Leila Slimani
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Marokańsko-francuska pisarka, dziennikarka i dyplomatka. Osobista przedstawicielka prezydenta Francji przy Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Autorka kilku fabuł i tytułów non-fiction. W 2016 r. za powieść Kołysanka Leila Slimani została doceniona najważniejszą francuska nagroda literacką, Prix Goncourt. Z kolei jej debiutancka powieść, W ogrodzie pożądania, zdobyła marokańska nagrodę La Mamounia.

Leila Slimani urodziła się w 1981 r. w stolicy Maroka, Rabacie w nowoczesnej inteligenckiej rodzinie, jako druga z trzech córek Othmana Slimaniego, wykształconego we Francji ekonomisty, i Béatrice-Najat Dhobb-Slimani, lekarki otolaryngolożki. Babka pisarki ze strony matki, Anne Dhobb z domu Ruetsch, pochodziła z Alzacji, dzięki czemu Leila Slimani posiada oprócz marokańskiego także francuskie obywatelstwo. W 1944 r. Anne spotkała swojego przyszłego męża, Lakhdara Dhobba, marokańskiego pułkownika francuskiej armii kolonialnej, z którym wyjechała do Maroka.

Leila Slimani wychowywana była w otwartej, francuskojęzycznej kulturze i odebrała gruntowne wykształcenie we francuskich szkołach. W wieku 17 lat, by kontynuować naukę, wyjechała do Paryża. W tamtejszym instytucie Nauk Politycznych studiowała politologię i medioznawstwo. Zanim postanowiła pisać książki, Leila Slimani pracowała przede wszystkim jako dziennikarka. Co prawda, tuż po zakończeniu studiów chciał zostać aktorką, skończyła nawet kurs aktorski oraz wystąpiła w paru epizodach, jednak ostatecznie zrezygnowała z tej drogi. W 2008 r. wyszła za mąż za poznanego 3 lata wcześniej paryskiego finansistę oraz rozpoczęła pracę dla magazynu Jeune Afrique. Z kariery dziennikarskiej Leila Slimani zrezygnowała po aresztowaniu w Tunezji podczas Arabskiej wiosny i urodzeniu syna. Postanowiła za to spróbować swoich sił w literaturze pięknej. Jej pierwsza powieść została jednak odrzucona przez wydawców, co nie zniechęciło jednak młodej autorki do dalszych prób. W 2013 r. wzięła ona udział w warsztatach dla pisarzy Jean-Marie Laclavetine’a, dzięki którym podniosła swoje kompetencje, przede wszystkim poprawiła styl. Laclavetine, będący redaktorem wydawnictwa Gallimard, pomógł jej również w opublikowaniu fabularnego debiutu. Powieść W ogrodzie pożądania Leila Slimani wydała w 2014 r. nakładem wydawnictwa, w którym pracował jej mentor.

Po dwóch latach premierę miała kolejna fabuła jej autorstwa, która we Francji oraz na całym świecie uczyniła ją prawdziwą gwiazdą. Za utrzymany w mrocznym, niepokojący klimacie psychologiczny thriller Kołysanka Slimani dostała nawet Prix Goncourt, najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką. Rok później prezydent Emmanuel Macron mianował ja swoją osobistą reprezentantką przy Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.

Książki dokumentalne Leili Slimani

Zanim jednak dzięki thrillerowi Kołysanka Leila Slimani odniosła międzynarodowy sukces jako powieściopisarka, miała ona już w swoim dorobku pierwsze książkowe publikacje. W 2013 r. ukazał się jej dokument o przemianach kulturowych i społecznych w Maroku pt. La baie de Dakhla : itinérance enchantée entre mer et désert, a dwa lata później Slimani opublikowała Le diable est dans les détails. W 2017 r. pisarka wydała jeszcze opartą na wywiadach z marokańskimi kobietami książkę o tamtejszej kulturze erotycznej pt. Sexe et Mensonges: La Vie Sexuelle au Maroc („Sex and Lies: Sex Life in Maroko).

W ogrodzie pożądania Leili Slimani

Podobno inspirację dla swojej debiutanckiej powieści zatytułowanej W ogrodzie pożądania Leila Slimani czerpała z głośnego na początku drugiej dekady XXI w. skandalu wokół erotycznego życia Dominique’a Strauss-Kahna. Akcja książki wydanej w angielskim tłumaczeniu jako Adele, koncentruje się wokół uzależnienia głównej bohaterki od seksualnych przygód. Kompulsywne szukanie coraz nowych erotycznych wrażeń i doświadczeń niszy ją samą i jej małżeństwo. Mimo kontrowersyjnej tematyki za powieść w Ogrodzie pożądania Leila Slimani została w swojej muzułmańskiej ojczyźnie doceniona nagrodą La Mamounia.

Kołysanka Leili Slimani

Również druga, bestsellerowa, powieść Leili Slimani, Kołysanka, została zainspirowana przez medialne doniesienia, a konkretnie bulwersującą sprawę dokonanego w Nowym Jorku w 2012 r. zabójstwa dwojga dzieci. Morderczynią okazała się niania rodzeństwa. Na stronach swojej książki, wydanej w Stanach zjednoczonych pt. Perfect nanny (Niania idealna), pisarka skupia się na próbie opowiedzenia o mechanizmach psychologicznych i kontekście społecznym tego typu przerażających zbrodni. Efektem jest świetnie skonstruowany, mroczny i trzymający w napięciu psychologiczny thriller, od którego, mimo że od samego początku wiadomo, kto jest mordercą, nie sposób się oderwać. Powieść została niezwykle ciepło przyjęta zarówno przez czytelników jak i krytykę oraz szybko przetłumaczona na 18 języków (kilkanaście kolejnych przekładów jest w przygotowaniu). W 2016 r. za powieść Kołysanka Leila Slimani dostała Prix Goncourt, najbardziej prestiżową nagrodę francuskojęzycznego świata literackiego, dzięki czemu książka stała się najczęściej czytaną we Francji publikacją roku. Do końca 2017 r. w samej tylko Francji sprzedano niemal pół miliona egzemplarza tego tytułu. W maju 2020 r. na platformach VOD swoją premierę miała filmowa adaptacja Kołysanki.

W 2020 r. nakładem wydawnictwa Gallimard ma się ukazać Le pays des autres, pierwsza część trylogii opartej na historii rodziny pisarki.