Kiera Cass
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka, autorka poczytnych powieści new adult, w tym wielu bestsellerów New York Timesa. Swoje najpopularniejsze książki Kiera Cass opublikowała w przetłumaczonym na wiele języków cyklu Selekcja.

Pisarka urodziła się i dorastała w Myrtle Beach w Karolinie Południowej. Jej rodzina ma portorykańskie korzenie. Co ciekawe, w dzieciństwie i młodości, aby pisać książki Kiera Cass wcale nie marzyła. Chciała za to komponować muzykę i oglądać swoje musicale wystawiane na Brodwayu. Jako nastolatka pisała też, jak sama mówi, bardzo złe wiersze. Po ukończeniu miejscowego liceum rozpoczęła studia na Coastal Carolina University, jednak ostatecznie dyplom z historii odebrała na innej uczelni, Radford University. Po college’u podejmowała różne mniej lub bardziej dorywcze prace (była m.in. np. instruktorką tańca), tak naprawdę marząc jednak głównie o domu i dzieciach. Kiedy jednak w jej życiu nadeszły gorsze momenty, w ramach autoterapii zaczęła spisywać przychodzące jej do głowy historie. Był to początek całkowicie nowego rozdziału jej biografii. Dość szybko Kiera Cass książki, które na początku miały być tylko odskocznią od codzienności, uczyniła swoją profesją. Dziś po ponad dekadzie na rynku wydawniczym jest popularną autorką z kilkunastoma tytułami w dorobku, z których wiele zawędrowało na szczyty najważniejszych list bestsellerów.

Jej twórczością zainteresowała się szybko także branża rozrywkowa. Prawa telewizyjne do uwielbianego przez czytelniczki cyklu Selekcja Kiera Cass sprzedała CW Television Network. Ostatecznie, po nakręceniu pilotów, stacja nie zdecydowała się na produkcje serialu. Z kolei prawa filmowe do, stanowiącej trzon serii, trylogii nabył Warner Bros, jednak studio również nie podjęło pracy nad ekranizacją. Mimo wszystko istnieje szansa, że zobaczymy wykreowany przez pisarkę świat Illéi na ekranie, ponieważ wiosną 2020 r. prace nad filmową adaptacją Selekcji rozpoczął Netflix.

Aktualnie pisarka, wraz z rodziną: mężem oraz dwojgiem dzieci, mieszka w Christiansburgu w stanie Wirginia. Poza najbliższymi i pisaniem przyznaje, że uwielbia słodycze (jest najprawdopodobniej najcenniejszą klientką pobliskiej cukierni) i boys bandy. Jest również kilka rzeczy na świecie, których Kiera Cass szczerze nie znosi, a należą do nich: ludzie nieużywający kierunkowskazów, samoloty i sałatki.

Kiera Cass i Syrena

Swoją debiutancką powieść pt. Syrena Kiera Cass wydała w 2009 r. Była to romantyczna i niebanalna historia, której główna bohaterka w zamian za ocalenie życia przez 100 lat musi służyć żywiołowi Oceanu. Co jakiś czas zmuszona jest używać swojego głosu, by sprowadzać ludzi na manowce i gubić ich w morskich falach. Miłość sprawia jednak, że Kahlen zapragnie wyrwać się spod władzy, ukazanego w książce jako pierwotne i groźne bóstwo, Oceanu.

Selekcja Kiery Cass

W 2012 r. fabułą Rywalki Kiera Cass otworzyła swój bestsellerowy cykl Selekcja. Na potrzeby książki wykreowała ona oryginalny świat Illéi, państwa znanego niegdyś jako Stany Zjednoczone, a aktualnie dość ponurego królestwa, w którym społeczeństwo zorganizowane jest w sztywnym systemie kastowym. Kasty ponumerowane są od jednego do 8, a wraz ze zwiększeniem numeru obniża się status grupy. W tomie Rywalki Kiera Cass przedstawia nam główną bohaterkę trylogii, 17-letnią Amerikę Singer. Jest ona Piątką, a więc należy do środkowej kasty artystów. Potajemnie spotyka się z Aspenem, należącym do niższej kasty. Dziewczyna za namową matki bierze udział swoistym konkursie na żonę następcy tronu, księcia Maxona. Jest jedną z 35 kandydatek do ręki monarchy. Kolejną odsłonę losów Ami zatytułowała Kiera Cass Elita. Książka kontynuuje wątek rywalizacji o lepsze życie, tytuł królowej i serce przystojnego Maxona. Bohaterka przeżywa wiele wewnętrznych, uczuciowych rozterek, a sytuacja polityczna w Illéi zaczyna się powoli destabilizować. W wydanym w 2014 r. tomie Jedyna Kiera Cass finalizuje opowieść o trudnej relacji między Ameriką i księciem.

Po zamknięciu trylogii pisarka postanowiła jednak nie rozstawać się ze swoimi bohaterami i jeszcze raz zaprosić czytelników do Illéi. Akcja kolejnych 2 książek serii toczy się 20 lat po wydarzeniach opisanych w trylogii i choć rządzone przez króla Maxona państwo przeszło pewne reformy, wciąż w społeczeństwie tli się skrywany bunt. W pierwszej z tych powieści, zatytułowanej Następczyni, Kiera Cass opowiada o Eliminacjach do roli najstarszej córki króla, księżniczki Eadlyn. Kontynuacja owej historii pt. Korona do księgarń trafiła się rok później. W cyklu ukazało się jeszcze kilka nowel. Całość jest dostępna w polskim przekładzie.

Kiera Cass i Narzeczona

W maju 2020 r. powieścią Narzeczona Kiera Cass otworzyła swój nowy, romantyczny cykl. Jego główna bohaterka, lady Hollis Brite, od zawsze marzy o zostaniu żoną następcy tronu. Kiedy wreszcie Jameson czyni z niej swoją wybrankę dziewczyna nie może być szczęśliwsza. Czy jednak wyśniony los i życie w pałacu rzeczywiście przyniosą jej szczęście? A może ktoś inny wie, jak sprawić, by jej świat nabrał kolorów…