Elżbieta Cherezińska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, specjalistka od powieści historycznych ze szczyptą fantasy, nazywana niekiedy współczesnym Sienkiewiczem. Z wykształcenia teatrolożka. Elżbieta Cherezińska książki pisze od 15 lat i ma w swoim dorobku 17 tytułów, w tym dwa bestsellerowe cykle powieściowe: Północna droga i Odrodzone królestwo, którego najnowszy, 5. już tom, ukazał się pod koniec listopada 2020 r.

Elżbieta Cherezińska urodziła się w1972 r. w Pile i tam też dorastała. Po maturze wyjechała do Warszawy, by podjąć studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Ostatecznie nie wróciła jednak ani do Wielkopolski, ani nie została w stolicy, na swoje miejsce na ziemi wybierając Kołobrzeg, w którym mieszka od lat. Mimo dyplomu z teatrologii i stypendium im. Jerzego Koeniga przyznawanego wybitnym absolwentom stołecznego Wydziale Wiedzy o Teatrze, swoje losy związała ostatecznie nie z teatrem, a literaturą. Pisząc książki, Elżbieta Cherezińska realizuje przy okazji swoją wielką pasje historyczną. Historia jest dla niej bowiem nie tyle nudnym sprawozdaniem z tego, co już było, lecz wielką, ciągłą narracją o nas samych, częścią życia i ludzkiej tożsamości. W tym ujęciu historii doświadcza, jako istota zanurzona w czasie, każdy z nas bez wyjątku, a dzięki pamięci stwarzamy i nieustannie modyfikujemy swoją własną opowieść. Nie da się ukryć, że dzięki osadzonym w dalekiej przeszłości powieściom pisarka potrafi umiejętnie rozbudzić historyczne zainteresowania także w czytelnikach. Na stronach każdej kolejnej książki Elżbieta Cherezińska kreuje bowiem nie tylko fascynujący, egzotyczny świat przedstawiony dawnych wieków, ale i wielowymiarowych bohaterów z krwi i kości, którzy są w stanie unieść skomplikowane fabuły wielotomowych cykli.

Pierwsze książki Elżbiety Cherezińskiej

Zanim jednak do księgarń trafiły jej bestsellerowe cykle powieściowe, Północna droga i Odrodzone królestwo, Elżbieta Cherezińska próbowała, z bardzo dobrym skutkiem zresztą, swoich sił w nieco innego rodzaju literaturze. Debiutowała w 2005 r., napisanym wspólnie z Sewachem Weissem, Z jednej strony, z drugiej strony. Fascynująco opowiedziane życie Weissa, niezwykle ciekawej postaci, politologa, dyplomata, ambasador Izraela w Polsce, okazało się całkiem przyzwoitym wstępem do dalszej literackiej kariery.

Trzy lata po swoim debiucie w ręce czytelników oddała Elżbieta Cherezińska Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, świetnie przyjętą publikację opartą na wspomnieniach sekretarki Chaima Rumkowskiego, przewodzącego Judenratowi w łódzkim getcie. Wstrząsająca, świetnie udokumentowana i jeszcze lepiej napisana książka wystawia wyjątkowo dobre świadectwo warsztatowi, poczatkującej wówczas, pisarki.

Elżbieta Cherezińska i Północna droga

Sagę Sigrun, pierwszy tom historycznego cyklu Północna droga, Elżbieta Cherezińska wydała w 2009 r. Osadzona na przełomie IX i X w. opowieść o surowych i nieustraszonych mieszkańcach Skandynawii, garściami czerpiąca z nordyckiej mitologii i dziejów, z miejsca podbiła serca wszystkich miłośników wikińskich historii, przynosząc pisarce uznanie oraz ogromną popularność. W kolejnym roku do księgarń trafiła druga cześć serii pt. Ja jestem Halderd, a kilkanaście miesięcy później ukazała się Pasja według Einara. W 2012 r. wydała Elżbieta Cherezińska Trzy młode pieśni, finałowy tom swojego cyklu.

Elżbieta Cherezińska i Odrodzone królestwo

Po zamknięciu swojej nordyckiej sagi, pisarka zaproponowała fanom wielkich historycznych narracji serię tym razem osadzoną w bardziej swojskim, piastowskim klimacie. W doprawionym subtelną szczyptą fantasy cyklu Odrodzone królestwo Elżbieta Cherezińska opowiada fascynującą, krwawą, wręcz sensacyjną historię scalania państwa polskiego i przywracania władzy centralnej po okresie rozbicia dzielnicowego. Pierwszy, wydany w 2012 r., tom zatytułowany Korona śniegu i krwi autorka poświęciła tragicznym losom Przemysła II, pierwszego od czasów Bolesława Śmiałego króla Polski. Na kanwie cieszącej się wielką popularnością powieści powstało również słuchowisko radiowe.

Druga i trzecia odsłona cyklu (Niewidzialna korona i Płomienna korona) skoncentrowane są wokół postaci księcia kujawskiego Władysława, znanego potomnym jako Łokietek, i jego drodze do królewskiego tronu. Czwarty tom pt. Wojenna korona Elżbieta Cherezińska w ręce czytelników oddała w 2019 r., a jego fabuła to czas walk Łokietka o umocnienie dopiero co zdobytej monarszej godności i władzy. W listopadzie 2020 r. do księgarń trafiła finałowa, najbardziej chyba dramatyczna i trzymająca w napięciu cześć całości pt. Odrodzone królestwo.

Elżbieta Cherezińska i Harda królowa

Pod pewnym względami najbardziej brawurowym projektem pisarki jest dylogia Harda Królowa. Elżbieta Cherezińska poświęca go jednej z najniezwyklejszych kobiet północnoeuropejskiego średniowiecza, Świętosławie, tajemniczej siostrze Bolesława Chrobrego. Na potrzeby powieści autorka nie tyle rekonstruuje, co w zasadzie stwarza swoją bohaterkę, bowiem na temat Świętosławy, której imię nie występuje nawet w żadnych pisanych źródłach, wiadomo bardzo niewiele. Pisarce udaje się jednak wykreować wiarygodny i żywy portret królowej, a jej burzliwe losy opowiedziane są na najwyższym literackim poziomie. Wirtuozeria Elżbiety Cherezińskiej została również doceniona za granicą i na wiosnę 2021 r. planowana jest amerykańska premiera Hardej, która ukaże się jako The Widow Queen.