Małgorzata J Kursa
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, autorka, jak sama mówi, humorystycznych czytadeł, specjalistka od, kojarzonej w naszym kraju przede wszystkim z nazwiskiem niezapomnianej Joanny Chmielewskiej, komedii kryminalnej. Recenzentka portalu Książka zamiast kwiatka i niepoprawna, zawsze skora do śmiechu optymistka. Przekornie twierdzi, że woli czytać cudze książki niż pisać własne. Nie lubi ponuractwa i polityki, lubi, co wie każdy, kto czytał jej książki, koty i gotowanie. Na rynku wydawniczym od ponad dekady. Średnio dwa razy w roku oddaje w ręce czytelników Małgorzata J. Kursa nowości i w jej dorobku znajduje się aktualnie 18 poczytnych powieści. Najnowsza z nich, Wredny kurdupel, trzecia część cyklu Malwina i Eliza na tropie do księgarń trafiła w październiku 2021 r.

Małgorzata J. Kursa na świat przyszła w 1959 r. na Podkarpaciu, jednak od dzieciństwa mieszka w Kraśniku, który uważa za swoje miejsce na ziemi i w którym chętnie osadza akcję swoich fabuł. Na stronach jej nie do końca poważnych powieści Kraśnik to zamieszkane przez niejednego detektywa-amatora miasto zbrodni, w którym trup ściele się gęsto. Co podkreśla w wywiadach Małgorzata J. Kursa, książki jej pióra nie pretendują do miana wielkiej literatury, a sama autorka nie ma szczególnych pretensji literackich. Nie poczuwa się też do żadnej misji, oczywiście poza dostarczeniem swoim czytelnikom porządnej rozrywki i rozprawieniem się z, wyjątkowo działającą jej na nerwy, prowincjonalną mentalnością. Co ciekawe, żeby skonstruować historię potrzebuje tytułu, ponieważ póki on nie istnieje, mimo posiadania wstępnego zarysu fabuły, nie potrafi napisać ani słowa.

Pisarka literaturę nie tylko tworzy, ale i recenzuje, co jak żartuje, pozwala jej realizować swoje czytelnicze hobby pod przykrywką pracy. Jak sam mówi, potrafi przeczytać niemal wszystko (w całym życiu zdarzyło jej się nie ukończyć zaledwie kilku lektur), choć ma swoje ulubione gatunki i oczywiście autorów. Są to przede wszystkim biografie, książki historyczne, literatura obyczajowe. Chętnie czyta także Małgorzata J. Kursa książki sensacyjne i oczywiście wszelkiej maści kryminały.

Pierwsze książki Małgorzaty J. Kursy

Pisarka debiutowała w 2010 r. lekką komedią kryminalną Babska misja. Jeszcze w tym samym roku do księgarń trafiła też druga powieść poczatkującej autorki, tym razem pełna romantyzmu fabuła obyczajowa z wątkiem paranormalnym, pt. Tajemnica sosnowego dworku. Od tego momentu Małgorzata J. Kursa książki wydaje bardzo regularnie. W 2011 r. powieścią Teściową oddam od zaraz pisarka powróciła do konwencji komedii kryminalnej, jednak kolejny tytuł, Najlepsze jest najbliżej, to obyczajowa historia z dużym dodatkiem romansu. Ta i wydane później romantyczne fabuły autorki mające wspólnych bohaterów zebrane są pięciotomowy cykl Miłość i Aspiryna.

Małgorzata J. Kursa, Nieboszczyk wędrowny i Jeszcze więcej nieboszczyków

W 2016 r. powieścią Nieboszczyk wędrowny Małgorzata J. Kursa udowodniła, że jej koronnym gatunkiem jest jednak komedia kryminalna. Przezabawna, lekka opowieść o parze farmaceutów, którzy wraz z niespodziewanym spadkiem dziedziczą kłopoty to bez wątpienia bardzo udana realizacja komediowo-kryminalnej konwencji. Niemałą zasługę ma w tym postać wyjątkowo utalentowanego w tropieniu denatów czarnego kota Belzebuba, będącego niewyczerpanym wprost źródłem humoru. W 2018 r. w ręce czytelników oddała Małgorzata J. Kursa Jeszcze więcej nieboszczyków, czyli śledztwo z pazurem, kontynuację bestsellerowego Nieboszczyka wędrownego. Tym razem smolisty kot Belzebub, mistrz drugiego planu w pierwszej części dylogii, wyrasta na postać wiodącą, co sprawia, że podczas lektury trudno nie śmiać się w głos.

Małgorzata J. Kursa i Wiedźmy

Również w 2018 r. wydała Małgorzata J. Kursa Wiedźmy na gigancie, fabułę otwierająca komediowo-kryminalny cykl o pewnych agentkach literackich, które mają wyjątkową predylekcję do pakowania się w kolejne awantury. Prowadzące agencję towarzyską Tercet Przyjaciółki w śledztwach dzielnie wspiera ich sekretarek (na szczęście ekspolicjant), Piotr, stanowiący nieocenioną pomoc i często (jedyny) głos rozsądku. Małgorzata J. Kursa wiedźmy na wakacjach nawet zaprzęga do pracy, nie dając najmniejszej chwili oddechu pomiędzy kolejnymi dochodzeniami. W drugim tomie trylogii wypoczynkowy w założeniu wyjazd na Podlaska wieś szybko zmienia się w zwariowaną przygodę kryminalną. Trzecią i jak na razie ostatnią cześć przygód tych bohaterek, Wiedźmy w opałach, Małgorzata J. Kursa opublikowała we wrześniu 2020 r.

Małgorzata J. Kursa, Szczęśliwa nieboszczka, czyli Malwina i Eliza na tropie

Inna kryminalna seria pisarki, Malwina i Eliza na tropie, premierę miała jesienią 2019 r. Jej bohaterkami są dwie kraśniczanki w mocno już średnim wieku, które nie przepuszczą żadnemu nieboszczykowi ani nieboszczce. Śledzą, tropią i główkują póki nie dowiedzą się, kim jest morderca. Ich dochodzenia oczywiście, jak na komedie kryminalną przystało, obfitują w mnóstwo zabawnych sytuacji. Drugą część przygód tego niecodziennego duetu, która ukazała się latem 2020 r., zatytułowała Małgorzata J. Kursa Wszystko przez krasnala, a kilkanaście miesięcy później premierę miał Wredny kurdupel, kolejny tom serii.