Joe Hill

Amerykański pisarz i scenarzysta komiksów. Syn samego króla grozy Stephena Kinga. Autor bestsellerowych powieści, opowiadań oraz niezwykle popularnych komiksów. Podobnie jak ojciec, specjalizuje się w mrocznej fikcji łączącej cechy horroru, thrillera, science fiction oraz dark fantasy. Za swoje komiksy i książki Joe Hill był wielokrotnie nagradzany. W jego dorobku znajduje się większość najważniejszych branżowych nagród tj. Bram Stoker Award, Locus Award czy World Fantasy Award

Joe Hill urodził się jako Joseph Hillström King w 1972 r. w Hermon w stanie Maine. Jest starszym synem pisarzy Tabithy King i Stephena Kinga. Jego młodszy brat, Owen, jest także pisarzem. W 1997 r. Joseph Hillström King postanowił pisać książki jako Joe Hill (jest to skrócona forma jego imion), aby uniknąć nieuchronnych porównań ze sławnym ojcem i mieć pewność, że ewentualny sukces na literackiej niwie będzie tylko i wyłącznie jego zasługą. W 2007 r. ujawnił ostatecznie swoją tożsamość, choć plotki, dotyczące prawdziwego nazwiska młodego, obiecującego autora krążyły w Internecie już od paru lat.

Książki Joe Hill zaczął wydawać w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Wcześnie w różnych czasopismach (Subterranean Magazine, Postscripts i The High Plains Literary Review) publikował, bardzo dobrze oceniane, pojedyncze krótkie fabuły. Jego wydawniczym debiutem był zbiór opowiadań Upiory XX w., który premierę miał w 2005 r. Tom ten został doceniony Nagrodą Brama Stokera oraz British Fantasy Award. W tym samym roku pisarz zdobył nagrodę Williama L. Crawforda w kategorii debiut.

Jego pierwsza wydana w 2007 r. powieść Pudełko w kształcie serca okazała się wielkim sukcesem i znalazła się w pierwszej dziesiątce listy bestsellerów. Podobnie jak swoje kolejne książki, Joe Hill Pudełko konstruuje zgodnie z najlepszymi wzorcami powieści grozy, czerpiąc również, mimo obrania niezależnej drogi zawodowej, z dorobku ojca. Zresztą, Hill po latach walki o uznanie i niezależność twórczą, zdecydował się nawet na literacką współpracę z nim. Sfilmowane przez Netflix opowiadanie W wysokiej trawie Joe Hill stworzył do spółki ze Stephenem Kingiem.

W swoim dorobku ma również autor, zapoczątkowaną w 2008 r., serię nagradzanych i niezwykle popularnych komiksów Locke & Key. W lutym 2020 r. swoją polską premierę miał serial Netflixa nakręcony na podstawie cyklu. Pisząc książki, Joe Hill podobnie jak ojciec, tworzy niemal gotowe scenariusze filmowe, nic więc dziwnego, że wiele jego utworów bardzo szybko doczekało się ekranizacji. Prywatnie pisarz był dwukrotnie żonaty, jest ojcem trojga dzieci.

Joe Hill i Rogi

Po bardzo dobrym powieściowym debiucie, jakim było Pudełko w kształcie serca, opublikowanym w 2010 r. horrorem Rogi Joe Hill zdecydowanie ugruntował swoją pisarską renomę. W 2014 r. na ekrany weszła filmowa adaptacja książki, z Danielem Radcliffem i Juno Temple w rolach głównych. Ten niepozbawiony czarnego, wręcz wisielczego humoru horror to bardzo dobry przykład stylu i wyobraźnie autora. Główny bohater powieści, Ignatius Perrish, po dramatycznej, wypełnionej pijaństwem, nocy budzi się nie tylko z kacem, ale i z rogami. Wraz z nimi zyskuje nadzwyczajne możliwości, których nie waha się wykorzystać. Na stronach swojej książki Joe Hill z dużym talentem i wyczuciem buduje grozę i napięcie, których źródłem jest ta, początkowo nieco groteskowa sytuacja.

Joe Hill i NOS4A2

Swoją trzecią powieść pt. NOS4A2 Joe Hill w ręce czytelników oddał w 2013 r. Książka niemal z miejsca stała się bestsellerem, trafiając na 5. miejsce listy New York Timesa. Fabuła to przewrotna realizacja literatury świątecznej, jednak nie jest to jedyna gra, którą w podejmuje autor. Na stronach NOS4A2 Joe Hill reinterpretuje i przerabia wiele motywów i mitów kultury, poczynając od, wydawałoby się dość wyeksploatowanej, figury wampira czy upiora. Książka ta to także swoista rozmowa z klasykami powieści grozy, fabularnymi kliszami i schematami świata przedstawionego.

Joe Hill i Strażak

Swoją najnowszą powieść pt. Strażak Joe Hill opublikował w 2016 r. Błyskawicznie trafiła ona na pierwsze miejsce listy bestsellerów New York Timesa i przez wielu uznawana jest za najlepszy utwór autora powszechnie porównywany z Bastionem Stephena Kinga. Bez względy na to, na ile porównania te są trafne, Strażak Joe Hilla to z pewnością książka skomplikowana i gruntownie przemyślana. Ta oryginalna mieszanka powieści grozy, społecznego dramatu i poetyki postapo stanowi bez wątpienia ciekawą propozycje dla fanów mrocznych opowieści.