Dorota Suwalska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Kobieta-orkiestra: pisarka, publicystka, animatorka kultury i plastyczka. Niedoszła sportsmenka i biolożka, wielka miłośniczka zwierząt i od ponad dwóch dekad weganka. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która nie potrafi żyć bez pisania. Od kilkunastu lat wydaje Dorota Suwalska książki dla dzieci, doceniane zarówno przez młodych czytelników, jak i krytykę, która nie szczędzi jej twórczości wyróżnień, w tym aż trzech Nagród Polskiej sekcji IBBY. Jedna z jej powieści, Czarne jeziora, znalazła się nawet na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Najnowszy tytuł jej autorstwa, Cień w błękicie, do księgarń trafiła w 2022 r.

Dorota Suwalska na świat przyszła w 1967 r. w Sochaczewie. Od najmłodszych lata żywo interesowała się otaczającym ją światem; zachwycała ją przyroda i jej tajemnice, uwielbiała ruch i sport, a także przejawiała talent artystyczny. Poza rysowaniem, obserwowaniem świata roślin i zwierząt kochała także Dorota Suwalska książki, które pochłaniała w hurtowych ilościach, sama też często wymyślając własne opowiastki. Wszystkie te pasje zmieniały swoje usytuowanie na liście priorytetów, jednak żadna z nich nie wygasła. Jak podsumowuje krótko sama autorka na własnej stronie internetowej – chciała zostać biologiem, więc wybrała studia w Akademii Sztuk Pięknych i zajęła się pisaniem książek…

Zanim jednak zaczęła Dorota Suwalska książki wydawać, skończyła (i to ze świetnymi wynikami) malarstwo oraz studium pedagogiczne na stołecznym ASP, na tej samej uczelni studiowała także animację. Nie potrafiła się jednak skupić wyłącznie na twórczości plastycznej, zawsze chwytając sto srok za ogon, pisała wiersze (ma w dorobku trzy tomiki poetyckie), na początku lat 90-tych współpracowała z telewizją, publikowała w prasie (w tym dziecięcej, np. Świerszczyku), zajmowała się animacją kultury. Po osiągnięciu sukcesu wydawniczego również nie ograniczyła się do działalności literackiej, wciąż szukając nowych dróg wyrażania siebie. Od 2007 r. przez blisko dwa lata redagowała Kwartalnik Literacki Wyspa, między 2008 a 2011 r. należała do Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Tworzyła także literacko-internetowy projekt www.terapia, zaprezentowany także pod postacią książki-wystawy na Warszawskich Targach Książki oraz w warszawskiej Galerii Działań.

Jak przyznaje Dorota Suwalska, książki spod jej pióra nie wychodzą być może bardzo często, jednak zawsze są to pozycje przemyślane i dopracowane warsztatowo, pisane z fantazją, oraz wyjątkową dbałością o język. Wobec powyższego nie dziwi naprawdę długa lista nagród i wyróżnień, którymi została doceniona jej twórczość. Znaleźć można wśród nich, poza wyróżnieniem w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY, także wyróżnienie w konkursie Literatury Dziecięcej Haliny Skrobiszewskiej, Konkursie Samochodzikowa Książkę Roku oraz dwie nominacje do Astrid Lindgren Memorial Award. Tytuły sygnowane nazwiskiem pisarki doczekały się także przekładów, m.in. na hiszpański i słoweński.

Co ciekawe, kariera pisarska znanej i lubianej dziś autorki zaczęła się zupełnie przypadkowo. Zachwycone jednym z jej opowiadań opublikowanych w Świerszczyku Wydawnictwo Nasza Księgarnia zaproponowało jej napisanie dłuższej narracji dla młodego czytelnika. W ten sposób powstała ciepła historia pt. Znowu kręcisz, Zuźka! mająca swoją premierę w 2004 r., a dwa lata później ukazała się kontynuacja przygód sympatycznej Zuzi pt. Zuźka w necie i w realu. Od tego momentu Dorota Suwalska książki wydaje już regularnie. Na początku były to narracje skierowane do młodszej grupy odbiorców – w 2007 r. do księgarń trafił (nagrodzony pierwszym w karierze autorki wyróżnieniem w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY) Bruno (i siostry), w 2008 r. Marionetki Baby-Jagi, Ratunku, Marzenia!, a później Pan Fortepianek, Piegowate niebo i Iwo z Nudolandii.

Następnie w twórczości pisarki pojawiły się także świetne powieści młodzieżowe poruszające ważne problemy nieodłącznie towarzyszące dorastaniu. Warto tu wymienić nagradzane Czarne jeziora, fabułę, której główna bohaterka poza standardowymi wyzwaniami nastoletniego wieku mierzyć się musi jeszcze nieuleczalna chorobą. W 2018 r. wydała też Dorota Suwalska Tabletki na dorosłość, opowieść o chłopcu marzącym o osiągnięciu dorosłości, kojarzącej mu się przede wszystkim, jak wszystkim nastolatkom, z nieograniczona swobodą. Bohater przekonuje się jednak, że dorosłość to sprawa o wiele bardziej złożona i trudna oraz że na wszystko w życiu jest właściwy czas. Z kolei dwutomowy cykl, który zatytułowała Dorota Suwalska Wtajemniczeni, to czysto rozrywkowa, przygodowa literatura. Bohaterowie pierwszego tomu pt. Nie wszystko złote, co złote przeżywają niezwykłą wakacyjną przygodę, o której każdy z nas niegdyś marzyła, a w drugiej części, Czarna Wołga. Tajemnica z przeszłości, odkrywają sekrety sprzed dekad.