Dariusz Rosiak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski dziennikarz i pisarz, twórca Raportu o stanie świata, autor wielu docenianych przez krytykę i czytelników reportaży. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2020, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych niezależnych żurnalistów. Za książkę Ziarno i krew Dariusz Rosiak został wyróżniony Nagrodą im. Beaty Pawlak oraz nominacją do najważniejszej polskiej nagrody literackiej, Nike (2016). Jest on także laureatem Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego ostatnia publikacja, Bauman, poświęcona sylwetce jednego z najwybitniejszych polskich intelektualistów, Zygmuntowi Baumanowi, do księgarń trafiła jesienią 2019 r.

Dariusz Rosiak na świat przyszedł w 1962 r., ukończył anglistykę. Ma reputację jednego z najlepszych współczesnych dziennikarzy prasowo-radiowych, a także świetnego reportażysty. Pracował dla radia RFI i polskiej sekcji BBC. Dużo czasu spędził za granicą, m.in. w Londynie, przygotowując korespondencję dla krajowych mediów. W latach 90-tych jego artykuły ukazywały się regularnie na łamach Życia Warszawy Życia, Tygodnika Powszechnego, gościnnie w Polityce. Na początku nowego stulecia był wiceszefem polskiego Newsweeka, a kilka lat później powierzono mu misję prowadzenia nowo powstałego tygodnika Ozon, jednak ze względu na złe wyniki sprzedaży właściciel tytułu dość szybko z tej współpracy zrezygnował. W kolejnych latach pracował przy wielu projektach prasowych, był stały publicystą dodatku Rzeczpospolitej Plus Minus. W 2016 r. postawił na niezależność i od tego czasu nie jest na stałe związany z żadną redakcją.

W drugiej dekadzie XXI w. zaczął wydawać Dariusz Rosiak książki, przenikliwe, skłaniające do refleksji reportaże, które przyniosły mu szerokie uznanie czytelników oraz krytyki, a także prestiżowe wyróżnienia.

Dariusz Rosiak i radio

Nazwisko dziennikarza znane jest z pewnością również radiosłuchaczom. Przez blisko 1,5 dekady (2006-20020) pojawiał się on bowiem na antenie Polskiego Radia; w Jedynce prowadził magazyn Więcej świata, w Programie Drugim natomiast program Puls świata. Największą popularnością cieszyła się jego, całkowicie autorski, Raport o stanie świata, który usłyszeć można było w Trójce. Dariusz Rosiak Raport o stanie świata produkuje, choć w zmienionej formule do tej pory. Po odejściu z Polskiego Radia postanowił kontynuować pracę nad programem na własna rękę. Za pośrednictwem platformy Patronite Dariusz Rosiak bardzo szybko zebrał od hojnych internautów fundusze niezbędne do produkcji (jego profil należy do najpopularniejszych, w miesiąc udało mu się uzyskać aż 80 tys. zł). Program w formacie podcastu ukazuje się co tydzień, a oprócz Raportu o stanie świata dziennikarz przygotowuje również dwa inne audycje: Raport na dziś i ukazujący się raz na miesiąc Raport o książkach. Jego dorobek został w grudniu 2020 r. doceniony tytułem Dziennikarza Roku 2020 magazynu Press.

Dariusz Rosiak, książki i ludzie

Swoje książki Dariusz Rosiak nierzadko poświęca intersującym, nieszablonowym postaciom, ludziom, których losy poza tym, że są ciekawe, mogą być również postrzegane w wymiarze uniwersalnym. Zresztą, wszystkie reportaże jego autorstwa mają nie tylko opisywać jakiś wycinek rzeczywistości, ale przede wszystkim skłaniać do refleksji, prowokować do postawienia trudnych, lecz fundamentalnych pytań. Na stronach debiutanckiej książki Dariusz Rosiak do ich sformułowania wykorzystał biografię ks. Romualda Wekslera-Waszkinela, urodzonego w 1943 r. w święciańskim getcie, uratowanego i wychowanego przez polską rodzinę, która prawdę o jego pochodzeniu ukrywał przed nim przez 35 lat.

Kolejną nieprzeciętną biografią, którą na swój warsztat wziął dziennikarz, była historia życia Sat-Okha, czyli Stanisława Supłatowicza, zwanego polskim Indianinem. Na stronach książki pt. Biało-czerwony. Tajemnica Sath-Okha Dariusz Rosiak rusza jego śladem, próbując dociec, ile w opowieściach Długiego Pióra było faktów, a ile autokreacji. Do biograficznego nurtu w twórczości autora można zaliczyć także tytuł traktujący o Zygmuncie Baumanie, zmarłym w 2017 r. polskim socjologu i filozofie, będącym jednym z najwybitniejszych humanistów i myślicieli swoich czasów. Mający żydowskie korzenie uczony wyjechał z Polski na fali marcowych represji i osiadł najpierw w Izraelu, później w Anglii. Kontrowersje związane z jego młodzieńczym żarliwym marksizmem i zaangażowaniem po II wojnie światowej w budowę komunistycznego ustroju w Polsce do dziś wywołuje wiele kontrowersji. W książce Bauman Dariusz Rosiak mierzy się z tym niezwykle skomplikowanym życiorysem, snując fascynującą narrację o historii i ludzkich losach.

Dariusz Rosiak, Żar, Ziarno i krew

Ważne miejsce w dorobku autora zajmują także reportaże podróżnicze. Szalenie barwne i ciekawe, odsłaniają prawdę o świecie, którego najczęściej nie widzieliśmy i nie znamy. W 2015 r. ukazało się nagradzane Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan, a 5 lat wcześniej w ręce czytelników oddał Dariusz Rosiak Żar. Oddech Afryki.

Dariusz Rosiak i oblicza Wielkiej Brytanii, czyli opowieści o wyspiarzach

Wartym przeczytania jest bez wątpienia także opowiadający o zdecydowanie nam bliższych rejonach, o miejscu, który na swój dom wybrało w ostatnich latach blisko 2 mln Polaków. Dariusz Rosiak Oblicza Wielkie Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach napisał nie tylko jako doświadczony dziennikarz, ale i osoba, która w Zjednoczonym Królestwie spędziła niemały kawałek życia.