Audrey Carlan

Amerykańska pisarka, autorka poczytnych romansów o mocnym zabarwieniu erotycznym. Jej powieści zostały przetłumaczone na blisko 30 języków i regularnie goszczą na listach bestsellerów New York Timesa, USA Today i Wall Street Journal. Chociaż Audrey Carlan książki wydaje zaledwie od niecałych 7 lat, w jej dorobku znajduje się już kilkadziesiąt tytułów. Polskiego przekładu doczekały się dotychczas jej dwa cykle powieściowe; Dziewczyna na miesiąc i (licząca pięć tomów!) Trylogia namiętności. W 2020 r. do księgarń trafiła inspirowana sytuacją związaną z pandemią koronawirusa książka pt. Love under quarantine, a premiera najnowszej fabuły pisarki zatytułowanej To catch a dream zapowiadana jest na marzec 2021 r. W 2019 r. w Polsce ukazał się Los Audrey Carlan i jest to aktualnie najnowszy tytuł autorki dostępny po polsku.

Audrey Carlan na świat przyszła nieco ponad 40 lat temu w północnej Kalifornii, , tam dorastała i wciąż mieszka. Rodzinny stan uważa za najpiękniejsze miejsce na świecie i nie wyobraża sobie życie gdzie indziej. Jak często podkreśla, jest prawdziwą kalifornijską dziewczyną – miłośniczką słońca, plaży i oceanu – choć przyznaje, że rzadko zanurza się w nim głębiej niż do wysokości kolan. Zanim zaczęła wydawać bestsellerowe książki, Audrey Carlan pracowała dla różnych instytucji jako fundraiserka oraz uczyła jogi, której jest wykwalifikowaną instruktorką. Jej hobby to, poza czytaniem i pisaniem, zbieranie autografów autorów na książkach. Od ponad 20 lat jest zakochana w swoim mężu, który skradł jej serce, gdy była jeszcze nastolatką. Miłością jej życia są także jej dwaj synowie, a obrazu rodzinnego szczęścia dopełniają jeszcze zwierzaki: pies i dwa koty. W życiu pisarki zawsze jest też miejsce dla przyjaciół, szczególnie przyjaciółek, z którymi lubi się odprężać podczas babskich spotkań przy kieliszku dobrego wina. Jeżeli chodzi o lektury, uwielbia Audrey Carlan książki Kristen Ashley, która jest od lat jej ulubioną autorką.

Audrey Carlan i książki

O napisaniu książki Audrey Carlan marzyła podobno niemal całe życie, długo jednak nie wierzyła w możliwość realizacji tego marzenia. Momentem przełomowym, który zupełnie zmienił jej optykę było przeczytanie, klasycznego już dziś erotyku, Pięćdziesiąt twarzy Greya. Była to pierwsza tego typu lektura w biografii przyszłej pisarki, prawdziwe olśnienie i inspiracja do próby opowiedzenia własnej pikantnej historii. Nie da się ukryć, że dla Audrey Carlan los był w tym wypadku wyjątkowo łaskawy – okazał o się, ze ma wyjątkowa łatwość w tworzeniu narracji. Po prostu zaczęła pisać i wkrótce miała gotową pierwszą fabułę. Przez 1,5 roku szukała swojego stylu i doskonaliła warsztat, twórczością dzieląc się z internautami. W końcu, gdy jej historie znalazły się w rankingu Top 100 na Amazonie, skontaktował się z nią wydawca, Waterhouse Press, proponując współpracę. W 2014 r. ukazała się jej pierwsza powieść pt. Angel Falling oraz dwie kolejne odsłony serii: London Falling i Justic Falling.

Audrey Carlan i Trylogia namiętności

Również w 2014 r. do księgarń trafiło Ciało, pierwszy tom bestsellerowego cyklu zwanego, choć z czasem rozrósł się on do 5 tomów, Trylogią namiętności,. Jeszcze w tym samym roku w ręce czytelniczek oddała Audrey Carlan Umysł, drugą odsłonę miłosnych perypetii Gillian i Chase’a. Ona leczy rany po latach pełnego przemocy związku, on jest jej niezwykle seksownym, władczym i pełnym charyzmy szefem, który wkracza w życie dziewczyny z siłą prawdziwego huraganu, zmieniając je nieodwracalnie. Ich wzajemna namiętność i pożądanie ma też ciemniejsze strony, jednak żadne z nich nie potrafi odejść. W tomie Umysł Audrey Carlan wprowadza do akcji nieco więcej napięcia za sprawą motywu zagrażającego życiu Gillian niebezpiecznego Stalkera. Motyw ten kontynuowany jest także w następnej powieści serii. Dusza jest ostatnim tomem poświęconym historii Gillian i Chasa, a dwie kolejne książki; Życie i Los pisarka komponuje już wokół innych bohaterów.

Audrey Carlan i Dziewczyna na miesiąc

Drugim dostępnym polskim czytelnikom cyklem pisarki jest wydana w 4 tomach Dziewczyna na miesiąc. Audrey Carlan wszystkie z nich poświęca Mii, która by zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie, zmuszona jest w ciągu roku spłacić wynoszący okrągły milion dolarów dług ojca. Dziewczyna zaczyna więc pracę jako luksusowa dama do towarzystwa, każdy z miesięcy roku spędzając z innym mężczyzną. Pierwszym z nich jest Weston, którego postać będzie miała swoje miejsce w tej opowieści aż do samego jej końca. Początkowo każdy tom serii ukazywał się w odpowiednim miesiącu 2015 r., a w kolejnych wydaniach (również w polskim) Dziewczynę na miesiąc Audrey Carlan publikowała w 4 tomach odpowiadających kwartałom. Jak mówi autorka, przewodnim motywem całości jest podróż (główna bohaterka każdy z miesięcy spędza w innym miejscu), będąca metaforą życia, otwarcia na zmiany i poszukiwania własnej ścieżki.