Emelie Schepp
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Emelie Schepp 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Szwedzka pisarka, autorka poczytnych kryminałów z prokuratorka Janą Berzelius w roli głównej. Od blisko dekady jedna z najpopularniejszych nazwisk na szwedzkim rynku literatury popularnej. Debiutancka powieść Emelie Schepp, Naznaczeni na zawsze, premierę miała w 2013 r. i od tej pory w bestsellerowym cyklu o kontrowersyjnej pani prokurator ukazało się jeszcze 6 tomów, jednak tylko trzy pierwsze części jej przygód doczekały się dotychczas polskiego przekładu.

Pisarka na świat przyszła w 1979 w Motali. Zanim zaczęła pisać i wydawać Emelie Schepp książki, jej życie zawodowe koncentrowało się na reklamie i marketingu. Przez blisko dekadę pracowała jako menedżer projektu w agencji eventowej i chociaż praca ta była w gruncie rzeczy satysfakcjonująca, ciągnęło ją do pisania. Początkowo myślała o tworzeniu scenariuszy, w związku z czym zapisała się na kurs scenopisarski. Pracując po godzinach, napisała dwa scenariusze, które bez większych sukcesów rozesłała do najznaczniejszych szwedzkich firm produkujących filmy. Dość szybko zdała sobie sprawę, że szanse na realizację pomysłu na fabułę filmową są raczej niewielki i postanowiła skupić się na fikcji literackiej. Pisała głównie w nocy, kiedy wszyscy domownicy już spali, i w ciągu kilku miesięcy miała gotową pierwszą wersję tekstu. Jednak również debiutancka powieść, którą zatytułowała Emelie Schepp Naznaczeni na zawsze, nie znalazła wydawcy. Tym razem jednak pisarka nie zamierzała się poddawać i wobec braku zainteresowania wydawców podjęła wraz z mężem decyzję o samodzielnym wydaniu książki i to w wersji papierowej. Ryzyko się opłaciło i pierwsze niespełna 5 tys. egzemplarzy powieści rozeszło się jak świeże bułeczki i potrzebny był dodruk. W ciągu pół roku sprzedano czterdziestotysięczny nakład i sukces pierwszej odsłony przygód kontrowersyjnej prokuratorki Jany Berzelius przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich, również początkującej autorki. Dla Emelie Schepp Naznaczeni na zawsze okazali się nie tylko wspaniałą przygodą, ale i ostatecznie początkiem zupełnie nowej kariery i życiowej drogi. Powodzenie powieści nie uszło uwagi wydawców, którzy już wkrótce zabiegali o podpisanie kontraktu ze wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału. W 2014 r. wydawnictwo Wahlström & Widstrand zagwarantowało sobie prawa od trzech kolejnych tytułów autorki, a także ponownie wydało jej debiut. Po kilku latach pisarka zmieniła wydawcę i dziś współpracuje z Harper Collins.

Książki Emelie Schepp ukazały się w blisko 30 krajach i zostały sprzedane w ponad 2,5-milionowym nakładzie, co czyni z autorki jedną z najpopularniejszych skandynawskich pisarek na całym świecie, a także najlepiej się sprzedającą self-publisherkę w Skandynawii. Jej twórczość aż trzykrotnie, w 2016, 2017 i 2018 r., została doceniona przez czytelników Specsavers Choice Award w kategorii kryminał roku, a dwukrotnie zdobyła nominację do nagrody Årets deckarförfattare i Stora Ljudbokspriset.

Emelie Schepp i Naznaczeni na zawsze

Po porzuceniu myśli o tworzeniu scenariuszy, wybór aspirującej pisarki padł na powieść kryminalną, gatunek, w którym skandynawscy autorzy bez wątpienia od paru dekad są niekwestionowaną potęgą. Główną postacią swojej wydanej w 2013 r. debiutanckiej fabuły uczyniła kobietę, prokuratorkę prowadzącą śledztwa w sprawach najbardziej tajemniczych i przerażających zabójstw, Janę Berzelius. Jej bohaterka zbudowana jest na kontrastach i sprzecznościach – z jednej strony jest ona bowiem stróżem prawa i ściga najgorszych zwyrodnialców – z drugiej – sama ma w sobie wiele mroku i brutalności, a przepisy i regulacje prawne traktuje dość swobodnie. Jak przystało też na współczesną literacką heroinę, Jana Berzelius ma również własną, niepokojącą tajemnicę z przeszłości, która nie tylko determinuje jej konstrukcję psychiczną, ale i stanowi lejtmotyw całej serii, zagadkę, która odsłaniana stopniowo dopełnia obrazu postaci i stanowi jeden z wątków fabularnych. Emelie Schepp, Naznaczonych na zawsze oraz większość akcji pozostałych powieści osadza w Norrköping, gdzie przez jakiś czas mieszkała razem z rodziną.

Emelie Schepp, Biały trop i kolejne śledztwa Jany Berzelius

Już w 2015 r., tym razem we współpracy z wydawcą, w ręce czytelników oddała Emelie Schepp Biały trop, drugi tom swojego bestsellerowego cyklu kryminalnego. Książka powtórzyła sukces poprzedniej odsłony przygód kontrowersyjnej pani prokurator i jasnym się stało, że muszą powstać kolejne narracje z jej udziałem. W 2016. R. opublikowała w związku z tym Emelie Schepp Primum non nocere, swoją trzecią powieść, a w następnie w około rocznych odstępach do księgarń trafiały kolejne fabuły jej autorstwa z serii o Janie Berzelius. Dotychczas ukazało się 7 tytułów cyklu, a ostatni z nich, premierę miał w 2022 r., jednak ostatnie cztery książki nadal czekają na polskie tłumaczenie i nadwiślańscy miłośnicy twórczości pisarki musza uzbroić się w cierpliwość.