Joanna Sykat

Polska pisarka, autorka popularnych powieści obyczajowych. Swoje książki Joanna Sykat pisze o kobietach i głównie dla kobiet. Chociaż debiutowała kilka lat temu, i w dodatku literaturą nie zajmuje się na cały etat, ma już na swoim koncie ponad 10 tytułów.

Jednak mimo wielu udzielonych wywiadów i niemal dekady na rynku wydawniczym pisarka wciąż pozostaje postacią dość tajemniczą. Jak sam przyznaje, nie lubi opowiadać o sobie, stąd w oficjalnym obiegu informacje na jej temat są wyjątkowo skąpe. Podobno książki Joanna Sykat pisać chciała od dziecka, długo jednak trwało zanim stworzyła coś, co jej zdaniem, nadawało się do przedstawienia szerszej publiczności. Wiąże się to również z jej wewnętrznym przekonaniem, że tworzeniu literatury, nawet popularnej, sprzyja życiowe doświadczenie, które wszak przychodzi z wiekiem. Jeżeli ktoś ją zmusza do definiowania własnej osoby, mówi, że jest przede wszystkim matką i ta rola życiowa jest dla niej najważniejsza. Lubi porównywać macierzyństwo do sportu, wymagającej codziennego morderczego treningu, w którym nieustannie musisz pokonywać słabości własnego ciała i ducha.

Poza napisaniem książki, Joanna Sykat, jako romantyczka i osoba wrażliwa na piękno natury, zawsze marzyła o drewnianej chatce poza miastem. Najbardziej lubi wypoczywać w miejscach zielonych i bezludnych. Jest osobą niezwykle rodzinną, która nade wszystko ceni sobie czas spędzony w gronie najbliższych, choć przyznaje, że spotkanie z przyjaciółmi raz na jakiś czas świetnie robi na cerę. Niestety, ze względu na natłok obowiązków (pracuje, wychowuje syna i pisze) nie ma zbyt dużo czasu na lekturę i czyta aktualnie dość mało. Pytana o inspirację wymienia najczęściej Joanna Sykat książki Manueli Gretkowskiej, które nieodmiennie od lat ceni.

Pierwsze książki Joanny Sykat

Premierę pierwszej książki Joanna Sykat świętowała w 2012 r. Debiutancki zbiór miniatur prozatorskich zatytułowany Biedronki są ważne spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem czytelników, którzy zwracali uwagę na niezwykły urok tekstów poczatkującej pisarki. Dominowały głosy, że choć kameralne, są to utwory niezwykłe dojrzałe i pełne znaczeń. W kolejnym roku wydała Joanna Sykat Wszystko dla ciebie, swoją pierwszą powieść. Historia Agaty, której uporządkowane życie zaczyna się w jednej chwili walić w gruzy przypadła do gustu czytelniczkom, po lekturze czekającym z niecierpliwością na kolejne tytuły autorki. Nie musiały czekać długo, bowiem jeszcze pod koniec 2013 r. ukazała się przejmująca opowieść o miłości i zdradzie pióra początkującej pisarki, zatytułowana Jesteś tylko mój.

Ponieważ doświadczenie macierzyństwa jest dla Joanny Sykat absolutnie fundamentalne, musiało ono znaleźć odzwierciedlenie w jej twórczości. Swoje refleksie i przemyślenia dotyczące tej sfery zawarła ona w tomie Macierzynki, zbiorze dość osobistych, miejscami intymnych zapisków o swoich zmagania z tą skomplikowaną materią.

Jutro zaświeci słońce – Joanna Sykat, niepoprawna optymistka

Chociaż na stronach właściwie każdej swojej książki Joanna Sykat podejmuje trudne, niekiedy wręcz bolesne, tematy, jej literatura ma zdecydowanie optymistyczny wydźwięk. Mimo wszystko wizja świata, którą pisarka stara się przekazać czytelnikom jest pełna wiary w przyszłość i ludzi. Nawet w niepokojącej, dystopijnej fabule, Tylko przy mnie bądź, autorka potrafi, skłaniając do gorzkiej refleksji, wlać w serca odbiorców jednocześnie dużo otuchy. Podobnie na kartach powieści Jutro zaświeci słońce, Joanna Sykat opisując toksyczną i niszczącą relację głównej bohaterki z matką, ostatecznie nie pozwala, by negatywne emocje zatriumfowały. Kolejne jej fabuły (Cztery strony miłości, Niebo pod Śnieżką, Na ścieżkach zludzeń) również realizują taką konwencję.

Joanna Sykat i Facet do poprawki

Pomimo specjalizacji w lirycznych narracjach o trudnych uczuciach i poważnych sprawach, ma pisarka w swoim dorobku także nieco lżejsze fabuły. W wydanej w 2018 r. powieści Facet do poprawki Joanna Sykat udowadnia, ze świetnie czuje się też w poetyce komediowej. Historia Gundy, specjalistki od wyrównywania rachunków z niewiernymi, bądź w jakikolwiek sposób źle traktującymi kobiety, mężczyznami to świetna rozrywka, książka napisana z dystansem i przymrużeniem oka.

Joanna Sykat i Oddaj to morzu

Swoją najnowsza powieść pt. Oddaj to morzu Joanna Sykat w ręce czytelniczek oddała w połowie 2020 r. Tym razem autorka bierze na warsztat temat trudnych, niejednoznacznych i nierzadko bolesnych relacji między siostrami. W siostrzaną bliskość bowiem nierzadko uwikłane są również złe wspomnienia, zazdrość i poczucie krzywdy. Na stronach Oddaj to morzu Joanna Sykat próbuje opowiedzieć o całym spektrum niełatwych emocji między teoretycznie najbliższymi kobietami.