturniczo-kryminalno-historycznej tetralogii, pt. Krüger. Szakal Marcin Ciszewski wydał w 2014 r. Jak sam mówi, jest to cykl, w którym historia nie stanowi jedynie tła wydarzeń czy dekoracji, lecz jest w zasadzie pełnoprawnym bohaterem. Seria osadzona jest w burzliwych czasach wyłaniania się po I wojnie światowej nowego europejskiego porządku, w tym II Rzeczypospolitej. W kolejnych tomach cyklu: Kruger. Tygrys, Krüger. Lew, Krüger. Lis Ciszewski udowadnia, że jak rzadko kto potrafi zbudować wciągającą historię i niezwykle wiarygodny osadzony w przeszłości świat przedstawiony.