Holly Bourne
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjska dziennikarka i pisarka, nominowana do YA Book Prize autorka bestsellerowych, tłumaczonych na wiele języków książek przeznaczonych dla młodego czytelnika. Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu w Sheffield. Jej fabuły na tle gatunku wyróżnia zdecydowanie dojrzała, feministyczna perspektywa oraz podkreślany przez wielu krytyków walor terapeutyczny. Holly Bourne książki pisze od blisko dekady i ma w swoim dorobku 14 powieści, w tym popularny także w Polsce cykle Klub Starych Panien. Najnowsza przetłumaczona na polski narracja pisarki, Miejsca, w których płakałam, do nadwiślańskich księgarń trafiła w marcu 2022 r.

Urodzona w 1986 r. autorka cenionych przez czytelników i krytykę powieści należy do powiększającego się, choć wciąż niezbyt licznego, grona autorek literatury popularnej w sposób jasny określających się jako feministki. Jej droga do feministycznej świadomości zaczęła się od lektury Jak być kobietą Catlin Moran oraz własnych doświadczeń codziennego, powszechnego seksizmu. Zanim zaczęła jednak pisać Holly Bourne książki, swoje feministyczne posłannictwo realizowała jako dziennikarka oraz działaczka społeczna. W 2010 r. jej praca dziennikarska dla Surrey Mirror została nawet doceniona nominacją w konkursie na Najlepszego Dziennikarza Roku w kategorii mediów drukowanych. Przez wiele lat pomagała młodym ludziom mierzącym się z różnego rodzaju kryzysami, pracując w The Mix prowadzącym telefon zaufania i strony dedykowane tym problemom. Mimo że od pewnego czasu Holly Bourne książki pisze pełnoetatowo, jej zaangażowanie w prawa kobiet oraz walkę z problemami mającymi podłoże seksistowskie i patriarchalne wciąż jest znaczące. Chociaż największym wkładem w tym zakresie jest bez wątpienia jej zaangażowana twórczość literacka, pisarka jest także m.in. ambasadorką prężnej brytyjskiej organizacji pomocowej Women’s Aid, a konkretniej prowadzonego przez nią projektu skierowanego do nastolatków LoveRespect, nastawionego na edukację w zakresie przemocowych, toksycznych związków. Tej tematyce w całości poświeciła zresztą Holly Bourne Miejsca, w których płakałam, powieść mającą swoją polską premierę w 2022 r.

Jak zdradza na swojej stronie, mieszkająca w Londynie autorka, poza mniej patriarchalnym i bardziej łaskawym dla kobiet światem, jej wielkim marzeniem jest dom z ogrodem, pies, kurczaki i, last but not least, ul.

Pierwsze książki Holly Bourne

W charakterze powieściopisarki dziennikarka debiutowała w 2013 r. powieścią Przeznaczeni, która już w 2014 r. ukazała się także w polskim przekładzie. Historia miłości o sile mogącej stanowić zagrożenie dla otoczenia (poprzez sprowadzanie np. gwałtownych zjawisk pogodowych) okazała się całkiem udanym wejściem na drogę literackiej kariery i niedługo późnej do księgarń trafiła druga fabuła początkującej pisarki pt. Manifesto on how to be interesting.

Holly Bourne i książki z serii Klub Starych Panien

W 2015 r. w ręce czytelników oddała Holly Bourne Jestem już normalna?, pierwszy tom swojej bestsellerowej trylogii Klub Starych Panien. Na jej stronach pisarka opowiada historie nastoletniej Evie, która poza standardowymi problemami związanymi z dorastaniem zmaga się jeszcze z zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi. Zarówno młodzi odbiorcy, jak i krytyka, docenili lekką, zgrabną formę narracji, w jaką autorka oblekła dość duży ciężar gatunkowy tematyki, co uczyniło z niedawnej dziennikarki jedną z najpopularniejszych twórczyń zaangażowanego YA w Wielkiej Brytanii. Na fali popularności pierwszej części w 2016 r. opublikowała Holly Bourne Jak trudno jest kochać? oraz I co ona ma zrobić?, dwie kolejne odsłony cyklu poświęcone kolejnym członkiniom Klubu Starych Panien, Amber i Lottie. Jeszcze w tym samym roku do księgarń trafiła finałowa, podsumowująca niejako wspólną historię dziewcząt powieść, pt. I szczęśliwego Nowego Roku?

Holly Bourne, I co o mnie powiesz – dorosła proza dla dorosłych

W 2018 r. miejsce miała premiera pierwszej skierowanej do nieco dojrzalszego czytelnika książki Holly Bourne, I co o mnie powiesz?. Za pracę nad tą narracją pisarka wzięła się przekroczywszy trzydziestkę i fabuła opowiada tym razem o problemach i dylematach jej rówieśników, nie zaś młodych ludzi wchodzących dopiero w dorosłe życie. Jej główna bohaterka, Tori, we wczesnej młodości popełniła pewien poradnik, który przyniósł jej ogromny sukces, jednak jej własne życie dalekie jest od lansowanego w nim ideał, a wieloletni związek od dłuższego czasu jest w zasadzie martwy. Na stronach książki Holly Bourne świetnie oddaje nastrój tej współczesnej, związanej w dzisiejszej kulturze zachodniej najczęściej z 30-tymi urodzinami, smugi cienia oznaczającej zamknięcie młodzieńczego etapu nieograniczonych możliwości i konieczność dokonania fundamentalnych, być może nieodwracalnych, wyborów.

Holly Bourne i Miejsca, w których płakałam

W najnowszej wydanej w Polsce powieści, którą znacząco zatytułowała Holly Bourne Miejsca, w których płakałam, pisarka wraca do nastoletnich bohaterów i ich świata, choć problem stanowiący oś tej historii bez wątpienia uznać można za bardziej uniwersalny. Jest nim przemoc, toksyczne związki, w których jedna z osób pada ofiara drugiej. W związkach takich miłość dla jednej ze stron nieodłącznie wiąże z ogromnym cierpieniem. Za pomocą historii nastoletniej Amelie autorka stara się jednak pokazać, że przemoc nigdy nie oznacza miłości, a wyjście z patologicznego związku, choć trudne, jest możliwe.