Katarzyna Kłosińska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska językoznawczyni. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ekspertek od normy językowej w kraju. Prawdziwa osobowość radiowa i telewizyjna. Pierwsza kobieta w historii na czele Rady Języka Polskiego. Doktor habilitowana nauk humanistycznych, pracownica naukowa Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkini prezydium PAN. W swoim dorobku ma również Katarzyna Kłosińska książki popularyzujące wśród szerokiego odbiorcy poprawną polszczyznę i wiedzę o języku.

Katarzyna Kłosińska z d. Mosiołek jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 1988 r. ukończyła studia polonistyczne. Sześć lat później na swojej macierzystej uczelni obroniła (pisany u prof. Renaty Grzegorczykowej) doktorat, którego tematem było kontrastywne studium językowego obrazu psa, kota i konia (na polskim i francuskim materiale leksykalno-frazeologicznym). W tym samym czasie rozpoczęła się jej medialna kariera – od 1994 r. przez następnych 9 lat współtworzyła poświęcone polszczyźnie audycje w Radiu Bis. Jako profesjonalistka w każdym calu w związku ze swoją coraz częstszą obecnością w radiu i telewizji ukończyła w 2001 r. w warszawskiej Akademii Teatralnej Studium Głosu i Wymowy. Dużą popularność przyniosły jej prowadzane w radiowej Trójce krótkie audycje Skąd się biorą słowa i Co w mowie piszczy?. Sympatię Polaków przyniosły również Katarzynie Kłosińskiej książki. Pisane z humorem i przystępnym językiem publikacje te przybliżały zwykłym zjadaczom chleba nieco historii i zasady poprawnej polszczyzny. W kręgu jej zainteresowań naukowych od lat dominują zagadnienia pragmatyki i etyki języka. Uważana jest za ekspertkę od języka polityków. Temat jej, obronionej w 2013 r., pracy habilitacyjnej brzmiał: Etyczny i pragmatyczny. Polskie dyskursy polityczne po 1989 roku. Idąc w ślady prof. Michała Głowińskiego, który jest autorem jednych z najciekawszych analiz i opracowań komunistycznej nowomowy (Marcowe gadanie: komentarze do słów, 1966-1971, pierwsze wyd. 1991), rozkłada na czynniki pierwsze mechanizmy współczesnej politycznej mowy-trawy, jest również specjalistką od mowy nienawiści, w zakresie której jest nawet biegłą sądową. Od ponad dwudziestu lat Katarzyna Kłosińska jest także rzeczoznawczynią przy Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz członkinią Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Języka. Po latach pracy na stanowisku sekretarz naukowej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN w 2019 r., jako pierwsza kobieta w historii, została jej przewodniczącą. W 2015 r. ta jedna z najsłynniejszych polskich językoznawców przejęła od prof. Mirosława Bańki prowadzenie internetowej poradni językowej PWN. W przerwie miedzy tymi wszystkimi zajęciami, pracą dydaktyczną i pisaniem kolejnej książki Katarzyna Kłosińska pełni jeszcze funkcję redaktor naukowej Obserwatorium Naukowego UW, na bieżąco śledzącego i rejestrującego zmiany zachodzące we współczesnej polszczyźnie.

Co w mowie piszczy, Katarzyna Kłosińska wie najlepiej

W swojej bogatej bibliografii ma zarówno Katarzyna Kłosińska książki popularne, jak i publikacje naukowe. Rozpoznawalność i popularność przyniosły jej te pierwsze wydawnictwa, odpowiadające na żywotne zainteresowania i jak najbardziej praktyczne potrzeby czytelników szukających porady językowej. Jednym z pierwszych tytułów tego typu jej autorstwa były Formy i normy, czyli poprawna polszczyzna w praktyce z 2001 r. Cztery lata później ukazał się, oparty na jej szalenie lubianym radiowym programie, zbiór krótkich felietonów poświęconym ciekawostkom leksykalnym pt. Skąd się biorą słowa?. W 2013 r. w ręce czytelników oddała Katarzyna Kłosińska Co w mowie piszczy? kolejną pozycję mającą swój początek w prowadzonej przez nią audycji radiowej. Książka ta należy do najpoczytniejszych publikacji w całym dorobku autorki. Podobnie jak bardzo ceniony, przybliżający sekrety polskich powiedzeń, Przysłownik wydany rok wcześniej.

Dobra zmiana wg Katarzyny Kłosińskiej, czyli jak się rządzi światem przy pomocy słów

Sporym wydarzeniem okazała się również premiera najnowszej książki Katarzyny Kłosińskiej. Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem przy pomocy słów, wnikliwa i dobrze udokumentowana analiza współczesnej politycznej nowomowy aktualnie sprawującej w Polsce rządy formacji, napisana wspólnie z Michałem Rusinkiem, ukazała się pod koniec 2019. Na stronach tej publikacji autorzy badają teksty z lat 2015-2019, obnażając obecne w nich mechanizmy manipulacji i komponenty składające się na powstanie nowego, oficjalnego, a w praktyce państwowego, dyskursu nienawiści.