Joanna Szarańska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Joanna Szarańska 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka powieści określanych przez nią mianem komedii romantyczno-kryminalnych. Nazywana niekiedy największą optymistką wśród polskich pisarek. Najbardziej znana z lekkich i zabawnych serii Kalina w malinach oraz Kronika pechowych wypadków. Chociaż Joanna Szarańska książki pisze stosunkowo niedługo, bo zaledwie kilka lat, ma już w swoim dorobku kilkanaście tytułów. Przez lata była zaangażowana we współpracę z Fundacją Miasto Słów oraz Klubem z Kawą nad Książką.

Joanna Szarańska z zawodu jest copywriterką, w młodości marzyła o studiach dziennikarskich. Mieszka razem z mężem i córką w niewielkiej podkrakowskiej wsi. Jako wielka miłośniczka czworonogów jest również opiekunką adaptowanego kundelka. Psy lubi do tego stopnia, że nawet bohaterem swojej powieści Wyszczekana miłość Joanna Szarańska uczyniła jednego z nich. Znana jest ze swojego pozytywnego stosunku do życia i zaraźliwego optymizmu, który przelewa na strony swoich książek. Uwielbia dobra kawę i czekoladę, co z pewnością pomaga jej jaśniej i weselej patrzeć na świat. Jest również wielka fanka sportu, w szczególności piłki nożnej oraz języka hiszpańskiego, którego uwielbia słuchać i się uczyć.

Joanna Szarańska, książki i cała reszta

Swoją przygodę z literaturą zaczynała od bloga Babskie czytanie, na którym zamieszczała napisane przez siebie recenzje wydawniczych nowości. W ten sposób, jako recenzentka, nawiązała współpracę z wydawnictwem Czwarta Strona, w którym dziś publikuje. Zanim jednak zebrała się na odwagę, by przedstawić wydawcy powieść Kalina w malinach, całymi latami Joanna Szarańska książki pisała do szuflady, nie wierząc, mimo całego swojego pozytywnego nastawienia do świata, we własny sukces literacki. Co ciekawe, chociaż sama tworzy raczej lekkie humorystyczne historie, najczęściej zaczytuje się w kryminałach i thrillerach, a nawet horrorach. Jej ulubionym pisarzem jest Stephen King, którego twórczość zna niemal na wyrywki. Od dłuższego czasu obiecuje sobie, że częściej będzie sięgać po klasykę literatury i wciąż pracuje nad realizacją tego planu.

Czytać i pisać książki Joanna Szarańska najbardziej lubi o świcie, kiedy cały dom, łącznie z psem, jeszcze śpi, a więc istnieje szansa na prawdziwe skupienie. W związku z tym często rozpoczyna swój dzień już o 5. rano. Jedyny wyjątek pisarka czyni z okazji nocy zarwanych przy oglądaniu seriali.

Joanna Szarańska, I że ci nie odpuszczę, czyli Kalina w malinach

Wydaną w 2016 r. powieścią I że ci nie odpuszczę Joanna Szarańska otworzyła swój pierwszy cykl i przy okazji bardzo udaną pisarska karierę. Historia porzuconej przed ołtarzem Kaliny, która zamiast pogrążyć się w rozpaczy, by odzyskać równowagę wyjeżdża do mocno nietypowego spa, gdzie wplątuje się w aferę kryminalną, okazała się strzałem w dziesiątkę. Powieść początkowo powstawała w odcinkach z myślą o najbliższych przyjaciółkach, jednak w końcu rękopis książki Joanna Szarańska zdecydowała się zaprezentować wydawnictwu Czwarta Strona. Wkrótce powieść znalazła się w księgarniach i szybko zdobyła sympatię czytelniczek, torując początkującej autorce dalszą drogę. Już kilka miesięcy późnej pisarka opublikowała Kocha, lubi, szpieguje, kontynuację przygód swojej pierworodnej bohaterki. Finałowy, zamykający trylogię tom, Nic dwa razy się nie zdarzy, Joanna Szarańska wydała również bez zbędnej zwłoki, wiosną 2017 r.

Joanna Szarańska i Kronika pechowych wypadków

Także drugi komediowo-romantyczno-kryminalna seria pisarki podbiła niemal z miejsca serca czytelniczek. Jej pierwszy tom pt. Kłopoty mnie kochają Joanna Szarańska w ich ręce oddała na samym początku 2018 r. Centralną postacią cyklu jest Zojka, młoda dziennikarka obdarzona dużym talentem do ładowania się w najróżniejsze tarapaty, z oskarżeniem o zabójstwo włącznie. Jej przygody pisarka rozpisała na 4 tomy: Kłopoty mnie kochają, Do zakochania jeden krok, Coś tu nie gra i Złość piękności szkodzi. Praktycznie równolegle z Kroniką pechowych wypadków, zapoczątkowała Joanna Szarańska Cztery płatki śniegu, szalenie popularną trylogie świąteczną (Cztery płatki śniegu, Anioł na śniegu, Choinka cała w śniegu).

Joanna Szarańska na Miodowej

Po latach tworzenia lekkich, humorystycznych fabuł pisarka postanowiła niedawno nieco zmienić konwencję i spróbować swoich sił w zdecydowanie poważniejszej poetyce. Pierwszą wydana w marcu 2020 r., poruszająca trudne tematy powieść obyczajową, zatytułowała Joanna Szarańska Poranek na Miodowej. Jest to dająca do myślenia historia o niełatwym dzieciństwie, rodzinie, która nie zawsze wygląda, jak w reklamie margaryny i godzeniu się z samym sobą oraz własną przeszłością. Nowe oblicze twórczości autorki przypadło do gustu jej wiernym czytelnikom i z pewnością zdobyło jej wielu nowych. To dla nich już w lipcu 2020 r. miała gotowe Joanna Szarańska Popołudnia na Miodowej, przejmująca opowieść o sile miłości macierzyńskiej, która każe walczyć o uśmiech dziecka do ostatniego tchu.