Magdalena Zimniak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka znana przede wszystkim z wciągających thrillerów psychologicznych (nierzadko z elementami paranormalnymi w tle), choć w jej dorobku znajdują się również opowiadania, a nawet wiersze, których jednak nie zamierza prezentować światu. Z wykształcenia anglistka, w młodości obiecująca tenisistka, prywatnie matka córkom oraz żona mężowi, miłośniczka nart oraz podróży. Uzależniona od kawy i pisania. Magdalena Zimniak książki wydaje od 2008 r. i może się pochwalić kilkoma bardzo dobrze przyjętymi tytułami. Najnowszy z nich, Protest, do księgarń trafił pod koniec lutego 2022 r.

Magdalena Zimniak na świat przyszła w Warszawie i w stolicy naszego pięknego kraju mieszka do dziś. Na tutejszym uniwersytecie ukończyła anglistykę i od wielu lat realizuje się w wyuczonym zawodzie, prowadząc szkołę językową. Od niemal półtora dekady obecna na rynku wydawniczym, choć dopiero kilka ostatnich fabuł przyniosło jej większe zainteresowanie czytelników. Jej literacka pasja sięga jednak o wiele dalej w przeszłość; podobno Magdalena Zimniak książki chciała pisać jeszcze w dzieciństwie i pierwsze pisarskie próby podejmowała w szkole podstawowej. W okresie nastoletnim doświadczyła pisarskiego wzmożenia, tworząc w zeszytach całe mnóstwo opowiadań o różnorodnej tematyce, jednak w późniejszych latach wyzwania codzienności zmieniły kolejności na liście jej życiowych priorytetów i aspiracje literackie zeszły zdecydowanie na dalszy plan, choć nigdy do końca nie zniknęły. Pasja okazała się na tyle silna, że w końcu ponownie dała o sobie znać. Dziś Magdalena Zimniak książki wydaje regularnie i zdążyła już sobie wyrobić renomę specjalistki od wstrząsających thrillerów psychologicznych, której styl oraz pomysły fabularne doceniają wielbiciele tego typu narracji. Poza tym autorka, choć literaturą nie zajmuje się jeszcze na cały etat, znajduje czas na pisanie opowiadań publikowanych m.in. w Akancie czy Magazynie Fantastycznym. Nie lubi rozpatrywać swojej literackiej przygody w kategoriach kariery, skromnie uważając, że wciąż znajduje się na etapie, na którym byłoby to nieco przedwczesne. Jak przyznaje jednak, przez ostanie lata uzależniła się od pisania, które obok kawy należy do jej największych nałogów. Wyjątek stanowią wakacje, podczas których Magdalena Zimniak książki potrafi odstawić na dalszy plan i zająć się intensywnie przez krótki czas czymś innym.

Magdalena Zimniak, Willa, Szlak i Jezioro cierni, czyli pisarskie początki

Pisarka debiutowała w 2008 r. fabułą psychologiczną Szlak, którą, choć na stała się ona z miejsca bestsellerem, uznać można za całkiem obiecujący początek literackiej drogi. Dwa lata później ukazała się jej druga powieść, którą zatytułowała Magdalena Zimniak Willa. Jest to, podobnie jak jej poprzednia propozycja, niepokojąca psychologiczna narracja okraszona elementami metafizyki. Akcja prowadzona jest na dwóch, oddalonych o blisko trzydzieści lat, planach czasowych, a każdy z nich koncentruje się wokół innej bohaterki, które łączy wspólny dom, kryjąca swoje własne tajemnice żoliborska willa. W połowie 2012 r. do księgarń trafiła kolejna powieść początkującej autorki pt. Marta. W niej również nie brakowało motywu domu, którego przeszłość wpływa na losy nowych mieszkańców oraz wątków metafizycznych. Już rok później w ręce czytelników oddała Magdalena Zimniak Jezioro cierni, historię rodzinnych kłamstw, które, jak nie tylko z literatury wiadomo, prędzej czy później zawsze wychodzą na jaw, raniąc mocniej niż najboleśniejsza prawda.

Magdalena Zimniak, Żywa i martwa oraz inne thrillery

Kto śledził karierę pisarki, ten z pewnością zauważył konsekwentną, choć stopniową, ewolucję jej narracji. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia jest tu komponent psychologiczny obecny od samego początku i dominujący przez kolejne lata. Stopniowo jednak autorka coraz wyraźniej gatunkowo przesuwała swoją prozę w stronę thrillera, napięcia, które grało pewną rolę już w pierwszych fabułach jej pióra, z czasem też same historie stawały się coraz mroczniejsze. W 2014 r. wydała Magdalena Zimniak Białe róże Matyldy, wprost wstrząsającą opowieść o dziecięcej krzywdzie i odrażającej rodzinnej patologii. Trzy lata później do księgarń trafiło utrzymane w niepokojącym klimacie Odezwij się, historia, w której nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje. Podobnie w wydanej niedługo później Grze poza prawem, autorka nie szczędzi czytelnikom emocji, tajemnic i drastycznych wydarzeń. Jak mówi, odpowiadając na zarzuty o zbytnie nagromadzenie drastycznych wydarzeń, Magdalena Zimniak, książki nie mogą trzymać się bezwzględnie tego, co statystycznie najczęstsze – przeciętność i sielanka są dobre w życiu, bo to co zwyczajne, choć bez wątpienia przydaje realizmu, w przypadku literatury rozrywkowej, jest przepisem jedynie na nudę. Pisarka stara się pamiętać o tej prawidłowości i z pewnością nie można jej odmówić braku wyobraźni, czy obawy przed poruszaniem trudnych, nieraz drastycznych tematów. W powieści Wschód księżyca dodatkowo nie brakuje również mocno wyeksponowanego wątku paranormalnego, obecnego w mniejszym stopniu w niektórych wcześniejszych tekstach pisarki. Zarówno jednak elementy napięcia, jak i niesamowitości, najlepiej łączy powieść z 2021 r., którą zatytułowała Magdalena Zimniak Żywa i martwa.

Magdalena Zimniak i Protest

W lutym 2022 r. w ręce czytelników oddała Magdalena Zimniak Protest, szalenie oryginalną fabułę odbiegającą od poetyki ostatnich tytułów autorki. Jej bohaterkami są trzy pokolenia, jakby dotkniętych klątwą, kobiet z jednej rodziny. We współczesnym planie narracyjnym ważnym punktem odniesienia są ostatnie protesty w sprawie zaostrzania ustawy antyaborcyjnej, w których aktywny udział bierze jedna z bohaterek, nie zdając sobie nawet sprawy jak bardzo sprawa ta wiąże się z losami kobiet z jej rodziny. Nie jest to jednak powieść z tezą, współczesna polska wersja powieści podnoszenia świadomości, lecz przede wszystkim ciekawa, skłaniająca do przemyśleń, proza rozrywkowa.