Jessie Burton
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Angielska pisarka, aktorka i publicystka. Autorka bestsellerowych i nagradzanych powieści historycznych, obyczajowych oraz literatury dziecięcej. Książki Jessie Burton odniosły międzynarodowy sukces i zostały przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.

Jessie Burton urodziła się w 1982 r. Najpierw nauki pobierała w prestiżowej Lady Margaret School, później studiowała na Oksfordzie oraz w londyńskiej Central School of Speech and Drama. Zanim zaczęła pisać Jessie Burton książki, które przyniosły jej międzynarodowe uznanie i popularność, pracował jako aktorka i osobista asystentka w londyńskim City. Aktualnie, oprócz literatury pisze teksty do prasy. Jej eseje i felietony ukazywały się m.in. w The Wall Street Journal, The Independent, Vogue, Elle.

Miniaturzystka Jessie Burton

Swoją debiutancką powieść pt. Miniaturzystka Jessie Burton opublikowała w 2014 r. Książka niemal z miejsca stała się światowym bestsellerem, najgorętszym tytułem podczas Targów Książki we Frankfurcie, a jej autorka w jednej chwili stała się znaną pisarką. Do tej pory sprzedano ponad milion egzemplarzy pierwszej książki Jessie Burton, w tłumaczeniu na blisko 40 języków. Na jej podstawie powstał również wyprodukowany w 2017 r. przez BBC mini serial telewizyjny. Inspiracją dla wyobraźnie pisarki była historia faktycznie żyjącej w XVII w. w Holandii Petronelli Oortman, właścicielki, stanowiącego dziś część kolekcji Rijksmuseum, słynnego domku dla lalek. Nie jest to jednak książka biograficzna, lecz bardziej fikcja osnuta wokół tego unikatowego przedmiotu. Osadzona w XVII-wiecznym Amsterdamie narracja wprost urzeka swoim klimatem i fascynuje zagadkową i mroczną fabułą. Losy młodej Petronelli stopniowo odkrywającej tajemnice domu swojego dużo starszego, nowopoślubionego, małżonka autentycznie trzymają w napięciu i ciekawią.

Aby powstała Miniaturzystka, Jessie Burton wykonała niemałą pracę dokumentacyjną dotyczącą samego domku i jego właścicielki oraz realiów życia w Holandii epoki złotego wieku. W celu podniesienia swoich pisarskich kompetencji odbyła również kurs kreatywnego pisania. W efekcie, o prawo wydania jej debiutu na Targach Książki we Frankfurcie biło się wielu wydawców, a prawa telewizyjne do powieści również nie czekały długo na kupca. Miniaturzystka Jessie Burton oprócz sławy i pieniędzy przyniosła również szereg nagród oraz nominacji, m.in. Specsavers National Book Awards w dwóch kategoriach, za debiut i książkę roku.

Muza Jessie Burton

Na swoją kolejna powieść pt. Muza Jessie Burton zauroczonym swoim debiutem czytelnikom kazała czekać aż dwa lata. Jednak misterność i elegancja fabuły, którą oddała w ręce wielbicieli swojej prozy, całkowicie uzasadniają tak długi czas oczekiwania. Narracja powieści prowadzona jest w dwóch planach czasowych, pierwszy osadzony jest w Hiszpanii lat trzydziestych, w drugim pisarka zabiera nas Londynu burzliwych lat 60-tych. Te oddalone od siebie o czasowo i geograficznie opowieści i ich bohaterów łączy tajemniczy, uznany za zaginiony, namalowany podczas krwawej wojny domowej w Hiszpanii, obraz pt. Rufina i lew, który odnajduje się po blisko trzech dekadach w stolicy Anglii. Dzieło wywołuje zachwyt krytyki i opanowuje bez reszty rynek sztuki. Jednak wciąż w sprawie malowidła więcej jest pytań niż odpowiedzi. Jak się okazuje, niezwykle mroczną, historię obrazu stara się rozwikłać młoda, przybyła z Trynidadu pisarka, Odelle Bastien, która dopiero stawia swoje pierwsze kroki w londyńskim artystycznym światku. Muza Jessie Burton to zagmatwana i wielopoziomowa historia wciągająca czytelnika, jak rasowy kryminał. Przemyślana i sprawnie poprowadzona, do tego jeszcze niebanalna i autentycznie zaskakująca fabuła daje czystą przyjemność lektury.

Marzycielki Jessie Burton

W swoim dorobku poza bestsellerowymi powieściami ma również Jessie Burton Marzycielki, książkę przeznaczoną dla młodego czytelnika. Przewrotna opowieść osnuta luźno na motywach baśni braci Grimm, jest właściwie swojego rodzaju emancypacyjną reinterpretacją klasycznych bajkowych motywów. Dwanaście księżniczek nie przyjmuje bowiem biernie i z pokorą wyroków losu, ani swojego ojca, lecz na różne sposoby walczy o swoją wolność i możliwość samostanowienia. Marzycielki Jessie Burton, jak na porządne wydawnictwo dla dzieci przystało, są również przepięknie ilustrowane. Swoją niebanalną szatę graficzną, która w literaturze dziecięcej ma niemal tę samą wagę, jak tekst, książka zawdzięcza talentowi Angeli Barrett.

Nowa książka Jessie Burton

Jesienią 2019 r. ukazała się nowa książka Jessie Burton, The Confession. Intrygująca fabuła, tajemnica z przeszłości, misterna powoli składająca się w sensowną całość układanka – wszystko, co czytelnicy lubią najbardziej, jest w tej powieści. Na razie wszyscy nadwiślańscy wielbiciele twórczości pisarki muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ póki co, data polskiej premiery najnowszej książki Jessie Burton pozostaje nieznana.