Gregory David Roberts

Australijski pisarz, autor głośniej powieści Shantaram. Jego kariera należy do jednej z najbardziej niezwykłych w dziejach literatury.

Gregory David Roberts urodził się jako Gregory John Peter Smith w 1952 r. w Melbourne. Jest byłym narkomanem i więźniem, skazanym za napad na bank, który uciekł z więzienia Pentridge w 1980 r. i na dziesięć lat ukrył się w Indiach.

Podobno Roberts popadł w uzależnienie od heroiny po rozpadzie swojego małżeństwa i utracie prawa do opieki nad córeczką. Aby zdobyć pieniądze na swój nałóg, zaczął obrabowywać banki, stając się znanym jako Building Society Bandit i Gentleman Bandit. Roberts wierzył, że ponieważ okrada tylko bezduszne instytucje, jego czyny są mniej karygodne. Z więzienia Pentridge, do którego trafił po wyroku skazującym, zbiegł w 1980 r. i zaszył się na dekadę w Indiach. W 1990 roku Roberts został aresztowany we Frankfurcie za próbę przemytu heroiny.

Odesłano go do Australii, gdzie następne sześć lat spędził w więzieniu. Podczas odbywania kary zaczął pisać Shantaram. Jak utrzymuje Roberts, zanim ukończył swoją pracę, rękopis był dwukrotnie niszczony przez strażników więziennych. Po zakończeniu kary udało mu się skończyć tekst. Po sukcesie książki Gregory David Roberts diametralnie zmienił swoje życie. Mieszkał w Melbourne, Niemczech i Francji, aż wrócił do Indii, do Mumbaju (Bombaju), gdzie prowadził pracę charytatywną na rzecz najbiedniejszych mieszkańców miasta. Nawiązał również kontakt z całymi latami niewidzianą córką. Zaręczył się nawet z prezeską Fundacji Heart for India, Françoise Sturdza. W 2009 r. Roberts został również ambasadorem społeczności Zeitz Foundation, jednak po dwóch latach, ze względu na inne zobowiązania, zrezygnował z tej funkcji, wspierając Fundację w miarę swoich możliwości, w inny sposób.

Gregory David Roberts, czyli Shantaram

Swoją debiutancką powieść pt. Shantaram Gregory David Roberts opublikował w 2003 r. (polskie wydanie 2008). Był to moment, który zmienił jego całe dotychczasowe życie. Książka okazała się gigantycznym sukcesem i szybko osiągnęła status międzynarodowego bestsellera, a jej autor w jednej niemal chwili został popularnym pisarzem i prawdziwym celebrytą. Shantaram sprzedało się w ponad 40-milionowym nakładzie w tłumaczeniu na blisko 40 języków.

Powieść ma formę pamiętnika. Jej główny bohater, chociaż Indie miały być tylko przystankiem w jego podróży, postanawia zostać w tam na dłużej. W Bombaju zawiera znajomość z Prabakerem, typem, najogólniej mówiąc, dość szemranym. Zatrudnia go w charakterze przewodnika. Między mężczyznami rodzi się przyjaźń, będąca początkiem wielu niezwykłych przygód. Pod wpływem Prabakera bohater przybiera imię Lin (od Lindsay – imienia znajdującego się w jego fałszywym paszporcie). Po raz kolejny zmienia imię za sprawą matki Prabakera, która nazywa Lina Shantaram, co znaczy Boży Pokój. W powrotnej drodze z rodzinnej wioski swojego kompana Lin pada ofiarą kradzieży, co zmusza go do przeniesienia się do mumbajskich slumsów. Potem jest już tylko ciekawiej: indyjskie więzienie, mafia i wojna w Afganistanie.

Od samego początku, kiedy tylko w ręce czytelników oddał Gregory David Roberts Shantaram, przedmiotem zagorzałej dyskusji stało się zagadnienie, do jakiego stopnia ta epicka fabuła ma charakter autobiograficzny . W końcu stanowisko w debacie zajął sam autor, który stwierdził, że książka, co prawda, bazuje na niektórych doświadczenia z jego życia, które opisane zostały nawet dość wiernie, wiele jednak opisanych w Shantaram perypetii to fikcja, zakotwiczona jedynie w jego życiorysie.

Gregory David Roberts i Cień góry

W 2015 r., po kilkunastu latach od ukazania się jego rewelacyjnego debiutu, opublikował Gregory David Roberts Cień góry, będący kontynuacją niezwykłej historii zaczętej w 2003 r.

Znany z pierwszej książki Robertsa, Lin jest główną postacią również tej narracji. Po dwóch latach od wydarzeń kończących Shantaram, powraca on do Bombaju. Jednak z trudem poznaje miasto, które podczas jego nieobecności bardzo się zmieniło. Brakuje mu oparcia i ludzi, którzy kiedyś byli wokół niego. Karla, wielka miłość bohatera, odeszła z jego życia, i jest teraz żoną człowiek bogatego i wpływowego. Mimo wszystko Lin próbuje znaleźć dla siebie miejsce w tej nowej rzeczywistości.