Jeff Kinney
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykański rysownik, pisarz, autor komiksów oraz projektant gier komputerowych. Jego cykl Dziennik Cwaniaczka w ostatnich latach absolutnie zawojował rynek literatury dziecięcej.

Jeff Kinney urodził się w1971 r. w Fort Washington, w stanie Maryland, gdzie też dorastał w towarzystwie dwóch braci i siostry. Jest absolwentem Bishop McNamara High School w Forestville, a edukację kontynuował, studiując informatykę na Uniwersytecie w Maryland. Aktualnie wraz z żoną i dwoma synami mieszka w Plainville w Nowej Anglii, gdzie prowadzą księgarnię An Unlikely Story. Kiedy akurat nie pisze żadnej książki, Jeff Kinney pracuje również jako projektant gier online. Jest on także twórcą słynnej Poptropica.com, która uznawana jest za jedną z najlepszych stron przeznaczonych dla dzieci.

Podobno już jako dziecko uwielbiał czytać Jeff Kinney książki. Do jego ulubionych autorów należeli: Judy Blume, Beverly Cleary, Piers Anthony i J.R.R. Tolkien. Tym niemniej wcale nie marzył o zostaniu pisarzem. Podczas studiów na Uniwersytecie Maryland wymyślił, a później stworzył Igdoof, komiks, który pojawiał się w gazecie studenckiej The Diamondback. Sukces Igdoofa zachęcił Jeffa do próbowania swoich sił w zawodzie rysownika.

Jeff Kinney i Dziennik Cwaniaczka

Co ciekawe, Dziennik Cwaniaczka Jeff Kinney zaczął pisać już w 1998 r., jednak długo nie decydował się na jego publikację. Dopiero w 2004 r. Dziennik zadebiutował w Internecie na Funbrain.com. Do tej pory jego internetowa wersja ma ponad 80 milionów odwiedzin i jest czytana średnio przez ponad 70 000 dzieci dziennie. W formie książki Jeff Kinney Dziennik Cwaniaczka wydał dopiero wiosną 2007 r. Tytuł z miejsca stał się bestsellerem i prawdziwą rewelacją. Dzieciaki pokochały zaproponowaną im przez autora formułę wydawnictwa, łączącą tekst z zabawnymi rysunkami, i jego charakterystyczne poczucie humoru. Pisząc Dziennik cwaniaczka, Jeff Kinney z pewnością nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu swojego bohatera, gimnazjalisty Grega Heffleya. Zaledwie rok po premierze pierwszego tomu w samych Stanach Zjednoczonych wydrukowano ponad 100 000 egzemplarzy książki. Dotychczas na całym świecie sprzedano grubo ponad 200 milionów papierowych kopii serii. Cały cykl nie schodził praktycznie z najważniejszych list bestsellerów: USA Today, Wall Street Journal i Weekly Publishers Weekly. Od premiery pierwszej części w rankingu New York Timesa pozostawał on łącznie ponad 500 tygodni. Książki Jeffa Kinneya są dostępne w ponad 60 wersjach językowych.

Do ogromnej popularności historii nastoletniego Grega Heffleya o jego zmaganiach z gimnazjalną materią przyczyniły się również ekranizacje Dziennika cwaniaczka. Pierwszy film wyprodukowany na podstawie książki Kinneya miał swoją premierę w 2010 r. i odniósł duży finansowy sukces. W związku z tym nakręcono jeszcze 3 ekranizacje prozy autora: Dziennik Cwaniaczka 2: Rodrick Rządzi (2011), Dziennik Cwaniaczka 3: Ubaw po pachy (2012), Dziennik Cwaniaczka: Droga przez mękę (2017). Filmowy Dziennik Cwaniaczka Jeff Kinney współtworzył jako producent, czuwając nad zachowaniem charakterystycznego klimatu książkowego pierwowzoru, a jego brat, Scott, jest autorem jednej z piosenek ze ścieżki dźwiękowej produkcji.

Przez ponad dekadę obecności na rynku cykl zdobył niezwykłą popularność i rozrósł się do kilkunastu tytułów. Dzięki powodzeniu, jakim cieszą się jego książki Jeff Kinney pojawił się nawet na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time. Za serię Dziennik cwaniaczka Jeff Kinney był również wielokrotnie nagradzany; już w 2009 r. zdobył nagrodę Dorothy Canfield Fisher Children's Book Award (Nagroda ta najlepiej świadczy o popularności jego książek, wśród młodych czytelników, ponieważ to właśnie oni, w głosowaniu, decydują o wyborze laureata), jest także aż sześciokrotnym zwycięzcą Nickelodeon Kids Choice.

W Polsce zabawne historie z szkoły i podwórka opowiadane ze swadą i humorem przez nastoletniego narratora również znalazły grono wiernych czytelników. Aktualnie w polskim wydaniu dostępnych jest 13 części serii, czternasta zaś pt. Jeszcze więcej cwaniaczka znajduje się przygotowaniu.