Emma Donoghue
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Irlandzko-kanadyjska prozaiczka, dramatopisarka i scenarzystka. Uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych pisarek. Wielokrotnie nagradzana i nominowana do najważniejszych nagród literackich, finalistka Nagrody Bookera. Za scenariusz oparty na własnej powieści pt. Pokój Emma Donoghue dostał również nominację do Oskara. Jej książki zostały przetłumaczone na blisko 40 języków i na całym świecie cieszą się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyki. Proza autorki to bez wątpienia literatura najwyższej próby. Najnowszy tytuł pisarki, który ukazał się w naszym kraju, to pochodzący z 2019 r. Krewni. Emmy Donoghue ostatnia, osadzona w czasach dziesiątkującej świat ponad sto lat temu pandemii grypy zwanej hiszpanką, powieść pt. The pull of the stars wciąż czeka na polski przekład.

Emma Donoghue na świat przyszła w 1969 w Dublinie jako ostatnie z ośmiorga potomstwa Frances i Denisa Donoghue. Za sprawą ojca, który był krytykiem literackim, kontakt z książkami w jej rodzinnym domu był rzeczą oczywistą. Emma w dużej mierze poszła w ślady rodzica i zajęła się badaniem literatury. Odebrała dość gruntowną edukację – najpierw w dublińskich szkołach katolickich (z krótką, lecz bardzo ożywczą, co podkreśla sama autorka, przerwą na blisko roczny pobyt w Nowym Jorku), a później na University College Dublin, gdzie zdobyła dyplom licencjacki z literatury angielskiej i francuskiej. Naukę kontynuowała w Anglii, doktoryzując się z wyróżnieniem (jej praca dotyczyła koncepcji przyjaźni między kobietami i mężczyznami w XVIII-wiecznej literaturze) w Girton College w Cambridge. Podczas studiów w Cambridge poznała swoją obecną żonę, Kanadyjkę Christine Roulston, późniejszą profesor Uniwersytetu Zachodniego Ontario. W 1998 r. para przeprowadziła się na stałe do Kanady, gdzie wspólnie wychowuje dwoje dzieci, Finna i Unę. W 2004 r. pisarka otrzymała kanadyjskie obywatelstwo.

Jak mówi autorka, literatura były i jest jej jedynym zawodem. Emma Donoghue książki wydaje od 23 r. życia i, co podkreśla, nigdy poza miesiącem, kiedy była zatrudniona jako pokojówka, nie zarabiała inaczej niż piórem.

Pierwsze książki Emmy Donoghue

W charakterze powieściopisarki Emma Donoghue debiutowała w 1994 r. fabułą Stir Fry. Już w tej młodzieńczej narracji, opowiadającej historię młodej Irlandki mierzącej się ze swoją seksualnością, ujawnił się ogromny talent i zadziwiająco sprawny warsztat początkującej pisarki, a sama powieść dotarła do finału nagrody Lambda. W kolejnym roku do księgarń trafiła, również podejmujący problematykę osób niehetroseksualnych, kolejna książka Emmy Donoghue, Hood, za którą została nagrodzona nagrodą American Library Association (aktualnie Nagroda Stonewall). W 1997 r. ukazał się pierwszy zbiór krótkich form autorki pt. Kissing the witch, zawierający 13 opowiedzianych na nowo tradycyjnych baśni.

Emma Donoghue i Ladacznica

W 2000 r. do księgarń trafiła kolejna powieść pióra Emmy Donoghue, Ladacznica. Jest to pierwsza w dorobku autorki fabuła historyczna, osadzona w realiach XVIII-wiecznej Anglii. Pisarce, która podczas studiów zajmowała się dosyć dokładnie tym okresem, udało się bardzo sugestywnie oddać klimat epoki. Książka spotkała się z dużym uznaniem i zdobyła nagrodę Ferro-Grumley.

Emma Donoghue i Pokój

Swój największy, jak do tej pory, międzynarodowy bestseller, Pokój, Emma Donoghue opublikowała w 2010 r. Przejmująca do głębi, trzymająca w napięciu i jednocześnie chwytająca za serce opowieść o przetrzymywanej latami przez porywacza kobiecie, która w zamknięciu rodzi i wychowuje syna swojego oprawcy to bez wątpienia bardzo mocna proza. Powieść dostała się do finału nagrody Man Booker Prize i szybko zdobyła rozgłos na całym świecie. W 2015 r. do kin wszedł film nakręcony na jej motywach według scenariusza samej autorki. Jest on powszechnie uważany jest za dzieło bardzo udane, co znalazło swój wyraz w szeregu nominacji do najważniejszych filmowych nagród, w tym do Oskara. Za scenariusz do filmu Pokój Emma Donoghue została doceniona nominacją do Oskara, Złotego Globu i nagrody Bafta i to ona jest w dużej mierze matką sukcesu tej adaptacji. Dwa lata później przerobiła ona powieść na potrzeby teatru.

Emma Donoghue i Krewni

Ostatnia wydana po polsku książka Emmy Donoghue, Krewni, swoją światową premierę miała w 2019 r. Jest to 12. powieść pisarki i jej pierwsza współczesna fabuła od czasów słynnego Pokoju. Ta historia niezwykłej podróży i budowania relacji między starszym człowiekiem i dzieckiem to kawał świetnej literatury, książka warta każde poświęconej jej minuty, zostająca w sercu i pamięci na bardzo długo.