Christian Unge
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Szwedzki pisarz i lekarz internista, dr nauk medycznych specjalizujący się w leczeniu wirusa HIV. Czytelnikom znany przede wszystkim jako autor trzymających w napięciu medycznych kryminałów. Karierę literacką cały czas łączy z pracą w szpitalu – jak sam mówi – pisząc odpoczywa od szpitala, w szpitalu łapie dystans do pisarstwa. W polskim przekładzie ukazały się dotychczas trzy książki Christiana Ungego, najnowsza z nich, druga część cyklu z Teklą Berg pt. Zamieć, do księgarń trafiła w połowie kwietnia 2021r.

Christian Unge – książki i medycyna

Christian Unge na świat przyszedł w 1972 r. i całe zawodowe życie poświecił swoim dwóm wielkim pasjom – literaturze i medycynie. Dał się poznać jako wysokiej klasy ekspert i empatyczny lekarz niosący pomoc potrzebującym w najbardziej zacofanych obszarach świata. Swój doktorat poświecił zagadnieniom związanym z wirusem HIV, co miało bezpośredni związek z jego pracą w Afryce (m.in. w Burundi, Kongu i Kenii), do której trafił w ramach współpracy z organizacją Lekarze bez Granic. Od lat praktykuje w sztokholmskim szpitalu uniwersyteckim Karolinska University Hospital. Razem ze współpracownikami prowadził tez cieszący się dużą popularnością podcast o medycynie.

Jednocześnie ze zdobywaniem wykształcenia i praktyką lekarską prowadził podwójne życie jako pisarz. Jak podkreśla Christian Unge, książki zawsze stanowiły ważną część jego życia, a spisywać własne narracje zaczął jako 18-latek. Później twórczość literacka stała się dla niego rodzajem odskoczni i sposobem na kanalizację ogromnego stresu związanego z ekstremalnie trudną i odpowiedzialną pracą lekarza. Swoje pisarstwo bardziej poważnie zaczął traktować podczas pobytu w Burundi w ramach misji Lekarzy bez Granic. Wtedy to trudne doświadczenia i emocje zaczął opisywać w krótkich formach literackich, którymi dzielił się z rodziną i przyjaciółmi. Dziś, jak przyznaje, nie wyobraża sobie życia bez pisania, a w jego głowie ciągle powstają pomysły na nowe fabuły i nowych bohaterów.

Jako czytelnik bardzo ceni sobie Christian Unge książki Dennisa Lehane`a i Stiega Larssona. Co ciekawe, chętnie sięga również po poezję, a także nie gardzi dobrą literaturą faktu. Jest również wielkim fanem seriali, w szczególności kryminalnych, które ogląda nałogowo. Do jego ulubionych produkcji należą Prawo ulicy i Homeland.

Christian Unge i Trylogia afrykańska

Zanim nawiązał współpracę z profesjonalnym wydawcą, swoje książki Christian Unge publikował sam. W 2012 r. ukazała się pierwsza cześć jego afrykańskiego cyklu pt. Turkanarapporten (Raport Turkana), sensacyjna powieść, której bohaterem jest szwedzki lekarz, Martin Roeykens, a tłem pełna przemocy i tajemnic Afryka. Kongospår, drugą cześć trylogii, Christiana Unge w ręce czytelników oddał w 2014 r, a kilkanaście miesięcy później premierę miała ostatnia odsłona przygód doktora Roeykensa, Saharasyndromet (Syndrom Sahary). Żadna z tych powieści nie doczekała się dotychczas polskiego tłumaczenia.

Christian Unge i Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dzisiaj umrze

Pierwszą książką pisarza, która ukazała się po polsku, jest autobiograficzna narracja pt. Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dzisiaj umrze. Christian Unge opisuje w niej niełatwy proces swojego dojrzewania do bycia świadomym i odpowiedzialnym lekarzem. Kluczową rolę w tej drodze bez wątpienia odegrały doświadczenia z pracy w krajach trzeciego świata, realiach skrajnie różnych niż znane mu z rodzinnej wysokorozwiniętej Szwecji. Co ciekawe, Christian Unge nie cierpi na częsty w jego profesji syndrom boga. W jego ujęciu lekarze nie są obdarzonymi ponadnaturalnymi mocami panami życia i śmierci. To ludzie, którzy mają swoje ograniczenia, a także popełniają błędy. On sam potrafi szczerze pisać o swoich, niekiedy tragicznych w skutkach, pomyłkach.

Christian Unge i trylogia o Tekli Berg

W 2019 r. opublikował Christian Unge Przejdź przez wodę, krocz przez ogień, pierwszy tom kryminalnego cyklu, którego bohaterką uczynił sztokholmską lekarkę z problemami, Teklę Berg. Tekla, trochę jak dr. House, ma dość ambiwalentny stosunek do narkotyków, których używa, by okiełznać swój mózg i przekleństwo fotograficznej pamięci. Pracuje w dużym stołecznym szpitalu, jest świetną specjalistką, ale jednocześnie jej życie osobiste, na którym cieniem kładzie się sprawa zaginięcia jej ukochanego brata, to katastrofa. Nie może za to narzekać na nudę, bo chcąc nie chcąc, cięgle znajduje się w samym środku sensacyjnych wydarzeń. Na stronach książki Christian Unge umiejętnie dawkuje napięcie i tajemnice, dbając jednocześnie o dynamikę akcji, co daje w efekcie udany medyczny kryminał z elementami thrillera. Drugi tom trylogii, Zamieć, Christian Unge w ręce czytelników oddał w połowie 2020 r, a swoją polską premierę książka miała blisko rok później. Wokół cyklu powstała jeszcze seria, wydanych jako audiobooki, spin offów zatytułowanych Ambulans 906.