Nie znaleziono wyników
Amerykańska prozaiczka, autorka poczytnych powieści i opowiadań, z zawodu nauczycielka. Publikuje już ponad 1,5 dekady, a jej książki doczekały się tłumaczenia na 30 języków, w tym polski. Każda z jej fabuł stawała się międzynarodowym bestsellerem, choć niektóre wywoływały też pewne kontrowersje. Teksty jej autorstwa goszczą na łamach New York Timesa, Time’a czy Vanity Fair. Najnowsza książka Curtis Sittenfeld, Hilary. Historia alternatywna, do polskich księgarń trafiła pod koniec października 2021 r.
Elizabeth Curtis Sittenfeld na świat przyszła w 1975 r. w Cincinnati w stanie Ohio jako drugie z czworga dzieci Elizabeth Curtis oraz Paula George'a Sittenfelda. Jej matka pracowała jako nauczycielka w prywatnej szkole Seven Hills School, do której chodziła także mała Curtis oraz jej rodzeństwo, ojciec zaś zajmował się doradztwem inwestycyjnym. Po ukończeniu Seven Hills School naukę kontynuowała w szkole z internatem w Groton w stanie Massachusetts.
Jak wielu pisarzy i pisarek, również Curtis Sittenfeld książki uwielbiała już jako małe dziecko; była nałogową czytelniczką, a jako 6-latka zaczęła spisywać własne historie. Przez cały okres dorastania i wczesną młodość tworzyła opowiadania, marząc o literackiej karierze. Pod koniec szkoły średniej jej tekst zwyciężył w konkursie magazynu Seventeen i nastoletnia Curtis Sittenfeld zdecydowała się poświęcić pisarskiej pasji kolejne kilka lat. Podjęła studia z kreatywnego pisania na Uniwersytet Stanforda w Palo Alto w Kalifornii, gdzie dała się poznać jako zdolna i ambitna studentka; pisała do gazety uniwersyteckiej i redagowała periodyk o sztuce. Po licencjacie postanowiła zmienić uczelnię i stopień magistra uzyskała już na na Uniwersytecie Iowa. Przez następne lata, zanim zaczęła wydawać książki, Curtis Sittenfeld pracowała jako nauczycielka.
W charakterze pisarki Curtis Sittenfeld debiutowała w 2005 r. powieścią Szkoła uczuć. Napisanie książki trwało blisko 3 lata, a droga do publikacji nie była usłana różami. Jak wspomina autorka, tekst odrzuciło 14 wydawców – niektórzy dodatkowo nie szczędzili przy tym krytycznych słów, jednak zdołała zachować wiarę w siebie i swoją opowieść. Ostatecznie znalazło się wydawnictwo skłonne do podjęcia ryzyka publikacji nikomu nieznanej pisarki. Początkowo asekuracyjnie wydrukowano 15000 egzemplarzy, jednak szum, jaki powstał wokół tekstu sprawił, że wkrótce dodrukowano 100000 kolejnych. The New York Times uznał powieść za jedną z najlepszych fabuł 2005 roku, a Paramount Pictures wykupił prawa filmowe do tytułu.
Powieść opowiada o nastolatce, która, jak niegdyś autorka, zaczyna naukę w renomowanej szkole z internatem. Jednak Lee, dziewczyna nieśmiała i wrażliwa, ma problemy z dostosowaniem się do szkolnej rzeczywistości. Dodatkowo wiek, w którym się znajduje, okres burzy i naporu wpisany w okres dorastania, sprawia, że życie bohaterki obfituje w komplikacje. Pierwsze poważne zauroczenia, doświadczenia seksualne, poszukiwanie samego siebie to problemy, które w porównywanej do Buszującego w zbożu Szkole uczuć, wysuwają się na pierwszy plan.
Rok po debiucie ukazała się druga, jak do tej pory nieprzetłumaczona na język polski, książka autorki. Powieść zatytułowana Man of my dreams to również historia dziewczęcego dojrzewania; czytelnik towarzyszy Hannah od jej ósmych urodzin, poprzez okres nastoletni, aż do wejścia w dorosłość.
W 2008 r. do księgarń trafiła trzecia książka Curtis Sittenfeld, Amerykańska żona, której fabuła inspirowana była w dużej mierze biografią Laury Bush, żony 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Na czwartą powieść, którą zatytułowała Curtis Sittenfeld Kraina sióstr, wszystkim fanom talentu pisarki przyszło czekać dość długo. Książka ukazała się w 2015 r. a więc blisko 5 lat od premiery poprzedniego tytułu pisarki. Na jej stronach autorka opowiada historię obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami bliźniaczek. Jedna z nich jest otwarta na wizje, które do niej przychodzą i zostaje medium, druga wypiera swoje umiejętności i zanurza się w zwyczajnym życiu żony i matki. Jednak ta przeciętna do bólu egzystencja nie może trwać wiecznie, a zbliżające się nieszczęście, które przeczuwają siostry, staje się czasem próby dla nich obu.
W 2016 r. w ręce czytelników oddała Curtis Sittenfeld Pierwsze Wrażenia, współczesną wersję Dumy i uprzedzenia, klasycznej romantycznej narracji. Powieść powstała w ramach prowadzonego przez wydawnictwo HarperCollins projektu Austen, którego celem było stworzenie nowych wersji najpopularniejszych tytułów tej znanej na całym świecie XIX-wiecznej autorki. Jak podkreśla Curtis Sittenfeld, Pierwsze wrażenie, nie miało być wierną kopią klasycznego tekstu, lecz opowiedzianą na nowo uniwersalną miłosną historią, zachowującą klimat i urok romantycznego oryginału.
Najciekawszą chyba propozycją w karierze pisarki jest ostatni tytuł Curtis Sittenfeld: Hilary. Historia alternatywna., niezwykła opowieść o jednej z najbardziej znanych i znaczących kobiet współczesnej Ameryki, Hilary Clinton. W książce tej jednak Hilary nie zostaje panią Clinton, ponieważ decyduje się nie wychodzić za mąż i realizować wyłącznie własne ambicje i pragnienia. W Stanach Zjednoczonych powieść wywołała pewne kontrowersje, jednak bez wątpienia jest to lektura warta poświęconego na nią czasu.