Jakub Ćwiek
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Jakub Ćwiek 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Współczesny polski twórca literatury fantastycznej, aktywny członek fandomu i performer. Obecny na krajowej scenie literackiej od 15 lat. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, jej statuetkę odbierał raz za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach.

Jakub Ćwiek urodził się w 1982 r. w Opolu, lecz dorastał w Głuchołazach, w których jego ojciec był dyrektorem domu kultury. By kontynuować naukę wyjechał do Katowic, gdzie na Uniwersytecie Śląskim podjął studia kulturoznawcze. Już jako student został członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki i od tego czasu jest bardzo aktywny w fandomie. Współtworzył sekcję teatralną Śląskiego Klubu Fantastyki, Słudzy Metatrona, z którą w całym kraju wystawiał adaptowane i reżyserowane przez siebie spektakle. Książki Jakub Ćwiek zaczął wydawać w 2005 r. W ciągu trwającej 15 lat kariery pisarskiej opublikował kilkadziesiąt tytułów, zdobył wiele nominacji i nagród branżowych, a jego nazwisko zna zapewne każdy miłośnik fantastyki w naszym kraju. W drugiej dekadzie XXI w. rozszerzył swoją działalność o prowadzenie warsztatów literackich oraz występy w charakterze standupera w ramach projektu Michał Pałubski i Brothells.

Swoje książki Jakub Ćwiek często zamienia w swoiste projekty graficzne (bogato je ilustrując) lub na ich podstawie tworzy komiks czy krótka formę filmową. Generalnie, film jest jedną z jego ulubionych form ekspresji. Jako wielki fan serialu Firefly, w dziesiątą rocznicę zdjęcia go z anteny, nakręcił np. film A signal from Poland: We're still flying, captain!, będący rodzajem hołdu dla Nathana Filliona, odtwórcy głównej roli, a jego film Drink hard 0,7 zwyciężył w konkursie marki Sobieski, w którym główną nagrodą było spotkanie z Brucem Willisem.

Jakub Ćwiek i Kłamca

Zbiorem opowiadań Kłamca. Cyngiel niebios Jakub Ćwiek 15 lat temu rozpoczynał swoją pisarską karierę. Zadziwiający pomysł, który jest podstawą tych tekstów okazał się na tyle nośny, że wkrótce został rozwinięty w cały cykl, liczący aktualnie już 6 tytułów. Aby powstał Kłamca, Jakub Ćwiek połączył nieprawdopodobną wręcz liczbę motywów zaczerpniętych z przeróżnych mitologii, tradycji i systemów wierzeń oraz szeroko rozumianej popkultury. Tytułowym bohaterem autor uczynił Lokiego, nordyckiego boga kłamstwa, przemiany i wszelkiego sprytu. Po podbiciu Walhalli przez anielskie wojska pod wodzą Gabriela i Michała trafia on do nich na służbę jako spec od brudnej roboty. Aniołowie bowiem mają swoje ograniczenia (nie mogą np. kłamać), a po porzuceniu przez Boga ich sytuacje jest wyjątkowo skomplikowana. W tych okolicznościach ktoś taki jak Loki – zawodowy oszust, którego nie ograniczają żadne reguły, okazuje się być na wagę złota. Czytelnicy docenili ten koncept i polubili tego niesfornego anielskiego najemnika. Za opowiadanie Cicha noc z pierwszego tomu cyklu Kłamca Jakub Ćwiek dostał nawet (pierwszą z 10) nominacją do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

W 2006 r. ukazała się kontynuacja przygód Lokiego, czyli zbiór opowiadań Kłamca 2. Bóg marnotrawny. Pierwszą, wydaną w 2008 r., powieść cyklu zatytułował Jakub Ćwiek Kłamca 3: Ochłap sztandaru. Trzy pierwsze tomy doczekały się wznowienia dwa lata później.

Zgodnie z deklaracją autora serię powinien zamknąć Kłamca 4. Kill'em all, który premierę miał w 2012 r., jednak już dwa lata później do księgarń trafił, w komplecie z grą karcianą, zbiór opowiadań Kłamca 2,5. Machinomachia. W 2015 r. opublikował jeszcze Jakub ćwiek tom Kłamca. Papież sztuk, jubileuszowe wydawnictwo z wieloma dodatkami. W uniwersum Lokiego znaleźć można jeszcze komiks, Kłamca. Viva l'arte.

Jakub Ćwiek i Chłopcy

Drugim, równie nietuzinkowym i długofalowym projektem pisarza jest seria Chłopcy. Jakub Ćwiek po raz kolejny sięga w niej po klasykę zarówno literatury, jak i popkultury, by wykorzystać je do stworzenie zupełnie nowej jakości. W tym przypadku bezpośrednim punktem odniesienia jest historia Piotrusia Pana i jego drużyny. Zaginieni chłopcy wydorośleli i tworzą mocno nietypowy gang motocyklowy, którego przywódczynią jest, także pochodząca z Nibylandii, Dzwoneczek. I chociaż elementem konwencji przyjętej przez pisarza jest mocno niewybredny język, jego pomysł szybko zyskał zagorzałych fanów, jak również fanki. Co jest o tyle ciekawe, że w cyklu Chłopcy Jakub Ćwiek prezentuje mocno męskocentryczny punkt widzenia. Całość, mocno i z przytupem, autor zamknął 4. Częścią przygód swoich bohaterów w 2015 r. Ma to być ostatnie wydawnictwo serii, choć wielu w to powątpiewa. Szczególnie, że pisząc tom Chłopcy 4. Jakub Ćwiek zostawił wiele fabularnych furtek, pozwalających na kontynuację tej zaczętej w 2012 r. historii.

Inne książki Jakuba Ćwieka

Poza bestsellerowym cyklami i fabułami różnego rodzaju fantasy, w swoim bogatym dorobku ma również Jakub Ćwiek książki nieco innego rodzaju, należące do różnych gatunków i poetyk tj. horror (Ciemność płonie) czy współczesna proza realistyczna (Drobinki nieśmiertelności). Także swoją nową książką Szwindel Jakub Ćwiek poszukuje nowego sposobu komunikacji z czytelnikiem. Wydana w 2019 r. powieść o zorganizowanej grupie wyrafinowanych oszustów to w dużym stopniu zupełnie nowa jakość w jego prozie. Jest to sensacyjno-kryminalna nowoczesna literatura łotrzykowska, w której historia naprawdę dużego przekrętu opowiedziana jest z dużą brawurą i polotem. Widać, że pisząc Szwindel, Jakub Ćwiek całkiem dobrze się bawił. Być może dlatego, równie dobrze przy lekturze tej książki bawi się czytelnik.