Danielle L Jensen
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Kanadyjska pisarka, autorka bestsellerowych fabuł fantasy przeznaczonych dla nastoletniego czytelnika. Popularność przyniosły jej młodzieżowe cykle powieściowe: Trylogia klątwy, Mroczne Wybrzeża i Królestwo Mostu. Danielle L. Jensen książki wydaje od 2014 r., jednak jej przygoda pisarska trwa kilka lat dłużej. Również w Polsce twórczość pisarki cieszy się uznaniem miłośników dobrej fantastyki – pierwsza część dylogii Królestwo Mostu uplasowała się pod koniec drugiej dziesiątki TOP100 Empiku w kategorii literatury młodzieżowej. Najnowsza powieść jej autorstwa, trzeci tom serii Mroczne Wybrzeża, pt. Złoty wąż ukazała się nad Wisłą we wrześniu 2021 r.

Pisarka na świat przyszła w, znanym z organizacji zimowej olimpiady, kanadyjskim Calgary, tam też dorastała i mieszka do dziś. Co ciekawe, pisać zaczęła dopiero jako 25-latka, wcześniej dość długo szukając swojej życiowej drogi. W szkole średniej marzyła o karierze weterynarza i z tą myślą przez rok studiowała nauki przyrodnicze. Dość szybko jednak doszła do wniosku, że to zupełnie nie dla niej. Z rozsądku i zimnego wyrachowania ukończyła na Uniwersytecie Calgary studia ekonomiczne i przez kilka lat pracowała w finansach. Kiedy jednak zaczęła poważną pracę nad pierwszym tomem cyklu znanego później jako Trylogia klątwy, Danielle L. Jensen postanowiła uzupełnić swoje wykształcenie i na Uniwersytecie Mount Royal zdobyła dyplom licencjacki z literatury angielskiej. O ile wcześniej swoją twórczość traktowała jako niezobowiązujące hobby, o tyle od tego momentu skoncentrowała się nad debiutancką powieścią oraz jej wydaniem. Chociaż zajęło jej to blisko 5 lat, nie żałuje ani jednej poświęconej temu celowi minuty; to właśnie pisanie okazało się jej wymarzonym zajęciem, które zamierza wykonywać tak długo, jak tylko znajdą się ludzie chcący czytać wymyślane przez nią historie.

Jako matka dwójki dzieci nie narzeka na nadmiar wolnego czasu, kiedy jednak nie poświęca swojej uwagi rodzinie, ani nie pisze kolejnej książki, Danielle L. Jensen najchętniej oddaje się spaniu. Poza tym lubi jeszcze czytanie w kąpieli, filmy historyczne i relaks na siłowni. Jej ulubionym gatunkiem literackim jest ten uprawiany przez nią sama, czyli historyczne fantasy.

Danielle L. Jensen i Trylogia klątwy

W 2014 r. ukazała się debiutancka powieść Danielle L. Jensen, Porwana pieśniarka. Praca nad ostateczną wersją tekstu i starania o publikację trwały kilka lat. Mimo wielu problemów zakończyły się ostatecznie sukcesem i książka stała się dla autorki bardzo udanym początkiem kariery oraz jej pierwszego bestsellerowego cyklu fantasy zwanego Trylogią klątwy. Porwana pieśniarka była czwartą ukończoną przez pisarkę powieścią i trzecią fabułą, dla której szukała wydawcy, trzeba więc przyznać, że zanim udało się opublikować Danielle L. Jensen Trylogię klątwy, musiała ona wykazać się niemałą determinacją i cierpliwością. Inspiracją dla tej historii był podobno wyjątkowo frapujący sen pisarki o pięknym częściowo pogrzebanym pod gruzami mieście. W trylogii jest to Trollus, podziemna, lecz niepozbawiona piękna, siedziba Trolli będąca jednocześnie za sprawą magii ich więzieniem. To tam trafia, obdarzona pięknym głosem i marząca o karierze śpiewaczki, Cécile, dziewczyna, która uważana jest za jedyną osobę zdolną do zdjęcia czaru. Ma zostać żoną księcia Trolli, Tristana, jednak sytuacja pod ziemią staje się coraz bardziej skomplikowana za sprawą rewolty kasty mieszańców, okrutnie eksploatowanej najniższej warstwy społecznej miasta. Jak podkreśla Danielle L. Jensen, Trylogia klątwy w założeniu nie miała być moralizatorską opowieścią o sprawiedliwości społecznej, jednak autorka nie kryje, że wartości te są wyjątkowo bliskie jej sercu. W 2015 r. do księgarń trafiła druga odsłona przygód dzielnej Cecile pt. Ukryta Łowczyni, a rok później opublikowała Danielle L. Jensen Waleczną czarownice, finałowy tom cyklu. Dwa lata później Trylogia klątwy została uzupełniona o prequel zatytułowany Niedoskonali.

Danielle L. Jensen i Królestwo mostu

W 2019 r. ręce czytelników oddała Danielle L. Jensen Królestwo mostu, powieść otwierającą serię pod tym samym tytułem, zaś rok później ukazał się jej kontynuacja pt. Zdradziecka królowa. Oryginalne uniwersum i dynamiczna fabuła zdecydowały o sukcesie cyklu, który jak na razie ma dwa tomy (trwają prace nad 3 i 4), oba dostępne w polskim tłumaczeniu. Księżniczka Lara wychodzi za Arena, by zniszczyć jego królestwo i ochronić swój lud przed jego dominacją. Kiedy jednak poznaje przyszłego męża i ziemie, którymi włada, w jej sercu razem z miłością do niego zaczynają kiełkować wątpliwości. Okazuje się, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż jej się wydawało i Lara będzie zmuszona podjąć niejedną dramatyczną decyzję.

Danielle L. Jensen i Mroczne wybrzeża

W swoi dorobku ma jeszcze Danielle L. Jensen Mroczne Wybrzeża, cykl, którego niebanalny świat przedstawiony, będący twórczą syntezą starożytnego Rzymu, magii i piratów z Karaibów, podbił serca młodych (i nie tylko) fanów rasowego fantasy. Niezwykłe przygody, tajemnice i wielowymiarowi bohaterowie sprawiają, że przy lekturze serii nie sposób się nudzić. Jak dotąd ukazały się 3 tomy (i prequel), a premiera 4. zapowiadana jest na 2022 r. W Polsce ostatnia część Mrocznych Wybrzeży Danielle L. Jensen, Pozłacany wąż, do księgarń trafiła we wrześniu 2021 r.