Jean-François Parot
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Zmarły w 2018 r. francuski dyplomata i pisarz. Z wykształcenia historyk i antropolog. Autor bestsellerowego cyklu historyczno-kryminalnego, którego centralną postacią jest Nicolas Le Floch. Książki Jean-François Parota są niezwykle lubiane w ojczyźnie pisarza. W Polsce także przygody dzielnego śledczego z XVIII w. zdobywają coraz większą popularność. Powieści pisarza zostały przetłumaczone na kilka języków, jednak w polskim wydaniu dostępne są jedynie dwa pierwsze tomy cyklu.

Jean-François Parot urodził się w 1916 r. w Paryżu w rodzinie blisko związanej z przedwojennym francuskim przemysłem filmowym. Jednak Jean-François nie kontynuował rodzinnej tradycji. Zdobył najpierw licencjat, a później dyplom magisterski z historii. Ukończył również podyplomowe studia antropologiczne, specjalizując się m.in. w historii społecznej XVIII-wiecznego Paryża, co wykorzysta później w swoich powieściach. Zanim jednak narodził się Nicolas Le Floch, Jean-François Parot robił karierę we francuskiej dyplomacji.

Podobno w wyborze tej ścieżki życiowej sporo było przypadku. Młody Parot po odbyciu służby wojskowej pracował w Senegalu, gdzie do korpusy dyplomatycznego wciągnął go jego zwierzchnik, tamtejszy konsul generalny. W 1974 r. Jean-François został wicekonsulem w Kinszasie, a później, w latach 80-tych, dzierżył stanowisko Konsula Generalnego Francji w Ho Chi Minh City i Atenach. Jako doradca pracował w wielu francuskich placówkach w Afryce, m.in. w Doha, Chartumie, Dżibuti, Wagadugu. Był także pracownikiem ambasady w Sofii i Tunisie, doradcą Ministra Przemysłu oraz zastępcą dyrektora ds. personalnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Nantes. Na początku XXI wieku był zastępcą szefa Dyrekcji ds. Współpracy Wojskowej i Obrony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2006 r. wrócił do Afryki jako ambasador w Gwinei Bissau.

Na pomysł napisania książki, której głównym bohaterem będzie Nicolas Le Floch, Jean-François Parot wpadł podczas swojego pobytu w Sofii. Pierwszy tom jego, we Francji już dziś kultowej, serii ukazał się w 2000 r. Do śmierci pisarza opublikowano 14 tomów przygód XVIII-wiecznego śledczego, ostatni z nich swoją premierę miał w 2017 r. Książki Jean-François Parota stały się również kanwą wyprodukowanego przez France 2 serialu telewizyjnego z Jérôme’em Robartem roli głównej.

Jean-François Parot i Tajemnica białych płaszczy

Kiedy w 2000 r. do ksiegarń trafiła Tajemnica białych płaszczy Jean-François Parot nie podejrzewał, że powieść ta stanie się początkiem kilkunastotomowego, uwielbianego przez czytelników, cyklu. Historia Nicolasa Le Floscha, który w 1761 r. wyjeżdża z rodzinnej Bretanii do stolicy Francji, by wstąpić na służbę do Antoine de Sartine, szefa paryskiej policji, okazała się jednak tak interesująca, że jej kontynuacja była sprawą absolutnie oczywistą. Z racji wykształcenia, autorowi udało się wiarygodnie i ciekawie oddać atmosferę oraz koloryt rządzonej przez Ludwika XV Francji. Cześć z występujących w całej serii bohaterów to, jak chociażby sam pan de Sartin, postaci historyczne, a kreacje pozostałych skomponowane są z dużą dbałością o wierność duchowi epoki. Na stronach Tajemnicy Białych Płaszczy Jean-François Parot przedstawia czytelnikom młodego Nicolasa Le Flocha, chrześniaka wpływowego markiza de Ranreuil, u progu jego kariery jako śledczego i szpiega wykonującego tajne misje na zlecenie samego króla. Prowincjusz w szybkim tempie musi zapoznać się z okrutnym i brudnym światem stolicy Francji, pełnym zdrady, przemocy i okrucieństwa.

Jean-François Parot i Człowiek z ołowiem w brzuchu

Drugi i, jak na razie, ostatni przetłumaczony na język polski tom cyklu Jean-François Parota, Człowiek z ołowiem w brzuchu, ukazał się nad Wisłą w lipcu 2020 r., a więc dwie dekady po francuskiej premierze. Nicolas Le Floch, teraz już jako komisarz paryskiej policji, ma wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia, bowiem śledztwo, które prowadzi niebezpiecznie zmierza w sam środek zagmatwanych dworskich intryg. Dochodzenie w sprawie samobójczej, na pierwszy rzut oka, śmierci młodego porucznika gwardii francuskiej, syna hrabiego de Ruissec, szybko się komplikuje. Na stronach Człowieka z ołowiem w brzuchu Jean-François Parot prowadzi kryminalna intrygę z klasycznym, nieco staroświeckim wdziękiem, który charakteryzuje również prozę Agathy Christie. I za tę, nieco już może niedzisiejszą, elegancję czytelnicy tak pokochali jego książki.