Bear Grylls
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjski podróżnik, himalaista, pisarz i mówca motywacyjny. Były żołnierz brytyjskich sił specjalnych i popularyzator nowoczesnego survivalu. Najmłodszy w historii naczelnik brytyjskiego ruchu skautowego. Autor poradników oraz powieści, gospodarz i gwiazda licznych programów telewizyjnych.

Edward Michael Grylls urodził się w 1974 r. w Londynie, w rodzinie o silnych tradycjach sportowych (jego dziadek i pradziadek byli utytułowanymi krykiecistami). Jest synem sir Micheala Gryllsa znanego polityka partii konserwatywnej. Przydomek Bear podobno nadała mu jego siostra, gdy był on jeszcze niemowlęciem. Grylls tak zżył się z tym określeniem, że oficjalnie zmienił imię Edward na Bear. Do czwartego roku życia mieszkał w Irlandii północnej, później wraz z rodzina przeprowadził się na wyspę Wight.

Jako członek dobrze sytuowanej rodziny z wyższej klasy średniej odebrał bardzo staranne wykształcenie. Bear Grylls uczęszczał kolejno do Eaton House, Ludgrove School i Eton College. Następnie studiował na University of West of England [20] oraz na Birkbeck, University of London. Jak niemal każdy w swojej klasy społecznej Grills od najmłodszych uprawiał różne sporty; wspinał się i żeglował z ojcem, który był członkiem prestiżowej Royal Yacht Squadron. Jako nastolatek odbył kurs spadochroniarski i zdobył czarny pas w karate Shotokan. W latach 1994–1997 służył w SAS, gdzie odbył wszechstronne przeszkolenie w zakresie prowadzenia walki w warunkach pustynnych i zimowych, przetrwania, wspinaczki, spadochroniarstwa i materiałów wybuchowych. Jako instruktor przetrwania dwukrotnie odbył misję w Afryce Północnej. Jego karierę w SAS zakończył tragiczny wypadek spadochronowy, w wyniku którego doznał poważnego urazu kręgosłupa. Udało mu się jednak odzyskać sprawność i w 1998 r. Grylls stanął na szczycie Mount Everestu, jako jeden z najmłodszych ludzi, którzy dokonali tego wyczynu. W 2004 r. otrzymał on honorową rangę porucznika w Królewskiej Rezerwie Marynarki Wojennej, a w 2013 r. honorową rangę podpułkownika w Królewskiej Rezerwie Marines. Prywatnie Bear Grylls jest żonaty z Sharą Grylls, z którą ma 3 synów.

Poradniki Beara Gryllsa

Po zakończeniu kariery wojskowej Grylls postanowił umiejętności zdobyte w siłach specjalnych wykorzystać do budowania własnej marki i biznesu. Częścią tego projektu była również działalność wydawnicza. Bear Grylls książki publikować zaczął w 2000 r. Wtedy to ukazał się jego pierwszy tytuł, Pokonać Everest, w którym opisał swoją drogę na szczyt najwyższej góry świata. Po następnych 5 latach i następnym ekstremalnym wyczynie w księgarniach pojawiła się druga publikacja z jego nazwiskiem na okładce. Na stronach tej książki Bear Grylls relacjonował z kolei swoją przeprawę przez północny Atlantyk, którą odbył w odkrytej łodzi w 2003 r. W miarę jak jego popularność rosła a marka umacniała, na rynku zaczęły pojawiać się także poradniki sygnowane przez byłego komandosa.

W 2008 r. napisał on przewodnik dla wszystkich chcących sobie radzić na łonie przyrody pt. Outdoor: Pasja i Przygoda. Następna książka Beara Gryllsa pt. Urodzony, by przetrwać powstała w nawiązaniu do jego autorskiego programu telewizyjnego o tym samym tytule emitowanym od 2006 r. na British Channel Four i Discovery Channel. W programie i książce autor jako ekspert od skrajnych sytuacji, pokazywał, jak dawać sobie radę w skrajnych warunkach panujących w różnych częściach globu. Swój, do dziś chyba najpopularniejszy poradnik, pt. Szkoła przetrwania: kultowy poradnik survivalowy Bear Grylls w ręce czytelników oddał w 2009 r. To prawdziwe kompendium survivalu, mimo upływu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem i jest lekturą obowiązkową dla każdego zaczynającego swoją przygodę w świecie ekstremalnej przygody.

W 2011 r. ukazała się autobiografia tego niezwykłego człowieka pt. Kurz, pot i łzy, a w kolejnych latach następne pozycje poradnikowe m.in.: Poradnik przetrwania w życiu, Jeść, by przetrwać, Trenuj dla siebie.

Bear Grylls i książki dla młodzieży

Oprócz autobiografii i całej masy poradników ma na swoim koncie również Bear Grylls książki dla młodzieży. Spod jego pióra wyszły dwa popularne cykle powieściowe napisane z myślą o młodym czytelniku. Pierwszy z nich zatytułowany Misja przetrwanie zaczął się ukazywać w 2009 r. W pierwszy tomie tej przygodowej serii pt. Złoto bogów Bear Grylls zabiera nas w sam środek kolumbijskiej dżungli. W tym niesprzyjającym środowisku musi poradzić sobie główny bohater tej historii, Beck, oraz dwójka jego przyjaciół. Co więcej, nie mają oni do dyspozycji zdobyczy nowoczesnej techniki, nie pomoże im GPS ani telefon satelitarny, ich ekwipunek to jedynie stara mapa i tajemniczy amulet. W całym, wielotomowym, cyklu Misja przetrwanie Bear Grylls przy okazji atrakcyjnej akcji i fabuły przekazuje swoim czytelnikom ogromną wiedzę na temat sposobów radzenia sobie w trudnych warunkach. Ten fabularyzowany podręcznik survivalu pokochała młodzież na całym świecie, a nierzadko sięgają po niego i dorośli. W polskim przekładzie dostępnych jest 8 tomów serii, a każdy z nich opowiada inną przygodę, osadzoną w innej części świata. Akcję części Wilczy szlak Bear Grylls przenosi np. na Alaskę, a Atak rekina dzieje się na oceanie.

Drugi cykl autora, którego głównym bohaterem jest Will Jaeger, przeznaczony jest już dla zdecydowanie starszych odbiorców. W powieściach Lot widmo i Płonące anioły Bear Grylls nie stroni od brutalności i przemocy, zmieniając poetykę na bardziej sensacyjną niż przygodową. Jak na razie seria jest dylogią, ale zapewne na tym się nie skończy.