Kienzler Iwona
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Kienzler Iwona 
  • Religia i duchowość 
  • Wyczyść

Polska pisarka, popularyzatorka historii i poliglotka. Zapalona podróżniczka, ale umiarkowana feministka. Autorka poczytnej literatury non-fiction, jak również słowników, leksykonów i poradników językowych oraz reportaży z podróży i artykułów traktujących o ekonomii. Jej pisarskim talizmanem jest otrzymane w prezencie od przyjaciółki ptasie pióro, które zabiera ze sobą na imprezy branżowe oraz spotkania autorskie. Iwona Kienzler książki pisze w imponującym wręcz tempie i w swoim dorobku ma już ponad 80-tytułów. Najnowszy z nich, Życie i romanse polskich arystokratów, ukazał się w lutym 2021 r.

Iwona Kienzler na świat przyszła w 1956 r. w Kaliszu, tam też dorastała oraz spędziła wczesną młodość, od ponad trzech dekad mieszka jednak w Gdyni, dokąd przeprowadziła się ze względu na męża. Ukończyła Liceum im. A. Asnyka w Kaliszu, a później handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie mogła w pełni wykorzystać swoje niemałe zdolności językowe. Po latach nauki oraz praktyki podróżniczej pisarka biegle włada angielskim, francuskim i niemieckim, zna również rosyjski i hiszpański, dogada się po włosku, przy pomocy słownika przetłumaczy z kolei teksty z niderlandzkiego, łaciny, szwedzkiego czy czeskiego. Zresztą, zanim praktycznie na cały etat zaczęła wydawać Iwona Kienzler książki, po zmianie ustroju w 1989 r. przez długie lata wykonywała pracę tłumaczki. Fakt, że potrafi porozumieć się niemal w każdym zakątku świata znakomicie ułatwia jej ukochane podróże, bez których nie wyobraża sobie życia. W jej globtroterskim portfolio znajdują się niemal wszystkie kontynenty, do niektórych miejsc wraca jednak częściej niż do innych. Wśród wyjątkowo bliskich jej sercu kierunków znaleźć można Peru, Boliwię, Indie, a także Lazurowe Wybrzeże i Maroko. Dlatego też do jednej z największych zalet swojego miejsca zamieszkania pisarka wymienia bliskość międzynarodowego lotniska.

Iwona Kienzler i historia

Co ciekawe, mimo że w ogromnej większości swoje książki Iwona Kienzler poświeciła zagadnieniom i postaciom historycznym, historia nie należała w szkole do jej ulubionych przedmiotów. Wkuwanie na pamięć dat nie wydawało jej się zbyt porywające, za to zawsze interesowały ją różne ciekawostki i opowieści o życiu ludzi w dawnych czasach. Do dziś w ten sposób rozumiana historia jest jej wielką pasją, dzięki czemu mimo braku formalnego wykształcenia w tym kierunku od lat udaje jej się zaintrygować przeszłością ogromną rzeszę czytelników. Jej wydawnictwa to pełne emocji, frapujące, niekiedy wręcz sensacyjne narracje, które czyta się z wypiekami na twarzy i od których niezwykle trudno się oderwać.

Iwona Kienzler i książki o kobietach niedocenianych

Strony niejednej swojej książki Iwona Kienzler poświęciła kobietom. Jak sama mówi, historiografia od zawsze była domeną mężczyzn, przez co postaci kobiece marginalizowano, a ich znaczenia dla losów świata nie dostrzegano. Docenienie roli kobiet, ale także spojrzenie na dzieje powszechne nie tylko z perspektywy wojen i decyzji politycznych to nurt (z angielska zwany herstory), który od kilku dekad zyskuje coraz istotniejsze miejsce w piśmiennictwie. W swoich publikacjach autorka stawia nie tylko na popularne bohaterki, chociaż nie odżegnuje się od pisania o najsławniejszych Polkach, przybliża również sylwetki mniej znanych kobiet, które miały udział w kształtowaniu swojej epoki.

W publikacji Czerwone księżniczki PRL-u Iwona Kienzler opowiada o dzierżących dużą, choć często nieoficjalną, władzę żonach i kochankach ważnych osobistości tej słusznie minionej epoki. Z kolei w Kobietach wojowniczkach znajdziemy informację nie tylko o powszechnie znanej Joannie d’Arc, ale i Joannie Żubr, pierwszej kobiecie odznaczonej Virtuti Militari, czy kobietach w szeregach sławnych Legionów Józefa Piłsudskiego. Bohaterki walczące o niepodległość Polski w wojnie polsko-bolszewickiej doczekały się nawet oddzielnego tomu (Waleczne kobiety roku 1920). W kolekcji autorki można jednocześnie znaleźć tomy monograficzne poświęcone pomnikowym, choć opisanym mało pomnikowo, postaciom tj. Maria Skłodowska-Curie (Maria Skłodowska-Curie – złodziejka mężów) czy Maria Konopnicka (Rozwydrzona bezbożnica).

Z Iwoną Kienzler przez wieki

Bez wątpienia autorka zadziwia wszechstronnością. W swoim niezwykle bogatym dorobku ma Iwona Kienzler książki dotycząc niemal wszystkich epok w bardzo różnorodnym ujęciu. Chociaż najbardziej interesują ją ludzie, spod jej pióra wychodzą również publikacje z zakresy historii militarnej i politycznej, jak choćby seria Zwycięskie bitwy Polaków. Pisarka ma także swój udział w popularnym cyklu Dwudziestolecie międzywojenne, przybliżającym dzieje społeczno-obyczajowe Polski międzywojnia. Wiele jej publikacji tj.: Dziwactwa i sekrety władców Polski, Życie miłosne księcia Józefa Poniatowskiego, Romanse żon polskich królów elekcyjnych czy Windsorowie – celebryci, nudziarze, skandaliści, ma również niemal zupełnie rozrywkowy charakter i stanowi zbiór niezwykle interesujących anegdot i ciekawostek.