Jane Harper
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Jane Harper 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Australijska pisarka, autorka poczytnych thrillerów. Chociaż Jane Harper książki pisze zaledwie kilka lat, zdążyła już zdobyć sobie międzynarodowe uznanie i renomę. W swoim dorobku ma 4 powieści, a ostatnia z nich, Survivors, ukazała się we wrześniu 2020 r., jednak dotychczas nie doczekała się polskiego tłumaczenia. Za to latem 2021 r. do polskich księgarń trafiła debiutancka fabuła Jane Harper, Susza.

Jane Harper na świat przyszła w 1980 r. w Manchasterze. Wczesne dzieciństwo spędziła w Anglii, jednak w wieku 8 lat wraz z rodziną wyemigrowała do Australii. Po kilku latach na Antypodach i uzyskaniu australijskiego obywatelstwa pisarka wróciła do ojczystego kraju. Po maturze zdecydowała się na studia anglistyczne i historyczne na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Zanim zaczęła pisać książki, Jane Harper przez kilkanaście lat pracowała jako dziennikarka. Zaczynała jako stażystka w lokalnej gazecie Darlington & Stockton Times. Później przez kilka lat była zatrudniona w Hull Daily Mail. W 2008 r. zdecydowała się na powrót do słonecznej Australii, gdzie kontynuowała karierę dziennikarską, była m.in. reporterką biznesową w Melbourne.

Jane Harper i książki

Mimo udanego życia zawodowego prawdziwym marzeniem Jane Harper było napisanie powieści. Jak sama przyznaje, lata doświadczenia dziennikarskiego bardzo jej w tym pomogły. Nawyki, które wykształciła będąc żurnalistką: precyzja językowa, umiejętność utrzymania uwagi czytelnika czy wykonania porządnej dokumentacji, na którą i stworzenie porządnego plany fabuły potrafi przeznaczyć nawet kilka miesięcy. Do pracy nad tekstem pierwszej książki Jane Harper zasiadła w 2014 r. by przygotować próbkę aplikacyjną na potrzeby kursu kreatywnego pisania, w którym chciała uczestniczyć. W tym samym roku udało jej się opublikować opowiadanie w magazynie Big Issue, co zachęciło ja do dalszych starań i natchnęło optymizmem. Rękopis debiutanckiej powieści, która później została opublikowana jako Susza, Jane Harper zgłosiła do konkursu Victorian Premier's Literary Awards 2015 r, który wygrała. Zwycięstwo otworzyło jej drogę do publikacji i jej fabuła wkrótce została wystawiona na aukcję wydawniczą i z sukcesem sprzedana. Dzień ten, będący jednocześnie dniem jej ślubu, pisarka uważa za jeden z najważniejszych w swoim życiu. Dziś Jane Harper jest wielokrotnie nagradzaną autorka międzynarodowych bestsellerów i zawodową pisarką, co jest, jak sama mówi, spełnieniem jej marzeń.

Jane Harper i Susza

Już debiutancka książka Jane Harper, Susza, okazała się niemałym sukcesem. Ta napisana oszczędnym językiem kryminalna historia niemal z miejsca stał asie bestsellerem. Początkującą autorkę chwalono za warsztat, umiejętne budowanie napięcia i kreację ciekawych bohaterów. Prawa wydawnicze zostały sprzedane do ponad 20 krajów i w krótkim czasie nazwisko pisarki stało się znane także poza Australią. Fabuła koncentruje się wokół agenta federalnego, Aerona Falka, który przyjeżdża do rodzinnego miasteczka na pogrzeb przyjaciela i jego rodziny, zmarłych w tragicznych okolicznościach. Jest to jednak powrót trudny nie tylko ze względu na to, bowiem przeszłość Falka jest bardzo skomplikowana. Falk nie potrafi zignorować wątpliwości narastających w nim z każdą chwilą i zaczyna na własną rękę dociekać, co tak naprawdę zdarzyło się Luke’owi.

Jane Harper i Siła natury

Dwa lata później w ręce czytelników oddała Jane Harper Siłę natury, drugi tom przygód Falka będący jednak zupełnie samodzielną historią. Tym razem agent próbuje się dowiedzieć, co tak naprawdę stało się na pewnym firmowym wyjeździe integracyjnym, z którego nie wróciła jedna z uczestniczek. Był to pierwszy tytuł autorki, który ukazał się nad Wisłą.

Jane Harper i Stracony

Trzecia w dorobku pisarki powieść swoją premier miała w 2019 r. Będący bardziej obyczajowym dramatem niż thrillerem fabuła jest dość powszechnie uważana za najlepszą w dorobku Jane Harper. Stracony to mistrzowsko skomponowana opowieść, która mimo niespiesznego tempa trzyma w napięciu i fascynuje. Pisarka bezbłędnie gra na emocjach czytelnika, powoli odsłaniając kolejne warstwy tej skomplikowanej historii.