Ebooki i audiobooki

Amerykańska pisarka, autorka gorących romansów i fabuł new adult, z których wiele trafiło na najważniejsze listy bestsellerów tj. New York Times i USA Today. Książki Jay Crownover zostały przetłumaczone na wiele języków i cieszą się międzynarodową popularnością. W polskim wydaniu nie ukazały się dotychczas wszystkie tytuły jej autorstwa. Najnowsze z nich to Dzikie pragnienia i Bezpieczna przyszłość, czyli pierwsze tomy cyklu Bracia Warner.

Pisarka pochodzi z Kolorado. Kocha dziką i surową przyrodę swoich rodzinnych stron, dlatego nigdy się nie zdecydowała na poważniejszą wyprowadzkę. Mieszka u podnóża Gór Skalistych i w tych przepięknych okolicach umieszcza akcje wielu swoich powieści. Stara się, jak sama mówi, pisać o tym, co zna najlepiej, więc oprócz Kolorado w jej twórczości nie brakuje też tatuaży. Autorka jest ich wielką miłośniczką i niemal całe jej ciało pokrywają różnego rodzaju grafiki. Kocha też psy i opiekuje się trzema czworonogami, które uważa za najpiękniejsze i najmądrzejsze na świecie.

Chociaż książki Jay Crownover wydaje niecała dekadę, ma już na swoim koncie blisko 30 tytułów. Wcześniej, praktycznie całe życie spędziła, pracując w barach, co dało jej możliwość wielogodzinnego obserwowania ludzi, szczególnie zaś flirtów między kobietami i mężczyznami. Doświadczenia te wykorzystuje w swojej pisarskiej praktyce, a że nie brakuje jej też wyobraźni, nie narzeka na brak pomysłów na nowe fabuły.

Poza książkami autorka uwielbia muzykę i zimne piwo. Chciałaby być gwiazda rocka, lecz mimo wielkiego optymizmu, zdaje sobie sprawę, że akurat to pragnienie raczej się nie spełni. W opowiadaniu historii kocha sam akt twórczy, który jest rodzajem kreacji nowej rzeczywistości praktycznie z niczego oraz fakt, że zawód pisarza można wykonywać w piżamie. Do pracy potrzebuje swojego domu oraz muzyki. I bardzo dużo pepsi, od której jest, co przyznaje, uzależniona. Szczególnie lubi pisać Jay Crownover książki new adult, ponieważ przypominają jej one o własnej młodości. Wkraczanie w dorosłość jej zdaniem jest kluczowym dla każdego człowieka okresem życia, determinującym nierzadko jego całe dalsze losy.

Buntownik Jay Crownover

Mimo że do szuflady pisała niemal całe życie, po raz pierwszy o zaprezentowaniu światu swojej twórczości autorka późniejszych bestsellerów pomyślała dopiero niecałe 10 lat temu. Pierwszą powieść pt. Buntownik Jay Crownover wydała sama, jednak wkrótce zainteresowało się nią wydawnictwo William Morrow and Company i tytuł został wznowiony. Było to w roku 2013 i moment ten można uznać za oficjalny debiut pisarki. Buntownik otworzył poczytny, liczący 6 części cykl Naznaczeni mężczyźni. Po jego zakończeniu w 2015 r. autorka nie mogła się zdecydować na rozstanie ze swoimi bohaterami i wkrótce ukazał się pikantny romans Leveled będący początkiem serii Saints of Denver, 5-tomowego spin-offa Naznaczonych. W miedzy czasie opublikowała jeszcze Jay Crownover książki należące do trylogii Welcome to the point.

Jay Crownover i Bracia Warner

W 2016 r. w ręce czytelników oddała Jay Crownover Dzikie pragnienia, pierwszą cześć cyklu Bracia Warner. Jest to jedna z dwóch książek serii dostępną w polskim tłumaczeniu. Całość liczy 4 tomy, z których każdy koncentruje się na postaci innego z braci. Żeby nadać fabule trochę pikanterii bracia Warner Jay Crownover są supermęskimi kowbojami, choć w ich kreacji pisarka autorka starała się unikać sztampy. Na stronach Dzikich pragnień poznajemy bliżej najstarszego z nich, Cyrusa, którego zaczyna łączyć trudna, choć kipiąca od namiętności relacja z będącą klientką jego rancho, Leo. Dziewczyna przyjeżdża wraz ze swoją przyjaciółką na prowadzoną przez braci konną wyprawę, by zapomnieć o kolejnym miłosnym zawodzie. Te kilka dni spędzonych w górach zdecydowanie zmieni jej życie. Na stronach powieści Dzikie pragnienia Jay Crownover zapewnia czytelniczkom ciągłe emocje i zwroty akcji i to nie tylko romantyczno-erotyczne, ponieważ w fabułę wpleciony jest także watek sensacyjny. Bez wątpienia jest to lektura przy której nie można się nudzić.

Także w drugim tomie serii pisarka nie zwalnia tempa. Część zatytułowaną Bezpieczna przystań Jay Crownover poświęca Suttonowi, kolejnemu z braci Warner i jego dramatycznej relacji z Emry, znanej z pierwszej części przyjaciółki Leo. Kluczem do fabuły są dramatyczne wydarzenia opisane w pierwszym tomie cyklu, dlatego najlepiej jest przystępować do jego lektury z zachowaniem kolejności. Sutton nie może przejść do porządku dziennego nad tym, co zaszło, podobnie zresztą jak Emry, która postanawia wrócić do Kolorado. Bezpieczna przystań Jay Crownover to romans wykorzystujący schemat przyciągających się przeciwieństw, uczucia rodzącego się między dwojgiem ludzi z zupełnie różnych światów, w tym wypadku, kowboja i dziewczyny z miasta. Podobnie jak w pierwszym tomie, także w tej odsłonie serii nie zabrakło elementów kryminalnych dynamizujących akcję i zwiększających jej dramaturgię. Nic więc dziwnego, że wszystkie fanki pióra autorki i braci Warner nie mogą już się doczekać następnej historii o kowbojach.