Barbara Gawryluk
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Barbara Gawryluk 
  • Religia i duchowość 
  • Wyczyść

Polska pisarka, tłumaczka i dziennikarka. Autorka uwielbianych przez dzieci opowiastek, których bohaterami są zazwyczaj zwierzęta, oraz przekładów współczesnej szwedzkiej literatury dziecięcej. To jej młodzi czytelnicy z Polski zawdzięczają m.in. tłumaczenie bestsellerowej serii o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. Poza szwedzkim włada jeszcze niemieckim oraz rozumie po angielsku, jednak, jak przyznaje, mówić w języku Szekspira się wstydzi. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym: nagrody polskiej sekcji IBBY, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i112 Award organizacji EENA. Ma także w swoim bogatym dorobku Barbara Gawryluk książki dla dorosłych: biografię Wandy Chotomskiej i publikację Ilustratorzy/Ilustratorki poświęconą polskim artystom zamieniającym w czasach PRL zgrzebne książeczki dla dzieci w prawdziwe dzieła sztuki.

Moje Bullerbyn – Barbara Gawryluk i Szwecja

Barbara Gawryluk pochodzi z Krakowa, gdzie w 1957 r. przyszła na świat, pracuje i mieszka do dziś. Jest absolwentką filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i jedną z czołowych polskich tłumaczek szwedzkiej literatury przeznaczonej dla dzieci. Co ciekawe, wybór kierunku studiów był w zasadzie naturalną konsekwencją długoletniej, datującej się od wczesnego dzieciństwa, fascynacji pisarki Szwecją. Podobno już kiedy jako 5-6 latka za sprawą Dzieci z Bullerbyn Barbara Gawryluk odkryła ten kraj, chciała dowiedzieć się o nim wszystkiego. Do tej formacyjnej lektury nawiązuje również tytuł jednej z książek pisarki, Moje Bullerbyn, którego główną bohaterką autorka uczyniła dziewczynkę przeprowadzającą się z rodzicami na stałe do Szwecji.

Barbara Gawryluk, czyli radio dzieciom

Na początku lat 90-tych zaczęła się jej trwająca do dziś przygoda z dziennikarstwem radiowym. Od niemal 30-lat z dużymi sukcesami współpracuje ona z Radiem Kraków, w którym kiedyś zajmowała się informacjami i kulturą, jednak od dłuższego czasu odpowiedzialna jest głównie za programy literackie (Tomy i tomiki, Koło Kultury). Na antenie krakowskiej rozgłośni można także usłyszeć jej autorską, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, audycję pt. Alfabet. W 2010 r. za program Książka na szóstkę pisarka została doceniona nagrodą polskiej sekcji IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Barbara Gawryluk, Dżok i inne psy

Już po pobieżnym przeglądzie jej twórczości widać, że najchętniej Barbara Gawryluk książki pisze o zwierzętach, a w ramach tej kategorii, przede wszystkim psach. Jak przyznaje autorka, dzieje się tak, ponieważ zarówno ona sama, jak i jej mali czytelnicy, uwielbiają zwierzęta, które jako bohaterowie literatury dziecięcej są wiecznym, nigdy nie nudzącym się klasykiem. Przebywanie na łonie przyrody i jej podglądanie zawsze było dla pisarki fascynującą przygodą oraz pasja, którą stara się zarazić młode pokolenie. Wśród różnych stworzeń małych i dużych jednak specjalne miejsce w jej sercu zajmują psy i to właśnie tym wiernym przyjaciołom człowieczego rodu poświęciła aż kilkanaście tytułów. Bez wątpienia do najważniejszych z nich należy opublikowany w 2007 r. Dżok, legenda o psiej wierności. Barbara Gawryluk za tę publikację zdobyła wyróżnienie w konkursie polskiej sekcji IBBY na Dziecięcy Bestseller Roku. Historia niezwykłego czworonoga znalazła się również na liście 10 ważnych książek, stworzonej z okazji dziesięciolecia kampanii cała Polska czyta dzieciom. Bardzo ciekawą propozycję dla najmłodszych stanowi także seria poświęcona psom pracującym, dzięki której dzieci mogą zajrzeć za kulisy wielu psich zawodów. W cyklu można znaleźć m.in. opowieści: Badyl. Pies policyjny, Falco. Pies lotniskowy, Junior. Opiekun osób starszych, Luna pies terapeuta i kilka innych.

Barbara Gawryluk i książki dla dorosłych

Wśród wielu opowieści w dorobku pisarki znaleźć można również propozycje przeznaczone dla nieco starszych czytelników. Pierwszą z nich, biografię jednej z najsłynniejszych polskich autorek tworzących dla dzieci, zatytułowała Barbara Gawryluk Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia. Książka będąca hołdem dla tej wszechstronnej artystki, na której tekstach – piosenkach, audycjach, programach telewizyjnych i opowiadaniach – wychowały się pokolenia Polaków do księgarń trafiła w 2016 r. Autorka tych niezapomnianych tekstów zawsze zajmowała szczególne miejsce w życiu i sercu Barbary Gawryluk, która po stworzonych przez Chotomską bohaterach popularnego programu dla dzieci, Jacku i Agatce, nazwała nawet swoje dzieci.

Trzy lata po ciepło tej przyjętej biografii, opublikował Barbara Gawryluk Ilustratorów, ilustratorki, niezwykłą opowieść o ludziach tworzących w przaśnych czasach PRL-u piękne ilustracje dla małych czytelników. W książce można znaleźć ponad 20 esejów, a wśród nich teksty poświęcone sylwetkom takich artystów jak Szancer, Wilkoń, Stanny i Truchanowska, stworzonych na podstawie bardzo skrupulatniej dokumentacji, często rozmów z bohaterami lub ich bliskimi. To fascynująca lektura i jednocześnie pełna wzruszeń, sentymentalna podróż do kolorowej krainy dzieciństwa.