C.L. Taylor

Współczesna brytyjska pisarka, początkowo autorka opowiadań i powieści z gatunku komedii romantycznych. Najlepiej znana jednak ze swoich thrillerów psychologicznych – ma ich na koncie 7 i każdy z nich stał się bestsellerem. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym Dead Good Books Reader Award w latach 2015, 2016, 2017 i 2018. Książki C.L. Taylor sprzedały się jak dotąd w niemal półtoramilionowym nakładzie w tłumaczeniu na 25 języków.

C.L. Taylor, czyli Cally Taylor urodziła się w 1973 r. w Worcester. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Northumbrii w Newcastle-on-Tyne. Po dyplomie na dwa lata wyjechała do Londynu, a później, na kilkanaście lat przeniosła się do Brighton. Zanim zaczęła wydawać podbijające światowe listy bestsellerów książki, C.L. Taylor pracowała w różnych zawodach; jako grafik, programista i projektant stron internetowych. Obecnie pisarka razem z rodziną mieszka w Bristolu i zajmuje się wyłącznie pracą literacką. W wolnych chwilach, dla odprężenia, kiedy akurat nie pisze żadnej książki, C.L. Taylor lubi robić na drutach. Jest wielbicielką Dr. Who, Sherlocka, programu telewizyjnego Grate British Bake Off i Margaret Atwood.

Pierwsze książki Cally Taylor

Pisarka swoją literacką karierę zaczynała jako Cally Taylor od literatury nurtu chicklit. W 2005 r. debiutowała opowiadaniami na łamach kobiecych magazynów. Rok później jej teksty zwyciężyły w literackich konkursach Helen Mullin Awards i Bank Street Writers, a także zdobyły 2. miejsce w konkursie Woman's Own. Wkrótce odniosła też sukces jako powieściopisarka. Jej pierwsza, wydana w 2009 r., pełnowymiarowa fabuła Heaven Can Wait została doceniona nagrodą Pink Thong Award Chicklit Club i była pierwszym wydawnictwem, które uzyskało najwyższą możliwą ocenę (10 pkt.) w punktacji klubu. W 2011 ukazała się w druga powieść pióra Taylor, Home for Christmas, 3 lata później sfilmowana przez Jamiego Pattersona.

Pierwsze książki C.L. Taylor

Po sporych sukcesach na polu lekkiej literatury kobiecej, pisarka postanowiła spróbować swoich sił w zupełnie nowym gatunku i stylistyce. Jej wybór padł na thriller psychologiczny i wkrótce okazało się, że ma ogromny talent do opowiadania mrocznych historii z dreszczykiem. Dla zaznaczenia nowego otwarcia, swoje książki pisane w tej konwencji postanowiła wydawać pod nowym szyldem. Pierwszy thriller C.L. Taylor pt. Gdzie kończy się cisza? (ang. Accident aka Befor I wake) ukazał się w 2014 r. i z miejsca podbił serca miłośników niepokojących klimatów. Pisarce udało się zbudować wciągającą historię i wiarygodnych bohaterów. Również sama intryga skonstruowana jest bez zarzutu, a umiejętne stopniowanie napięcia i gra na emocjach czytelników staną się odtąd znakiem firmowym autorki.

Tylko w Wielkiej Brytanii powieść sprzedała się w ponad 150 000 egzemplarzy i uplasowała się na 3. miejscu Amazon UK Kindle Chart. Według branżowego magazynu BookSeller był to jeden z dziesięciu najlepiej sprzedających się debiutów 2014 roku.

Także kolejny tytuł pisarki, niewydany w Polsce The Lie, okazał się bestsellerem, docierając w pierwszym tygodniu publikacji na 5. miejsce listy bestsellerów Sunday Timesa oraz szczyt zestawienia Amazon.co.uk Kindle. W oficjalnym rankingu sprzedaży ebooków The Bookseller The lie wyprzedziła tylko Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins.

Książki C.L. Taylor w Polsce

Z siedmiu thrillerów pisarki w polskim tłumaczeniu dostępne są jedynie 4 tytuły: Gdzie zaczyna się cisza?, Zaginiony, Teraz zaśniesz i Zanim powróci strach. C.L. Taylor cieszy się jednak sporą popularnością także w naszym kraj, więc jest duża szansa, że braki te zostaną wkrótce nadrobione i polskiego przekładu doczekają się The Lie i najnowsza, opublikowana w 2020 r., powieść pisarki pt. Strangers.

W drugiej wydanej w Polsce powieści C.L. Taylor pt. Zaginiony pisarka zaproponowała swoim czytelnikom tak intrygującą fabułę, że z pewnością niejeden z nich zarywał przy tej wciągającej lekturze całe noce. Historia tajemniczego zniknięcia z rodzinnego domu piętnastolatka, a przede wszystkim frapująca tajemnica jego matki, sprawiały, że powieść ta zdecydowanie należy do kategorii nieodkładalnych. Zaginiony C.L. Taylor znalazł się na 6. miejscu listy bestsellerów Sunday Timesa i sprzedał się w ciągu roku od premiery w ponad stutysięcznym nakładzie.

Także w Teraz zaśniesz C.L. Taylor wspina się na wyżyny pisarskiego kunsztu i serwuje swoim fanom prawdziwie mrożącą krew w żyłach opowieść o kobiecie zamkniętej w pensjonacie położonym na szkockim odludziu z siedmiorgiem gości. Każdy z nich ma jakiś mroczny sekret, ale tylko jeden jest mordercą. Również najnowszy wydany w Polsce thriller C.L. Taylor, Zanim nadejdzie strach, to pokaz umiejętności narracyjnych i niemałej wyobraźni pisarki. Klaustrofobiczny klimat i ciekawi bohaterowie tej książki na długo nie dają o sobie zapomnieć.