Bogna Ziembicka

Polska pisarka, autorka poczytnych powieści obyczajowych, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Bogna Ziembicka książki wydaje blisko dekadę i w swoim dorobku ma niemało tytułów, w tym trzy cykle powieściowe. Serca czytelników zdobyła zapoczątkowaną w 2012 r. 5-tomową sagą Różany, a jej najnowsza fabuła, Willa pod Jodłami, swoją premierę miała w marcu 2021 r.

Pisarka na świat przyszła, dorastała, wykształciła i wciąż mieszka w Krakowie. Z miastem rodzinnym wiążą ją najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Należą do nich także wypady z harcerską drużyną oraz wakacje spędzane na koloniach w przepięknym i klimatycznym (niczym dom w powieściowych Różanach) dworku w Stryszowie. Również akcję niejednej swojej książki Bogna Ziembicka osadziła w ukochanym Krakowie i jego najbliższych okolicach. Oddechu od zgiełku miasta autorka natomiast szuka z rodziną w swoim letnim domu, urokliwym zabytkowym budynku z duszą, otoczonym ogrodem. Jak mówi pisarka, to są właśnie jej prywatne Różany.

Autorka z wykształcenia jest filolożką, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na długo zanim zaczęła wydawać książki, Bogna Ziembicka przez wiele lat pracowała w wydawnictwach, a później w dużych korporacjach. Korporacyjna kariera okazała się dla niej jednak ostatecznie ogromnym rozczarowaniem, co pomogło jej podjąć decyzję o spróbowaniu swoich sił w branży literackiej. Pisać, a właściwie snuć historie, lubiła podobno już od wczesnego dzieciństwa, a jej pierwszym sukcesem była wygrana w konkursie krakowskiego zoo na najlepiej opowiedzianą bajkę.

Bogna Ziembicka i Saga Różany

Pisarka debiutowała blisko dekadę temu. Pierwszą powieść, otwierającą wielotomową sagę Różany, Bogna Ziembicka w ręce czytelników oddała w 2012 r. Fabuła zatytułowana Droga do Różan została bardzo ciepła przyjęta przez wszystkich miłośników poruszających historii rodzinnych w wielką historią w tle. Autorka bardzo sugestywnie odmalowuje sielskie realia przedwojennego małopolskiego dworku i tamtych czasów (także te mniej sielskie). Nostalgiczny i nieco sentymentalny klimat unosi się nad całym cyklem i bez wątpienia stanowi w dużej mierze o jego uroku, w którym można upatrywać również źródła popularności wśród fanek gatunku. W drugiej połowie 2012 r. ukazała się druga część, Wiosna w Różanach, a wkrótce w ręce czytelników oddała Bogna Ziembicka Tylko dzięki miłości, trzecią odsłonę przygód swoich bohaterów. Ostatecznie całość zamknęła się, jak na prawdziwą sagę przystało, w aż 5 tomach. Ostatni z nich, Na zawsze Różany do księgarń trafił pod koniec 2015 r. W tej wielkiej narracji prowadzonej na przestrzeni kilku dekad można znaleźć i miłość, i dramat, a przede wszystkim wiele wzruszeń.

Bogna Ziembicka i Wenecjanka, czyli Panie na Korobowie

Swój drugi, również historyczny, cykl powieściowy pisarka zaplanowała jeszcze z większym rozmachem niż sagę Różany. Bogna Ziembicka liczącą, jak na razie, dwa tomy serię, projektuje bowiem na 8 odsłon rozgrywających się w ciągu blisko półtora wieku! Pierwsza powieść cyklu Panie na Koborowie, Miłość w cieniu wielkiej wojny, ukazała się w styczniu 2019 r., a jej akcja zaczyna się podczas zamętu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a kończy w epoce napoleońskiej. Jak w wielu innych przypadkach (Doktor Żywago, Wojna i Pokój), klasyczny motyw wielkiej miłości z wielką wojną w tle sprawdza się doskonale jako podstawa do stworzenia ciekawej i wciągającej opowieści. Drugi tom, który zatytułowała Bogna Ziembicka Wenecjanka, rozgrywa się, ponad dwie dekady później, jakże by inaczej, w pięknej Wenecji, do której los zaprowadził bohaterów. Wszystkie miłośniczki talentu autorki bez wątpienia niecierpliwie czekają na dalszy ciąg tej historii, w której pisarka obiecuje wiele zwrotów akcji, dużo miłości, podróże przez kilka kontynentów, a przede wszystkim pod dostatkiem emocji.

Bogna Ziembicka i Willa pod Jodłami

Również najnowsza książka Bogny Ziembickiej, Willa pod Jodłami, jest zapowiedzią kolejnej, tym razem współczesnej, serii. Opowiada ona o losach dwóch sióstr, Jagi i Meli, które w pewnym domu układają swoje relacje oraz życie na nowo.