Carina Bartsch
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Niemiecka pisarka, autorka popularnych romansów new adult, która zdobyły serca czytelników nie tylko w jej rodzinnym kraju, ale i za granicą. Również w Polsce jej powieści cieszą się powodzeniem i znalazły uznanie wśród miłośników gatunku. Carina Bartsch książki wydaje od niespełna dekady i ma w swoim dorobku kilka tytułów, z których bez wątpienia najbardziej znany jest cykl Lato koloru wiśni. Ostatni tom tej trylogii pt. Wiosna koloru słońca do nadwiślańskich księgarń trafiła w marcu 2021 r.

Pisarka na świat przyszła w 1985 r. we frankońskim Erlangen. Zanim zaczęła wydawać Carina Bartsch książki, długo szukała swojego miejsca w życiu. Jak przyznaje, w przeciwieństwie do wielu koleżanek i kolegów po piórze, nie marzyła od dziecka o pisaniu własnych narracji. Przez długi czas jej życie, marzenia, aspiracje i plany na przyszłość w ogóle nie były związane z literaturą. Oczywiście Carina Bartsch książki lubiła czytać, i to nawet bardzo, jednak pasja ta rozwijała się w niej stopniowo. Co sama przyznaje w wywiadach, jako nastolatka nie miała specjalnie pojęcia, czym chciałaby się w życiu zajmować, a poszukiwania życiowej ścieżki owocowały wieloma zawodami i rozczarowaniami – w wieku szesnastu lat Bartsch porzuciła liceum, a później także praktykę zawodową oraz szkołę biznesową, do której się zapisała. Swoich sił w fikcji literackiej spróbowała jako dwudziestokilkulatka i podobno już po napisaniu pierwszego opowiadania wiedziała, że to jest właśnie coś, co chciałaby robić pełnoetatowo. Droga do sukcesu okazała się wyboista i pełna zakrętów, co jednak nie zniechęciło przyszłej autorki bestsellerów, która była zdeterminowana i pewna podjętej przez siebie decyzji. Nie mogąc znaleźć dla swoich narracji przyzwoitej oferty wydawniczej, Carina Bartsch książki postanowiła wydawać samodzielnie, stając się jedną z pionierek niemieckiego self-publishingu. Wkrótce po swoim debiucie w 2011 r. dołączyła do grona najpopularniejszych niemieckich autorek romansów skierowanych do młodszych czytelników w Internecie, a wkrótce jej powieści za sprawą wydawnictwa Rowohlt ukazały się także w druku. Dwa pierwsze tomy cyklu, który nazwała Carina Bartsch: Lato koloru wiśni, wiele miesięcy utrzymywały się na szczycie ebookowej listy bestsellerów Amazona.

Chociaż pisarka twierdzi, że nie przywiązuje się do gatunków, które nie mają dla niej najmniejszego znaczenia, przyznaje, że nie przepada za kryminałami i z pewnością nigdy żadnego nie napisze. Carina Bartsch książki najczęściej dobiera ze względu na ich treść i jakość, a nie osobę twórcy, w związku z czym jej lista ulubionych pisarzy nie jest zbyt długa, na jej szczycie jednak, jak zdradza, znajduje się m.in. Edgar Allan Poe i Irvine Welsh. Chociaż nie ma również bardzo ścisłych pisarskich rytuałów, przyznaje, że jest zdecydowanie nocnym markiem – kiedy świat wokół cichnie i kładzie się do snu, jej do głowy przychodzą najlepsze pomysły.

Carina Bartsch i Lato koloru wiśni

Kiedy w 2011 r. własnym sumptem opublikowała Carina Bartsch lato kolorów wiśni, nikt, łącznie z nią samą, nie spodziewał się sukcesu, który odniosła narracja. Osadzony w Berlinie lekki romans o młodych, wchodzących w życie ludziach, którzy przeżywają pierwsze poważniejsze namiętności i uniesienia okazał się strzałem w dziesiątkę i trampoliną do dalszej kariery. Główna bohaterka, Emely, nieco samotna w niemieckiej stolicy, z radością przyjmuje wiadomość, że w Berlinie ma zamieszkać jej najlepsza przyjaciółka. Entuzjazm dziewczyny nieco przygasa w związku z faktem, że Alex będzie dzieliła mieszkanie ze swoim bratem, zabójczo przystojnym Elyasem, który niestety kiedyś złamał serce Emely. Zgodnie jednak z regułami gatunku, ponowne spotkanie tych dwojga, budzi dawno uśpione uczucia i powoduje kolejne sercowe zawirowanie i perypetie. Chociaż sam pomysł na fabułę nie jest specjalnie odkrywczy czy oryginalny, przyznać trzeba, że na stronach książki Carina Bartsch sprawnie zrealizowała konwencję romansową, a przede wszystkim stworzyła ciekawych bohaterów, zdolnych unieść cała narrację.

Carina Bartsch, Zima koloru turkusu i Wiosna koloru słońca

Wobec powodzenie debiutanckiej powieści, wkrótce w ręce czytelników oddała Carina Bartsch Zimę koloru turkusu, bezpośrednią kontynuację historii niełatwej miłości Emely i charyzmatycznego Elyasa. Podobnie jak pierwszy tom cyklu, również ta fabuła zyskała popularność, jednak autorka przez dłuższy czas, mimo zachęty ze strony fanów, broniła się przed dopisaniem kolejnych stron do tej opowieści. Dlatego też trzeci tom cyklu, który zatytułowała Carina Bartsch, Wiosna koloru słońca, do księgarń trafił dopiero w 2020 r. Wciąż jednak nie wiadomo, czy na tym zakończy się historia bohaterów, bowiem autorka nie wyklucza, że po zrealizowaniu innych projektów, wróci raz jeszcze do Emely, Elyasa i Alex.