Dolores Redondo
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Dolores Redondo 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Hiszpańska pisarka pochodząca z kraju Basków. Autorka poczytnych kryminałów utrzymanych w mrocznym klimacie dyskretniej niesamowitości. W 2016 r. za powieść Dam ci to wszystko Dolores Redondo została doceniona prestiżową hiszpańska nagrodą Premio Planeta. Poza granicami rodzinnego kraju znana przede wszystkim z bestsellerowej trylogii Baztán rozgrywającej się w surowej scenerii baskijskich Pirenejów. Dolores Redondo książki wydaje od ponad dekady, jednak międzynarodową popularność przyniosło jej ostatnie kilka lat.

Dolores Redondo Meira urodziła się w 1969 r. w San Sebastian w kraju Basków, miejscu, w którym wciąż żywe są echa dawnych opowieści i tradycji. Mimo że swoje pierwsze literackie próby podejmowała już jako nastolatka, początkowo swojej przyszłości nie wiązała z zawodem pisarki. Aktualnie jest jedną z najpoczytniejszych autorek ostatnich lat, znaną i cenioną daleko poza swoim rodzinnym krajem, a pisanie to dziś dla niej nie tylko pasja, ale i zawód. Podobno stara się pisać tylko, kiedy dzieci są w szkole, choć nie zawsze jej się to udaje, ponieważ na ostatniej prostej nie może oderwać się od pracy i tworzy praktycznie non stop, przerwy robiąc niemal jedynie na sen i jedzenie. Tym nie mniej, odnalezienie swojej drogi zajęło jej trochę czasu i to, co dziś wydaje się tak oczywiste i naturalne, nie zawsze takie było. W międzyczasie przyszła autorka międzynarodowych bestsellerów testowała różne pomysły na życie. Zanim w księgarniach pojawiły się jej uwielbiane przez czytelników książki, Dolores Redondo próbowała swoich sił na studiach prawniczych. Z Uniwersytetu Deusto odeszła jednak bez dyplomu i skoncentrowała się zgłębianiu tajników gastronomii. Następnie kilka lat pracowała w różnych restauracjach, aż wreszcie otworzyła własną.

Pierwsze książki Dolores Redondo

Cały czas jednak nie dawała jej spokoju zepchnięta gdzieś głęboko, lecz domagająca się realizacji, potrzeba pisania. W końcu pasja literacka zwyciężyła. Na początku tworzyła Dolores Redondo książki dla dzieci i opowiadania. Nie przyniosły jej one jednak ani sławy, ani specjalnych pieniędzy. W 2009 r. zadebiutowała w charakterze powieściopisarki fabułą pt. Los privilegios del ángel (powieść nie jest dostępna w polskim przekładzie), która także nie zapewniła jej większego rozgłosu. Wszystko zmieniło się dopiero 4 lata później wraz z ukazaniem się pierwszego tomu jej trylogii z Baztán.

Dolores Redondo, Niewidzialny strażnik, trylogia z Baztán i Kształt serca

Pierwszą część cyklu, który okazał się punktem zwrotnym nie tylko dla jej kariery, ale i całego życia, zatytułowaną Niewidzialny strażnik, Dolores Redondo w ręce czytelników oddała na początku 2013 r. Osadzona w pirenejskiej scenerii, niezwykle klimatyczna historia dochodzenia w sprawie serii makabrycznych mordów niemal z miejsca podbiła rynek, stając się prawdziwym wydarzeniem roku. Główną bohaterką jest inspektor Amaia Salazar, szkolona przez FBI policjantka, która wraca do rodzinnego Elizondo, by znaleźć zwyrodnialca mordującego w okolicy kolejne młode kobiety. Jednak nie jest to dla niej podróż sentymentalna, lecz konieczność stawienia czoła traumom z młodości. I to właśnie wątek obyczajowy związany z główną postacią i jej przeszłością, prowadzony równolegle do intrygi kryminalnej, stanowi w dużej mierze o atrakcyjności fabuły.

Jeszcze jesienią tego samego roku opublikowała Dolores Redondo Świadectwo kości, kontynuację losów Amaii Salazar, która staje w obliczu kolejnej przerażającej zagadki. Na następną odsłonę cyklu jego miłośnikom przyszło czekać o wiele dłużej. Ostatni tom bestsellerowej serii, zatytułowany Ofiara dla burzy, ukazał się dopiero w pod koniec 2014 r.

Dla Dolores Redondo trylogia Baztán okazała się trampoliną do światowej popularnosci – została przetłumaczona na ponad 30 języków i sprzedała sie w samej tylko Hiszpanii w ponad milionowym nakładzie. Wszystkie trzy części doczekały sie już adaptacji filmowej. W 2019 r. opublikowała jeszcze Dolores Redondo Kształt serca, prequel cyklu rzucający trochę więcej światła na trudną przeszłość jej głównej bohaterki.

Dolores Redondo i Dam ci to wszystko

W swoim dorobku ma jeszcze Dolores Redondo Dam ci to wszystko, samodzielną fabułę niewchodzącą w skład jej bestsellerowego cyklu. Jest to również mroczny kryminał z ciekawymi postaciami, niebanalną intrygą oraz mistrzowsko wykreowanym klimatem, z którego słynie autorka. Książka podobnie jak trylogia Baztán znalazła uznanie zarówno czytelników, jak i krytyki. Została doceniona Premio Planeta, najbardziej prestżową literacką nagrodą w Hiszpanii, była również najchętniej kupowanym w Hiszpanii tytułem 2017 r.