Dzido Marta
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska reżyserka, scenarzystka i pisarka, jedna z ciekawszych autorek swojego pokolenia. Jej proza koncentruje się na wyrażeniu, ubraniu w słowa kobiecego doświadczenia, zarówno będącego udziałem jej rówieśniczek, jak i mającego bardziej uniwersalny wymiar. Stypendystka wielu prestiżowych programów oraz laureatka nagród filmowych i literackich. Najbardziej cenioną narracją jej autorstwa jest nagrodzona Europejską Nagrodą Literacką Frajda z 2018 r. W czerwcu 2021 r. w ręce czytelników oddała Marta Dzido Sezon na truskawki, świetnie napisany, poruszający zbiór krótkich form prozatorskich.

Marta Dzido – książki i film, czyli życie w słowach i obrazach

Marta Dzido na świat przyszła w 1981 r. i już od wczesnej młodości interesowały ją różne formy sztuki. Szybko zaczęła pisać i w wieku 16 lat opublikowała swoje pierwsze utwory na łamach periodyków Krzywe Koło Literatury i Koło Podkowy. Już w 2003 r. w antologii Proza życia znalazła się jej krótka powieść pt. Ślad po mamie, która 3 lata później został wydana w oddzielnym tomie. Moment ten można uznać za początek jej bardzo udanej kariery literackiej. Równolegle do pasji pisarskiej Marta Dzido rozwijała swoje zainteresowanie filmem. W 2008 r. odebrała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie zgłębiała tajniki montażu. W ciągu następnych lat w miarę pracy przy kolejnych obrazach uczyła się także innych filmowych zawodów; była reżyserką, scenarzystką, producentką, a także autorką zdjęć.

Projekty, w które się angażowała zawsze miały duży potencjał innowacyjności, jak i społecznego zaangażowaniu. Zarówno kręcąc filmy, jak i pisząc książki Marta Dzido poruszała ważne i trudne tematy, często dotyczące sytuacji kobiet, ich praw i wolność. Swój udział miała w traktującym o polskim podziemiu aborcyjnym Podziemnym państwie kobiet oraz dokumencie przywracającym należne miejsce w historii działaczkom NSZZ Solidarność pt. Solidarność według kobiet, będącym również pierwszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym finansowanym za pomocą crowdfunding. W jej filmotece znajduje się również dający do myślenia obraz Downtown - Miasto Downów oraz Siłaczki nakręcone z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i praw wyborczych przez Polki.

Jej sztuka, zarówno film, jak i literatura, niemal od razu zwróciła na młodą artystkę uwagę krytyki, która doceniła zarówno jej warsztat, jak i znaczenie przekazu. Wyrazem uznania były niewątpliwie liczne stypendia krajowe i zagraniczne, które jej przyznawano. Za swój dorobek, filmy i książki, Marta Dzido była nagradzana, a także nominowana do wielu nagród i wyróżnień. Na jej koncie znaleźć można Hollywood Eagle Documentary Award, Beyond Borders – Krzysztof Kieślowski Award oraz Europejską Nagrodę Literacką. Jej nazwisko znalazło się również na liście 50 Śmiałych Kobiet 2018, przygotowanej przez Wysokie Obcasy.

Pierwsze książki Marty Dzido

Książkowym debiutem Marty Dzido jest mająca premierę w 2005 r. powieść Małż, szczera do bólu i szorstka relacja z wchodzenia w dorosłość w połowie pierwszej dekady XXI w. Co ciekawe, książka została opublikowana w 2 wersjach: z dwoma okładkami i dwoma zakończeniami – optymistycznym i pesymistycznym. Rok później ukazało się samodzielne wydanie przejmującego Śladu po mamie, a dopiero w 2013 r. autorka ukończyła swój następny literacki projekt, dostępną za darmo w Internecie eksperymentalną powieść hipertekstową pt. Matrioszka.

Marta Dzido i Kobiety Solidarności

Trzy lata później w ręce czytelników oddała Marta Dzido Kobiety Solidarności, owoc jej dociekliwości, która kazała jej odszukać zapomniane, a ważne dla dziejów ruchu Solidarności i przemian w Polsce kobiety. Kobiety, które nie weszły do dominującej narracji historycznej, mimo niemałej roli jaką odegrały, zepchnięte w cień przez kolegów, którzy w blasku fleszów zaprowadzali nowe porządki po ’89 roku. W filmie Solidarność według kobiet i na stronach książki Kobiety Solidarności Marta Dzido próbuje przywrócić działaczkom tego kluczowego dla naszej najnowszej historii ruchu należne im miejsce, jasno i wyraźnie wyartykułować zasługi, które nigdy, ani kilkadziesiąt lat temu, ani teraz, nie doczekały się docenienia.

Marta Dzido i Frajda

Najsłynniejsza powieść Marty Dzido, Frajda, do księgarń trafiła na początku 2018 r. Napisana z niezwykłą inwencją, również językową, opowieść o cielesności, zmysłowości, o tym ile przyjemności może płynąć z ciała. Książka, choć z pewnością nie jest to lektura dla każdego, spotkała się z sympatią czytelników i powszechnym uznaniem krytyki. Przyniosła on autorce w 2019 r. Europejską Nagrodę Literacką i sławę jednej z najciekawszych pisarek pokolenia.

Marta Dzido i Sezon na truskawki

W czerwcu 2021 r. w ręce czytelników oddała Marta Dzido Sezon na truskawki, zbiór opowiadań dotykających najprzeróżniejszych zagadnień. Każde z nich jednakowoż bezbłędnie porusza w odbiorcach czułe struny, co jest najlepszym dowodem, że jest to dojrzała proza warta każdej poświęconej jej minuty.