Małgorzata Czyńska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, dziennikarka, z wykształcenia historyczka sztuki, kuratorka wielu wystaw. Swoje teksty: wywiady, publicystykę, jak i książki, Małgorzata Czyńska poświęca postaciom znanych artystów, a przede wszystkim artystkom, oraz sztuce i designowi w codziennej przestrzeni. Jako czytelniczka przyznaje się do fascynacji kryminałami Anny Kańtoch. Razem z Wojciechem Tuleją tworzy oryginalny blog artinbrief.pl komentujący bieżące wydarzenie w szeroko pojętej kulturze i sztuce (również użytkowej). Za opowiadającą historię życia i twórczości rzeźbiarki Katarzyny Kobro książkę pt. Kobro. Skok w przestrzeń Małgorzata Czyńska została doceniona w 2016 r. Górnośląską Nagrodą Literackiej Juliusz, jest także stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małgorzata Czyńska urodziła się w 1975 r. w Krakowie i tam też dorastała. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła historię sztuki. Od kilkunastu lat publikuje na łamach Wysokich Obcasów, z którymi współpracę zaczynała od pisania artykułów o znanych artystkach. Jej teksty ukazują się także w periodykach wnętrzarskich, poświęconych sztuce użytkowej czy modzie, czyli różnym odmianom sztuki, którą Czyńska rozumie bardzo szeroko – jako jedną z nieodłącznych i najistotniejszych ludzkich potrzeb i aktywności. Dlatego też, czego odbiciem są wszystkie jej książki, Małgorzata Czyńska nigdy nie ograniczała się do analizy samego dzieła. Ciekawiło ją wszystko, co się kryło za nim: człowiek i artysta, jego świat wewnętrzny i będące jego udziałem koleje losu. Swoimi tekstami pisarka przywraca należne miejsce wielu niedocenianym dotychczas postaciom kobiecym: twórczyniom, muzom, modelkom.

Małgorzata Czyńska i Najpiękniejsze

W 2014 r. w ręce czytelników oddała Małgorzata Czyńska Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów. Publikacja poświęcona jest postaciom kobiet, których wizerunki są powszechnie znane za sprawą dzieł wielkich mistrzów, jednak niejednokrotnie o nich samych nawet miłośnicy sztuki wiedzą niewiele. Na stronach książki można przeczytać o ich życiu i związkach z autorami płócien, które przyniosły je unieśmiertelniły. Znajdziemy tam rozdziały dedykowane m.in.: Francisco Goi i słynnej Mai, Janowi Vermeerowi i Cathrine Bolnes, Gustavowi Klimtowi i Emilie Floge, Jackowi Malczewskiemu i Marii Balowej czy mistrzyniom autoportretów: Fridzie Kahlo i Tamarze Łempickiej. Choć autorka nie uzasadnia w żaden sposób wyboru swoich bohaterek, nie da się ukryć, że udało jej się osiągnąć efekt różnorodności oraz całkiem pewien przekrój przez historię sztuki. Pisząc Najpiękniejsze, Małgorzata Czyńska z pewnością jednak nie wyczerpała podjętej tematyki, pozostawiając odbiorców z poczuciem niedosytu. Nie zmienia to faktu, że książka jest niezwykle ciekawą lekturą i dobrym punktem wyjścia do dalszych indywidualnych poszukiwań.

Małgorzata Czyńska, Kobro i Berezowska

Swoją najbardziej chyba znaną książkę, biografię jednej z najoryginalniejszych i najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, zatytułowaną Kobro. Skok w przestrzeń Małgorzata Czyńska w ręce czytelników oddała w 2015 r. Jest to próba przywrócenia artystce należnego miejsca, wydobycia jej z cienia sławnego męża, Władysław Strzemińskiego. Podejmując próbę opisania życia Katarzyny Kobro, Małgorzata Czyńska oczywiście musiała poświęcić dużo uwagi postaci malarza, jednak prowadzona przez nią narracja nie oddala się od fundamentalnego punktu odniesienia, czyli sylwetki jej bohaterki. Lektura to przejmująca i nielekka, bowiem życie Kobro naznaczone było zarówno dramatami czasów, w których przyszło jej żyć (piekło rewolucji październikowej i II wojny światowej), jak i osobistym cierpieniem (toksyczne małżeństwo ze Strzemińskim).

Trzy lata po biografii Kobro wydała Małgorzata Czyńska Berezowską. Nagość dla wszystkich, kolejną książkę przybliżającą czytelnikom ciekawą, lecz niedocenianą i nieco zapomnianą artystkę. Ta niezwykle utalentowana rysowniczka, śmiała karykaturzystka i ilustratorka, bezpruderyjna kobieta w niezwykle pruderyjnych czasach nie doczekała się wcześniej poświęconej jej monografii. Dzięki pióru Małgorzaty Czyńskiej Maja Berezowska nabiera realnych kształtów, a jej sztuka dostaje szansę na zajęcie odpowiedniego miejsca w społecznej pamięci, jest to bowiem twórczość ze wszech miar nietuzinkowa i godna poznania, podobnie jak i życiorys jej autorki.

Małgorzata Czyńska, dom polski i meblościanka z pikasami

W 2017 r. opublikowała Małgorzata Czyńska Dom polski. Meblościanka z pikasami, jeden z najciekawszych tytułów w swoim dorobku. Na książkę składa się kilkanaście rozmów o designie przeprowadzonych przez autorkę z projektantami wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej. Autorka zagląda do ich domów i docieka, w jaki sposób najbliższe otoczenie jej rozmówców przybrało taki, a nie inny kształt. Jak przyznaje Małgorzata Czyńska, Dom polski, w dużej mierze jest owocem jej specyficznego wścibstwa. Podobno nawyk gapienia się podczas wieczornych spacerów w oświetlone okna mieszkań i snucia na podstawie dojrzanych fragmentów wyposażenia rozważań na temat ich mieszkańców nie raz kosztował ją bolesne zderzenie ze słupem bądź latarnią. W książce również na pierwszy plan wysuwają się ludzie, ich rodzinna historia i pochodzenie, a więc bardziej perspektywa socjologiczna niż estetyczna. Może dlatego, trudno znaleźć drugą pozycję o designie, która byłaby tak wciągającą, fascynującą wręcz, lekturą.