Erica Spindler

Amerykańska pisarka, autorka niezwykle popularnych thrillerów romantycznych, mistrzyni tego gatunku. Jej książki regularnie goszczą na najważniejszych listach bestsellerów, a tysiące fanów z utęsknieniem czeka na każdy nowy tytuł sygnowany jej nazwiskiem. Swoje książki, także jako ebooki, Erica Spindler od wielu już lat sprzedaje ogromnych nakładach w 25 krajach na całym świecie.

Pisarka wychowała się w Illinois, a obecnie mieszka wraz z rodziną na obrzeżach nowego Orleanu. Będąc jedna z ofiar żywiołu, część dochodów ze sprzedaży swoich książek w 2006 r. Erica Spindler przeznaczyła na odbudowę Nowego Orleanu po przejściu huraganu Kathrina. Uwielbia dobrą kawę, czekoladę i czerwone wino. Zanim zaczęła pisać książki, Erica Spindler studiowała sztuki wizualne i marzyła o zostaniu artystką. Jednak, kiedy latem 1982 r. leżała w łóżku złożona przeziębieniem, czytając romans za romansem, w jej głowie zaświtała myśl o napisaniu własnej historii.

Pierwsze książki Eriki Spindler

Na rynku wydawniczym debiutowała jako romansopisarka. Jej pierwsza powieść pt. Heaven Sent ukazała się w 1987 r. a druga Gry miłosne w 1989 r. W 1995 r. romansem obyczajowo-psychologicznym pt. Jesteś jak ogień Erica Spindler zamknęła ten etap swojej twórczości, przerzucając się na trzymające w napięciu fabuły określane zazwyczaj jako romantyczne thrillery i kryminały. Pierwszy zwiastun zmian w pisarstwie autorki pojawił się dość wcześnie. W 1996 r. wydała Erica Spindler Zakazany owoc, mroczną i pełną tajemnic historię trzech pokoleń kobiet, których życie splata się fascynującą historią i atmosferą Nowego Orleanu, będący nowym otwarciem w jej pisarstwie. Od początku swojej przygody z literaturą Erica Spindler książki wydaje z wielką regularnością i częstotliwością średnio jednej rocznie i na swoim koncie ma już ponad 30 tytułów.

Nowe książki Erikia Spindler na nowe stulecie

W 2001 r., powieścią Tylko chłód, Erica Spindler otworzyła nowe stulecie. Jest to fabuła poniekąd brutalniejsza niż poprzednie dokonania pisarki, choć już wcześniej w Stanie zagrożenia umiejętnie budowała atmosferę narastającego strachu, a w Ukarać zbrodnię opisywała historię seryjnych zabójstw. Historia bohaterki, próbującej poradzić sobie z traumą z dzieciństwa i jednocześnie z koszmarem rozgrywającym się tu i teraz, poprzez pogłębione tło psychologiczne i mocne skupienia na przeżyciach jednej postaci, zdecydowanie zyskuje na sile oddziaływania. W powieści W milczeniu i Pierwsza żona Erica Spindler osiąga podobny efekt.

Erica Spindler, Stacy Killian i Kitt Lundgren – kryminalne cykle pisarki

Ponieważ zarówno czytelnicy, jak i wydawcy wprost uwielbiają powieściowe cykle, każdy z popularnych twórców ma w swoim dorobku co najmniej jednego bohatera, któremu poświecił więcej niż jedną historię. Również Erica Spindler nie jest pod tym względem wyjątkiem. Ma ona na swoim koncie aż trzy bestsellerowe cykle książkowe. W 2004 r. na stronach Zabić Jane Erica Spindler powołała do życia Stacy Killian, bohaterkę swojej pierwszej serii kryminalnej. Ponieważ twarda dziewczyna z Teksasu ewidentnie przypadła do gustu czytelnikom, już 2005 r. wydała Erica Spindler Morderca bierze wszystko, kontynuację jej przygód. W Polsce powieść ukazała się również pod tytułem Labirynt białego królika. Trzecią część cyklu pt. Ślepa zemsta Erica Spindler w ręce czytelników oddała w 2007 r. a dopełniające tetralogię Opętanie w 2011 r.

Wydając w 2006 r. powieść Naśladowca Erica Spindler otworzyła swoją drugą serię kryminalną. Również tym razem centralną postacią akcji jest, tym razem pracująca w Illinois, policjantka. Kat Lundgren to kobieta po przejściach. Niepowodzeniu śledztwa w sprawie Mordercy Śpiących Aniołków kosztowało ją załamanie i chorobę alkoholową. Kiedy wydaje się, że po latach gotowa jest wrócić do pracy jako śledcza, powraca też morderca. Katt i jej nowa partnerka MC Riggio muszą się zmierzyć z nowym (lub może starym?) zagrożeniem. W powieści Złodziej tożsamości Erica Spindler kontynuuje przygody obu śledczych.

Cykl Strażnicy światła Eriki Spindler

Jednak najnowszy cykl pt. Strażnicy światła to zupełnie nowa jakość w dorobku pisarki. Wchodzące w skład trylogii książki Erica Spindler doprawia bowiem szczyptą wątków i motywów paranormalnych. Para głównych bohaterów, to niczym w klasycznym kryminale, oficerowie śledczy. Na stronach powieści Siódemka Erica Spindler przedstawia czytelnikom wybuchowy duet policjantki Micki Dare i agenta FBI Zacha Harrisa, zawiązując akcję jak w standardowej powieści z dreszczykiem. Szybko jednak okazuje się, że zło, z którym walczą Micki i Zach ma o wiele bardziej skomplikowaną naturę niż się mogło wydawać. Druga część przygód pary pt. Szóstka ukazała się jeszcze w tym samym, 2016 r. a najnowszy tom Piątka Erica Spindler w ręce czytelników oddała 2 lata później.