Jakub Szamałek

Polski pisarz, archeolog, scenarzysta gier komputerowych, autor poczytnych kryminałów osadzonych w świecie antyku i thrillerów o najmroczniejszych zakamarkach dark webu. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru.

Jakub Szamałek na świat przyszedł w 1986 r. jest więc reprezentantem młodego pokolenia twórców polskiej literatury popularnej. Zanim jednak zaczął pisać bestsellerowe książki, Szamałek chciał być archeologiem. Jest absolwentem angielskiego Oxfordu, jednak doktorat z archeologii śródziemnomorskiej uzyskał w konkurencyjnym Cambridge. Prawdziwy człowiek sukcesu, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów, przez fundację Res Publica, Google i „Financial Times” zaliczony został w poczet stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. Od 2102 r. jako scenarzysta współpracuje z polskim potentatem na rynku gier komputerowych, CD Projekt. Jest współtwórcą scenariusza gry Wiedźmin 3, kultowej produkcji wytwórni.

Jakub Szamałek i Leochares

W 2011 r. powieścią Kiedy Atena odwraca wzrok Jakub Szamałek zadebiutował jako pisarz. Był to nie byle jaki debiut. Kryminalna historia osadzona w czasach II wojny peloponeskiej spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem zarówno czytelników, jak i krytyki. Postać Ateńczyka Leocharesa, byłego żołnierza i starożytnego detektywa, wykreowana przez autora na stronach książki, okazała się strzałem w dziesiątkę. A i fabuła, śledztwo w sprawie działającego w Atenach spartańskiego szpiega, trzymała w napięciu, realizując najważniejsze założenia literatury gatunkowej. Nic więc dziwnego, że Za Kiedy Atena odwraca wzrok Jakub Szamałek został doceniony Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Nie było też zaskoczeniem, kiedy pisarz zdecydował się na kontynuację tak obiecująco zapoczątkowanej formuły. Dwa lata po sukcesie swojej debiutanckiej książki Jakub Szamałek opublikował Morze niegościnne, drugą część przygód dzielnego Leocharesa. Tym razem w poszukiwaniu lepszego życia, bohater udaje się w rejony Morza Czarnego. Jednak nawet tam, po kilku latach względnej stabilizacji, znajduje się w samym środku spisków, sięgających szczytów władzy, i zmuszony jest po raz kolejny podjąć niebezpieczne śledztwo.

W 2015 r. powieścią Czytanie z kości Jakub Szamałek, w świetnym stylu, zamknął swój antyczny cykl. Pewną nowością wprowadzoną przez autora w tym tomie jest dwupłaszczyznowa narracja i akcja powieści. Jeden plan fabularno-narracyjny zorganizowany jest wokół toczącego się w starożytnej Italii ostatniego śledztwa Leocharesa w sprawie śmierci etruskiego władycy, drugi koncentruje się na współczesnym planie czasowym, w którym Inga Szczęsna, młoda archeolożka, prowadzi własne dochodzenie w sprawie historii pewnych starożytnych szczątków. Obie sprawy, rzecz jasna, wiążą się ze sobą, co wyjaśnia oczywiście się w miarę lektury. Za Czytanie z kości Jakub Szamałek został uhonorowany drugą w swojej karierze Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Ukryta sieć Jakuba Szamałka

W 2019 r., powieścią Cokolwiek wybierzesz, Jakub Szamałek, po kilku latach literackiego milczenia, z przytupem wrócił na rynek wydawniczy. Tym razem pisarz postanowił spróbować czegoś nowego i odszedłszy od poetyki kryminału, swoim czytelnikom zaproponował rasowy thriller. Fabułę Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek konstruuje wokół czyhających w każdym zakamarku Internetu niebezpieczeństwach. W tym świecie (tak naprawdę naszym świecie) Sieć, do której przecież wszyscy jesteśmy zalogowani, to labirynt i pułapka jednocześnie. Pułapka niekiedy śmiertelna. Przekonuje się o tym Julita Wójcicka, główna bohaterka powieści. Jest ona dziennikarką, w dodatku niezwykle ambitną. Drążąc sprawę śmierci znanego aktora, odkrywa ona coraz bardziej niebezpieczne mechanizmy rządzące w cyfrowym świecie. Na stronach Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek pokazuje, jak technologia, którą stworzył człowiek, zniewala go i niszczy. Tego potwora stworzyliśmy sami i troskliwie go pielęgnujemy.

W październiku 2019 r. w ręce czytelników oddał Jakub Szamałek Kimkolwiek jesteś, drugą część swojego sensacyjnego cyklu. Jest to kontynuacja perypetii, znanej z pierwszego tomu, młodej i pełnej pasji dziennikarki, Julity Wójcickiej. Tym razem trafia ona na trop spisków i manipulacji, a gra toczy się o najwyższą stawkę politycznej władzy. Nowa książka Jakuba Szamałka, trzyma w napięciu jeszcze mocniej niż jego poprzednia fabuła, co samo w sobie jest nie lada osiągnięciem.