Jeremy Clarkson
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Jeremy Clarkson 
  • języki: 2 
  • Powieści przygodowe i historyczne 
  • Wyczyść

Brytyjski dziennikarz motoryzacyjny i popularny na całym świecie showman, a od kilku lat także farmer. Najbardziej znany z kultowego programu BBC Top Gear i niewyparzonego języka. Postać tyle charyzmatyczna, co kontrowersyjna. Człowiek, który obraził miliony Polaków, stwierdzając, że polonez, duma naszej motoryzacji, to wyrób samochodopodobny. Pierwszy zmotoryzowany zdobywca północnego bieguna magnetycznego ziemi. Od ćwierć wieku pisze też Jeremy Clarkson książki stające się międzynarodowymi bestsellerami, jest również publicystą, a jego teksty ukazują się regularnie na łamach m.in. The Sunday Times czy The Sun. Najnowszy tytuł jego autorstwa, 8. tom serii Świat według Clarksona, pt. Czy da się to przyspieszyć?, do polskich księgarń trafił w listopadzie 2021 r.

Jeremy Charles Robert Clarkson na świat przyszedł w 1960 r. w Doncaster. Jego rodzice prowadzili firmę, która sprzedawała herbatę. W połowie lat 70-tych przerzucili się na produkcję misiów Paddingtonów, udało im się nawet, choć początkowo produkcja maskotek odbywała się z naruszeniem praw autorskich, uzyskać prawa do wizerunku Paddingtona na całym świecie. Dzięki temu rodzina szybko się wzbogaciła, a młody Jeremy uczęszczał do drogich prywatnych szkół – najpierw Hill House School, a później Repton School. Jednak czas spędzony w tej ostatniej instytucji ze względu na przemoc, jakiej doznawał od rówieśników, był dla dziennikarza prawdziwą traumą. Z tego powodu podobno pogorszyło się jego zachowanie, aż w końcu został ze szkoły wyrzucony. Na tym w zasadzie zakończył swoją formalną edukację i trzeba przyznać, że choć z pewnością przeżycia związane z toksycznym szkolnym środowiskiem w tej kwestii nie pomogły, to Jeremy Clarkson książki i naukę od dziecka poważał raczej dość umiarkowanie. Fascynował się za to zawsze techniką i inżynierią, lecz w ze względu na swój temperament nie zamierzał swojej pasji rozwijać na żadnej uczelni.

Pracę zaczynał w firmie rodziców, jednak nie czuł specjalnego powołania do handlu. Postanowił zająć się dziennikarstwem i warsztatu uczył się najpierw w Rotherham Advertiser, a później także w Rochdale Observer , Wolverhampton Express and Star , Lincolnshire Life, Shropshire Star i Associated Kent Newspapers. W 1984 r. założył własny biznes, agencję Motoring Press Agency, i zanim zdobył sławę jako prowadzący Top Gear i do księgarń trafiły jego bestsellerowe książki, Jeremy Clarkson w ramach przeprowadzał testy drogowe dla lokalnych czasopism motoryzacyjnych, z czasem zaś zaczął publikować artykuły o tematyce motoryzacyjnej.

Jeremy Clarkson i Top Gear

W 1988 r. Jeremy Clarkson dołączył do programu BBC Top Gear, który stał się dla niego trampoliną do spektakularnej kariery. To właśnie Top Gear uczynił z tego nikomu nieznanego dziennikarza motoryzacyjnego jedną z najbogatszych gwiazd telewizji, z której zdaniem liczą się miliony ludzi na całym świecie, z drugiej zaś strony, to nie kto inny, a Clarkson, zmienił ten nadawany od 1977 r. program w nowoczesny transmitowany do 100 krajów show telewizyjny i międzynarodową markę. Ostatecznie jego przygoda z Top Gear zakończyła się w 2015 r., kiedy to, z powodu agresywnego zachowania na planie i pobicia, BBC nie przedłużyła z nim kontraktu. Będąc prowadzącym programu, zaczął wydawać również Jeremy Clarkson książki, a jedną z nich nawet, zatytułowaną Moje lata w Top Gear, poświęcił całkowicie temu etapowi swojej kariery.

Jeremy Clarkson, książki i świat według Clarksona

Jeszcze jako gwiazda Top Gear dziennikarz rozwijał równolegle różne inne projekty, wykorzystując w pełni niezwykłą popularność zyskaną dzięki programowi. W drugiej połowie lat 90-tych do swojej działalności dołączył Jeremy Clarkson książki, a pierwsze wydawnictwo jego autorstwa, Motoświat, ukazało się w 1996 r. W następnym roku premierę miał kolejny tytuł, Clarkson’s hot 100, a niedługo później Jeremy Clarkson’s Planet Dagenham: Drivestyles of the Rich and Famous. W 1999 r. do księgarń trafił zbiór jego felietonów pt. Wściekły od urodzenia, zaś kilka lat później premierę miał Świat według Clarksona, pierwszy z wielu tomów serii zbierającej jego publicystykę. Najnowszy z nich zatytułował Jeremy Clarkson Czy da się to przyspieszyć?. W ciągu ponad 25-letniej pisarskiej kariery do księgarń na całym świecie trafiło parędziesiąt pozycji sygnowanych nazwiskiem dziennikarza. Większość z nich stała się międzynarodowymi bestsellerami i przyczyniła się do ogromnego bogactwa kontrowersyjnej gwiazdy; Jeremy Clarkson książki sprzedał bowiem w samym tylko 2007 r. za blisko 2 miliony funtów.

Top Gear i działalność wydawnicza nie wyczerpywały jednak dostatecznie energii Clarksona. Jeszcze w 1998 r. zaczął on prowadzić własny talk show, pojawiał się również w niezliczonych programach i serialach rozrywkowych; w 2006 r. otrzymał nawet nominację do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy występ rozrywkowy, a rok później zdobył nagrodę National Television Awards Special Recognition Award. Po odejściu z Top Gear podpisał umowę z Amazon Prime, dla którego prowadzi program The Grand Tour. Od niedawna zaś zostawszy farmerem, prowadzi także program Clarkson's Farm.