Laura Kneidl

Niemiecka pisarka młodego pokolenia. Autorka poczytnych powieści fantasy i new adult, członkini Fantastic Authors Network. W Polsce znana przede wszystkim z serii romansów młodzieżowych Jednak mnie kochaj i Someone new. Laura Kneidl książki pisze także w duecie ze swoja przyjaciółką, Bianką Iosivon. Ich wspólnym dzieckiem jest, zaplanowana na 6 tomów saga high fantasy Midnight Chronicles. Póki co, ukazały się 2 części cyklu, niestety, żadna z nich nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu.

Laura Kneidl na świat przyszła, nie tak dawno temu, bo w 1990 r w Erlangen. W Stuttgarcie ukończyła studia bibliotekoznawcze (zarządzanie biblioteką i informacjami), a następnie zdobywała doświadczenia życiowe w Szkocji. Aktualnie pisarka na swoje miejsce zamieszkania wybrała Lipsk. Książki Laura Kneidl wydaje od 7 lat i w zasadzie nigdy nie udało jej się, nie licząc zamienienie własnego mieszkania w bibliotekę, wykorzystać w praktyce umiejętności zdobytych na studiach.

Jak przyznaje Laura Kneidl, mimo wielu projektów, w których bierze udział i terminów, które ją gonią wciąż nie nauczyła się pracować na kilkoma historiami symultanicznie. Najlepiej czuje się w gatunkach które przyniosły jej popularność oraz uznanie czytelników, czyli new adult i fantasy, jednak nie wyklucza, że kiedyś podejmie wyzwanie i zmierzy się z innym typem literatury.

Pierwsze książki Laury Kneidl

Jak dziś przyznaje autorka Jednak mnie kochaj, zostanie pisarką nie było jej dziecięcym marzeniem lub planem na życie. Pisanie bardziej było wypadkową życiowych okolicności niż było efektem długo rozwijanej pasji. Pierwsze literackie próby, choć nie robiła tego z myślą o wydaniu książki, Laura Kneidl podjęła pod wpływem fascynacji sagą Zmierzch. Kolejna ze stworzonych przez nią fabuł na tyle spodobała się jej przyjaciołom, że postanowiła spróbować znaleźć dla niej wydawcę. Nie było łatwo i wymagało to trochę czasu i zachodu, jednak w końcu się udało. W 2013 r. miejsce miała premiera pierwszej książki Laura Kneidl pt. Light and Darkness. Przełom w jej karierze przyszedł jednak 4 lata później wraz z premierą kolejnej fabuły, zatytułowanej Water and air, za którą autorka dostała nominację do Nagrody Literackiej DeLiA . Przede wszystkim jednak w tym samym roku w ręce czytelników oddała Laura Kneidl Jednak mnie kochaj, powieść, która okazał się prawdziwą trampoliną do sukcesu.

Laura Kneidl i Jednak mnie kochaj

Jednak mnie kochaj, skierowana do młodych czytelników miłosna historia Sage i Luki z miejsca podbiła niemiecki rynek i szturmem wzięła tamtejsze listy bestsellerów. Rasowy romans new adult stworzony według najlepszych reguł i wzorów gatunku uczynił z początkującej pisarki znaną autorkę. Na stronach książki Laura Kneidl nadspodziewanie sprawnie zrealizowała konwencję gatunku, wykazując sporą biegłość warsztatową, szczególnie zważywszy na jej niewielki staż w zawodzie. Dużym walorem powieści jest bez wątpienia kreacja postaci, szczególnie, głównej bohaterki, dziewczyny, która doznawszy niegdyś krzywdy, boi się bliskości z mężczyzną. Nadzieją na przełamanie tej blokady i wyjście z traumy jest jej relacja z Luką, jednak, jak to w tego typu literaturze bywa, na drodze zakochanych muszą pojawić się przeszkody. Ich przezwyciężeniu poświęca Laura Kneidl Tylko bądź przy mnie, kontynuację losów pary, która do księgarń trafiła w 2018 r. Na przekład dylogii polscy czytelnicy musieli czekać do 2019 r.

Laura Kneidl i Someone

Drugim dostępnym w Polsce cyklem autorki jest Someone. Otwierającą serię powieść Someone new Laura Kneidl wydała w 2019 r. Książka okazała się prawdziwym hitem i od razu wskoczyła na najważniejsze niemieckie listy bestsellerów. Opowieść o Micah, córce bogatych prawników, która buntuje się przeciwko oschłym rodzicom i opuszcza zimny dom rodzinny okazała się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie, że zgodnie ze poetyką new adult, historia ta doprawiona jest obowiązkową nutka tajemnicy. Julian, nowy sąsiad dziewczyny, ma bowiem sekret skrzętnie skrywany przed całym światem. Na stronach Someone new Laura Kneidl bezbłędnie realizuje to, czego czytelnicy przede wszystkim szukają w narracjach new adult: masę wzruszeń, zwrotów akcji i przeciwności losu, które przezwycięża prawdziwe uczucie.

W drugim tomie cyklu pisarka opowiada już historię innej pary. Powieść Someone else Laura Kneidl skupia wokół Casie i Auriego, znanych z pierwszej części serii znajomych Micah i Juliana. Osią fabularną jest klasyczny motyw: czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie. Para głównych bohaterów ma bardzo bliską relację; Cassie i Aurie są współlokatorami, dzielą zainteresowania i od lat się przyjaźnią, a ich więź cechuje się również intymnością. Jednak, czy to to samo, co miłość? I czy dla miłości warto zaryzykować przyjaźń? Wybory przed którymi stawia swoich bohaterów Laura Kneidl gwarantują porządne emocje i kilka godzin porządnego relaksu przy lekturze.