Katherine Arden
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka, jedna z najgłośniejszych debiutantek ostatnich lat. Międzynarodową popularność przyniosła Katherine Arden Trylogia Zimowej Nocy. W ciągu zaledwie 2 lat od swojego debiutu (2017) opublikowała 5 powieści. W 2020 r. do księgarń nie trafił żaden tytuł sygnowany jej nazwiskiem, jednak zgodnie z zapowiedziami latem 2021 r. swoją premierę ma mieć powieść pt. Dark Waters, trzecia części jej, zaplanowanego jako tetralogia, młodzieżowego cyklu grozy. Aktualnie pisarka pracuje również nad nową fabułą dla dorosłych czytelników, ale nie zdradza żadnych informacji na temat tego projektu. Mimo że dla Katherine Arden Trylogia to zamknięta całość, pisarka nie wyklucza powrotu do jej bohaterów.

Katherine Arden na świat przyszła w 1987 r. w Austin w Teksasie, jednak jej życie rozpisane jest na wiele różnych lokalizacji. Tuż po maturze wyjechała do Moskwy, gdzie spędziła niemal dwa lata, poznając wyjątkową rosyjską kulturę, ucząc się języka i studiując. Na Middlebury College (w stanie Vermont) w 2011 r. zdobyła dyplom z rosyjskiego i francuskiego. W owym czasie przyszła autorka bestsellerów chciała być tłumaczką i pracować w dyplomacji. Jak przyznaje Katherine Arden, książki zawsze były w jej życiu obecne, w liceum napisała nawet pełną smoków i innych niesamowitych stworzeń historię fantasy, lecz nie wiązała swojej przyszłości z pisarstwem. W zasadzie przez jakiś czas w ogóle brakowało jej pomysłu na siebie i czując po studiach pewne wypalenie, postanowiła zmienić otoczenie, złapać dystans i dać sobie chwilę czasu na podjęcie najważniejszych życiowych decyzji. Z zimnego Vermont wyjechała na Hawaje, gdzie zatrudniła się na farmie. Niewątpliwie sprzyjające medytacji zbieranie orzechów makadamia, którym się tam trudniła, sprawiło, że zaczęła pisać. Inspirację dla opowieści, z której rozwinęła się jej bestsellerowa trylogia, Katherine Arden znalazła w postaci córki swoich ukraińskich sąsiadów, której imię nosi główna bohaterka całego cyklu Zimowej Nocy. Jak dziś przyznaje pisarka, jej pierwsze literackie próby były wyjątkowo nieporadne, jednak brak alternatywnych rozrywek sprawiał, że nie zniechęcała się łatwo do tego projektu.

Szukając swojego miejsca na świecie, nie przerywała swojej pracy nad książką. W międzyczasie wróciła do rodzinnego Teksas, lecz nie udało jej się tam ustatkować i ponownie wylądowała na Hawajach. Nie przerywając pisania książki, Katherine Arden wyjechała następnie na rok we francuskie Alpy, gdzie pracowała jako nauczycielka. Po powrocie na Maui postanowiła poszukać poważnej pracy i tak została asystentką marketingu w firmie z branży nieruchomości. W październiku 2014 r. udało jej się znaleźć wydawcę dla swojej powieści i podpisać umowę wydawniczą, wskutek jednak różnych zawirowań data premiery ciągle się przesuwała, aż została ostatecznie ustalona na początek 2017 r. Wobec powyższego, dysponując już pieniędzmi od wydawnictwa, świeżo upieczona pisarka postanowiła wykorzystać sytuację i wyruszyć w samotną podróż po świecie. W tym czasie zaczęła pisać Katherine Arden Dziewczynę z wieży, kontynuację Niedźwiedzia i słowika. Po półrocznej włóczędze z plecakiem zatęskniła za jakimś zakorzenieniem i przyjęła zaproszenie do Vermont od koleżanki z college’u. W Vermont, za sprawą poznanego 3 lata temu na górskim szlaku rudowłosego mężczyzny, mieszka do dziś.

Katherine Arden i Trylogia Zimowej Nocy

Pierwszą część swojej bestselerowej trylogii zatytułowała Katherine Arden Niedźwiedź i słowik. Powieść ukazała się w styczniu 2017 r. (po ponad 2 latach od podpisania przez autorkę umowy z wydawnictwem) i niemal z miejsca podbiła serca czytelników. Ta inspirowana staroruskim folklorem i wschodniosłowiańskimi pogańskimi wierzeniami opowieść szybko stała się międzynarodowym bestsellerem, przynosząc początkującej pisarce uznanie i ogromną popularność. Na stronach książki Katherine Arden udało się wyczarować niezwykle barwny, pełen magii i egzotyki świat średniowiecznej Rusi. W tej rzeczywistości czary i stare wierzenia, choć zwalczane przez coraz bardziej ekspansywne prawosławie, są wciąż niezwykle żywe. Miedzy innymi dzięki takim kobietom jak główna bohaterka, Wasylisa, która po matce odziedziczyła magiczne predyspozycje. W 2018 r. do księgarń trafiła kontynuacja cyklu pt. Dziewczyna z wieży, w której wszystko zdecydowanie przyspiesza (czas akcji pierwszej części obejmował aż 16 lat, drugiej już tylko 2 miesiące). Rok później powieścią Zima czarownicy Katherine Arden zamknęła całą trylogię.

Katherine Arden i książki grozy

W swoim dorobku ma również Katherine Arden książki grozy dla młodszych czytelników tworzące cykl, którego główną bohaterką jest nastoletnia Ollie. Dotychczas ukazały się dwie, z zaplanowanych czterech, odsłony przygód dziewczynki i jej przyjaciół zatytułowane Small spaces i Dead voices. Latem 2021 r. do księgarń ma trafić trzeci tom, Dark waters. Seria nie jest dostępna w polskim tłumaczeniu.