Kimberly McCreight
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka, specjalistka od trzymających w napięciu, pełnych tajemnic fabuł, z których kilka wkrótce będzie można zobaczyć także na ekranie. Już jej debiut, poruszająca powieść Zrozumieć Amelię, podbiła serca czytelników na całym świecie. W swoim dorobku ma Kimberly McCreight książki zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży – jej trylogia young adult Outliarsi to międzynarodowy hit tego segmentu rynku. W Polsce ukazały się niemal wszystkie jej powieści, jedynie drugi tytuł, Where they found her ,wciąż jeszcze nie doczekał się polskiego przekładu. W marcu 2021 r. do nadwiślańskich księgarń trafiło za to Małżeństwo doskonałe, najnowsza publikacja pisarki.

Kimberly McCreight książki zaczęła wydawać w 2013 r. i szybko stała się jedną z najpoczytniejszych autorek ostatniej dekady. Jej proza błyskawicznie wręcz zyskała popularność, a nazwisko rozpoznawalność wśród miłośników opowieści z dreszczykiem na całym świecie. Jednak, jak w wielu wywiadach podkreśla pisarka, droga do literackiego sukcesu była w jej przypadku nie tylko wyboista, ale i bardzo długa. Otwarcie przy tym przyznaje, że powodem dla którego wydawcę znalazła dopiero jej piąta powieść, było to, że poprzednie jej fabuły prezentowały bardzo niski poziom. Napisanie porządnej, ciekawej i przyzwoitej warsztatowo narracji zajęło jej blisko dekadę, która była najintensywniejszym i najtrudniejszym zarazem etapem jej dotychczasowego życia.

Kimberly McCreight i książki, czyli kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana

Aby pisać książki, Kimberly McCreight zaryzykował literalnie wszystko, rezygnując ze świetnie rozwijającej się kariery w Nowym Jorku. Ta absolwentka psychologii w Vassar College i posiadaczka dyplomu z wyróżnieniem University of Pennsylvania Law School pracując w renomowanych kancelariach prawniczych, szybko zdobyła zawodowy oraz finansowy prestiż, była jednak przy tym głęboko nieszczęśliwa i czuła, że życie przecieka jej miedzy palcami. Kiedy więc jej narzeczonemu zaproponowano posadę w Londynie, wzięła urlop i wyjechała razem z nim. Wtedy też na poważnie usiadła do pracy nad pierwszą powieścią, a w 2001 r. udało jej się zdobyć pomoc agenta. Nie oznaczało to jeszcze jednak sukcesu. Kolejne rękopisy były odrzucane przez wydawców, kończyły się pieniądze, rosły natomiast długi, coraz też trudniej było początkującej pisarce wierzyć w sens swoich starań. Jak sama przyznaje, to był niezwykle trudny czas.

Kimberly McCreight i Zrozumieć Amelię

Przełomem okazała się dopiero 5. powieść Kimberly McCreight, Zrozumieć Amelię, która w końcu zainteresowała wydawców i ukazała się w 2013 r. Historia śledztwa prowadzonego przez zrozpaczoną matka w sprawie tragicznej śmierci nastoletniej córki praktycznie z miejsca stała się bestsellerem i całkowicie odmieniła całe życie autorki, która niemal z dnia na dzień stała się pożądaną partnerką dla każdego wydawnictwa. Zrozumieć Amelię błyskawicznie stało się bestsellerem i przyniosło pisarce nominację do prestiżowej Edgar Award. Na stronach książki Kimberly McCreight udowodniła, że ogromny wysiłek i porażki ostatnich lat nie poszły na marne. Udało jej się stworzyć oryginalną, trzymającą w napięciu, a przede wszystkim głęboko poruszającą opowieść. Już w 2015 r. do księgarń trafiła kolejna fabuła autorki pt. Where they found her, która również okazał się prawdziwym hitem, niestety wciąż jest ona niedostępna w polskim przekładzie.

Kimberly McCreight i Outliersi

Dostawszy wiatr w żagle, pisarka nie zwalniała tempa. W 2016 r. ukazał się pierwszy tom jej trylogii young adult Ouliersi. Kimberly McCreight uważa jednak, że nie jest to nowa jakość w jej twórczości, a przyporządkowanie powieści jako literatury młodzieżowej stanowi jedynie mało znacząca etykietę. I rzeczywiście nie da się nie zauważyć, że cykl stanowi kontynuację dotychczasowego dorobku autorki. Jest to pełna napięcia i powoli odkrywanych tajemnic historia, której centrum stanowi, podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych powieści autorki, specyficzny świat nastolatków oraz udręki czasu dojrzewania. W 2017 r. w ręce czytelników oddała Kimberly McCreight Rozproszenie, kontynuację Outliersów, a w roku następnym do księgarń trafił finałowy tom zatytułowany Kolizja. W Polsce całość ukazała się ze stosunkowo niewielkim opóźnieniem i już w 2019 r. po polsku dostępna była cała trylogia.

Kimberly McCreight i Małżeństwo doskonałe

Swoją najnowszą powieść, Małżeństwo doskonałe Kimberly McCreight w ręce czytelników oddała w 2020 r. Podobnie jak jej poprzednie fabuły, jest to pełen zagadek dreszczowiec, jednak tym razem akcja nie kręci się wokół młodych ludzi. Główna bohaterka, prawniczka, zostaje wciągnięta przez dawnego przyjaciela w sprawę o zabójstwo. Próbując pomóc znajomemu, odkrywa jednak stopniowo coraz mniej urocza prawdę o jego pozornie szczęśliwym małżeństwie. Książka i tym razem nie zawiodła fanów dobrej literatury z dreszczyki, stając się jednym z największych bestselerów sezonu. Aktualnie trwają prace (podobnie jak w przypadku Outliersów i debiutanckiej powieści Zrozumieć Amelię) nad przeniesieniem tej historii na ekran. Producentem projektu jest Blossom Films Amazon i Nicole Kidman. Premiera następnej książki Kimberly McCreight pt. Friends Like These planowana jest na jesień 2021 r.