Chattam Maxime

Francuski pisarz, autor niezwykle popularnych thrillerów. Jeden z najbardziej znanych francuskich twórców literatury popularniej. Jego książki cieszą się uznaniem w całej Europie, także w Polsce, a trylogia zła Maxime’a Chattame’a ma status dzieła kultowego.

Maxime Drouot, najbardziej znany pod pseudonimem Maxime Chattam (publikował również jako Maxime Williams) urodził się w 1976 r. w Herblay. Jak sam wspomina, wychowywał się wśród dorosłych, co dawało mu okazję do wielu ciekawych obserwacji, ale i nauczyło dyskrecji. Był chłopcem nad wiek poważnym i w gruncie rzeczy dość samotnym. Może dlatego często uciekał w marzenia, przez co nie był zbyt pilnym uczniem, ograniczając swoją aktywność w szkole i naukę do minimum. Jako 10-latek zaczął się uczyć angielskiego i i uznał, że w języku tym pobrzmiewa niezwykła przygoda. Pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych wprawiła go w zachwyt i zostawiła trwałą fascynację tym krajem. Później pisząc swoje książki, Maxime Chattam niejednokrotnie ich akcję umieszczać będzie właśnie w Ameryce. Już debiutancką powieść umiejscowił w Orlando, pierwszym amerykańskim mieście, które odwiedził w 1987 r.

Boże narodzenie 1988 r. przyszły pisarz spędził w tajskiej dżungli, a wyprawa ta zaowocowała pierwszymi próbami literackimi w postaci pamiętnika. Po raz kolejny chwycił za pióro pod wpływem zachwytu, nad obejrzanym na początku lat 90-tych filmem Stand by me na podstawie prozy Stephena Kinga. Na pożyczonej od matki maszynie spisał tę historię na nowo, dodając wymyślone przez siebie przygody. I choć tekstowi temu daleko jeszcze było do książki, Maxime Chattam ten właśnie moment uznaje za punkt zwrotny w swoim życiu i pisarskiej karierze.

Jako nastolatek zaczytywał się w fantastyce, a Władca Pierścieni oczarował go do tego stopnia, że wstawał o 5 rano, by mieć czas na lekturę jeszcze przed szkołą. Później przeżywał fascynację aktorstwem i brał nawet lekcje w Cours Simon w Paryżu oraz wystąpił w kilku reklamówkach. Z perspektywy czasu traktuje jednak ten okres swojego życia z humorem, porównując się do niezapomnianej postaci Joeya z kultowego serialu Przyjaciele. Jednak literaturę traktował na tyle poważnie, że aby zdobyć więcej kompetencji i wiedzy potrzebnej mu w jego pisarskiej pracy, zdecydował się studiować kryminalistykę.

Maxime Chattame i trylogia zła

Kiedy w 2002 r. wydał Maxime Chattame Otchłań zła, pierwszy tom jego bestsellerowej trylogii zła, o młodym wówczas autorze zrobiło się bardzo głośno. I nic dziwnego, ponieważ, mimo wieku i braku doświadczenia pisarskiego, Maxime Chattame Otchłań zła skomponował według najlepszych wzorców gatunku, potrafiąc zbudować nie tylko ciekawą kryminalną intrygę, ale przede wszystkim ciężki, mroczny, wręcz lepki od zła klimat. I to właśnie ten niezwykły talent do oddziaływania w swojej narracji na emocje czytelnika szybko zdobył mu uznanie i popularność. Na stronach powieści Otchłań zła Chattam opowiada przerażającą historie brutalnych morderstw, przyprawionych szczyptą tajemniczości i okultyzmu. Po raz pierwszy pojawia się również główny bohater całego cyklu, Joshua Brolin, kierujący specjalną grupą ścigającą seryjnego zabójcę. Akcja całej serii dzieje się w Stanach Zjednoczonych.

Już w 2003 r. opublikował Maxime Chattame W ciemnościach strachu, kontynuację przygód inspektora Brolina. Jest jeszcze groźniej, mrocznej i bardziej przerażająco. Podobnie jak w pierwszym tomie, bestialskie zbrodnie mają ezoteryczne tło: tajemniczy kult, obrzędy i straszliwe rytuały. Śledztwo prowadzi niemal w głąb piekła, odsłaniając kolejne kręgi ludzkiego okrucieństwa. W 2004 r. powieścią Diabelskie zaklęcia Maxime Chattame trylogię zła finalizuje w wielkim stylu. Zbrodniarz, z którym Brolin zmaga się tym razem wykazuje się iście szatańską przebiegłością i wyobraźnią, a emocje czytelnika sięgają zenitu.

Maxime Chattame i Plugawy spisek

Również wokół postaci śledczego koncentruje się inny bestsellerowy cykl autora. Tym razem jednak miejscem wydarzeń (równie niesamowitych jak w trylogii zła) Maxime Chattame czyni Francję (oraz epizodycznie inne europejskie kraje), a głównym bohaterem spajającym wszystkie tomy serii, kobietę, porucznik paryskiej żandarmerii, Ludivine Vancker. W pierwszym tomie pt. Plugawy spisek Maxime Chattame kreuje brawurową kryminalną intrygę, rozpisaną na kilka planów czasowych i fabularnych, udowadniając, że nie bez powodu nazywany jest złotym dzieckiem suspensu. W kolejnych częściach cyklu z Ludivine Vancker (Cierpliwość diabła i Zew nicości) Chattame również wykorzystuje cały swój talent do tworzenia nagłych zwrotów akcji i zaskakiwania czytelników.

Maxime Chattame i Inny świat

Najbardziej rozbudowanym cyklem pisarza jest bez wątpienia 7-tomowy Inny świat. Pierwszą powieść serii Przymierze trojga Maxime Chattame opublikował w 2013 r., a ostatnia jego odsłona Genesis ukazała się 5 lat później. Co ciekawe, nie są to mroczne thrillery , lecz powieści fantasy dla młodzieży nurtu postapo. Po dziwnej, pełnej niebieskich wyładowań burzy ziemia zmienia się nie do poznania. Przeżywają nieliczni, głównie młodzi ludzie. Dorośli i zwierzęta to zmutowane potwory. I chociaż w tym, innym, świecie przetrwanie to wszystko, o czym można marzyć, trójka przyjaciół Matt, Tobis i Amber podejmuje jednak ryzyko poznania źródeł i istoty tej katastrofy.