J.D. Barker
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • J.D. Barker 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Amerykański pisarz, autor bestsellerowych thrillerów. Światowy rozgłos przyniosła mu tzw. trylogia Czwartej Małpy, w skład której w chodzą powieści Czwarta małpa, Piąta ofiara i Szóste dziecko. J. D. Barker książki wydaje również w duetach pisarskich, ostatnio ukazała się jego fabuła napisana do spółki z Jamesem Pattersonem pt. The cost-to-cost murders. Jego proza ze względu na sposób narracji, klimat oraz występowanie motywów nadprzyrodzonych bywa porównywana do twórczości króla grozy, Stephena Kinga.

J. D. Barker urodził się w 1971 r. w Lombard w stanie Illinois, dorastał zaś w Crystal Lake. Już jako dziecko uwielbiał czytać, a każda przeczytana historia była pożywką dla jego bujnej wyobraźni. Będąc skrajnym introwertykiem, J. D. Barker książki traktował jak swoich pierwszych i przez długi czas najlepszych przyjaciół. Całe godziny spędzał zaszyty w różnych niedostępnych miejscach zatopiony w lekturze, przedkładając ten sposób spędzania czasu nad rozrywki typowe dla jego rówieśników, takie jak sport czy oglądanie telewizji. Jeszcze w dzieciństwie sam zaczął tworzyć własne opowieści, najczęściej o duchach, dziwnych stworach i niesamowitych miejscach inspirowanych otaczającymi jego dom lasami.

Kiedy J. D. Barker miał 14 lat, przeprowadził się wraz z rodziną na słoneczną Florydę, gdzie klimat zdecydowanie mniej sprzyjał narracjom grozy. Mimo wszystko jego fascynacje nie mijały. Po ukończeniu w 1989 r. liceum, nie mając jasnego planu na przyszłość, wiedząc jednak, że chciałby zajmować się czymś związanym ze sztuką, zdecydował się na studia w Instytutu Sztuki w Fort Lauderdale. Będąc jednocześnie trzeźwo myślącym pragmatykiem, swoje wykształcenie uzupełnił dyplomem z biznesu. Jeszcze na studiach pisarz dołączył do zespołu popkulturowego Circus Magazine i przez kilka lat pisał dla niego teksty o najróżniejszej tematyce, poznając przy okazji wielu ciekawych ludzi (jego współpracownikiem był m.in. artysta znany później jako Marylin Manson). Później, na długo zanim powieścią Czwarta małpa J. D. Barker zdobył uznanie czytelników, pracował jako redaktor i ghost writer. Jak sam mówi, było to bezcenne doświadczenie, które nauczyło go niezwykle dużo. Jego kariera jako niezależnego autora rozpoczęła się w 2014 r. od samodzielnego wydania powieści Forsaken. Był to niezwykle udany debiut, który zwrócił powszechną uwagę na początkującego pisarza. Sam Stephen King pozwolił na wykorzystanie w fabule postaci Lelanda Gaunta z King's Needful Things, a książka została doceniona nominacją do Bram Stoker Award za najlepszy debiut, a także zdobył New Apple Medalist Award.

J. D. Barker i Czwarta małpa

Sukces Forseken sprawił, że z wydaniem następnej książki autor nie miał najmniejszych problemów. Prawa do thrillera zatytułowanego Czwarta małpa J. D. Barker sprzedał bez problemu na aukcji i w 2017 r. książka trafiła do księgarni. Mroczna, niepokojąca i niesamowicie klimatyczna historia polowania na odrażającego, lecz jednocześnie fascynującego seryjnego mordercę niemal z miejsca stała się bestsellerem. Rasowy thriller przywodzący na myśl najlepsze narracje tego rodzaju, jak np. Siedem, szybko zdobył uznanie czytelników czekających niecierpliwie na zapowiedzianą przez autora kontynuację. Do książki zostały też sprzedane prawa filmowe, więc może za jakiś czas będzie można historię pojedynku detektywa Sama Portera z krwawym zwyrodnialcem znanym jako Czwarta małpa obejrzeć na ekranie.

Drugi tom trylogii pt. Piąta ofiara J. D. Barker opublikował w 2018 r., nie zawodząc w żaden sposób swoich fanów, zdaniem których powieść nie tylko dorównywała poziomem bestsellerowej Czwartej małpie, ale nawet go przewyższała. Tym razem narracja więcej światła rzuca na przeszłość i świetnie skonstruowaną, choć przerażającą, postać matki antagonisty. Powieścią Piąta ofiara J. D. Barker bez wątpienia udowodnił, że ogromny sukces jego debiutanckiego thrillera nie był kwestią przypadku. Również finałowym, zamykającym cykl tomem pisarz nie sprawił zawodu. Wyczekujący na zakończenie rozgrywki między Samem Porterem a Czwartą Małpą czytelnicy w znakomitej większości byli usatysfakcjonowani ostatnią częścią trylogii. Szóste dziecko J. D. Barker oddał w ich ręce w 2019 r., jednak na polskie wydanie powieść musiała czekać aż do jesieni 2020 r.

J. D. Barker i Dracul

W polskim przekładzie dostępna jest jeszcze jedna książka pisarza. Powieść Dracul J. D. Barker napisał wspólnie z Dacrem Stokerem. Jest to prequel klasycznej historii Brama Stokera. Stylowa i niezwykle klimatyczna narracja utrzymana w konwencji gotyckiej powieści grozy to bezsprzecznie projekt niezwykle udany. Głównym bohaterem tej fabuły jest sam Bram Stoker, który próbując rozwikłać tajemnicę swojego dzieciństwa, zmuszony jest do konfrontacji z mocami ciemności i istotami, o których do tej pory słyszała jedynie w wywodzących się z irlandzkiego folkloru bajkach. Na stronach Dracula autorom udała się rzadka sztuka połączenia nowoczesnego sposobu opowiadania historii z klasyczną elegancją gotyckiej powieści, co niewątpliwie warte jest docenienia.