Anna Rybkowska

Polska pisarka, autorka znana przede wszystkim z fabuł obyczajowych. W swoim dorobku ma dwa cykle powieściowe, a także samodzielne historie. Anna Rybkowska książki wydaje od ponad dekady, jednak wciąż ma pomysły na nowe narracje. Jej najnowsza propozycja pt. Smak wiosny do księgarń trafiła wiosna 2021 r. Jest to druga odsłona zaplanowanej na cztery tomy, intrygującej serii Ślady życia.

Anna Rybkowska urodziła się, jak sama mówi (zgodnie z zasadą, że w pewnym wieku, nie mówi się nim, gdyż nie ma w szczegółowej informacji na ten temat nic ciekawego), w ubiegłym stuleciu. Jest poznanianką i absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. I chociaż nie lubi chwalić się swoimi latami, chętnie na swojej stronie internetowej, jako dumna mama i babcia, chwali się swoją rodziną, przede wszystkim dziećmi: córką, która odziedziczyła po jej mamie talent plastyczny oraz trzema bardzo udanymi synami.

Na długo nim w księgarniach pojawiły się jej książki, Anna Rybkowska debiutowała w lokalnej gazecie krótką formą narracyjną Dziad i Baba. Jak sama mówi, potrzeba pisania tkwi w niej od dzieciństwa. Swoje pierwsze literackie próby podejmowała już w szkole podstawowej. Na szczęście miała duże wsparcie w rodzinnym domu oraz w szkole, gdzie jej literackim początkom bardzo kibicowała ucząca ją polonistka. Jej pierwszą i najważniejszą czytelniczką od zawsze była ukochana mama, z którą silnie związana była całe życie. Także wszystkie napisane przez siebie książki Anna Rybkowska pokazywała w pierwszej kolejności przede wszystkim jej, nie zawsze zbierając zresztą same słowa pochwały (debiutancką powieścią pisarki jej mama była na przykład oburzona).

Niestety nie ma szczęścia do wydawców ani agentów i w dżungli wydawniczego rynku próbuje sobie radzić najczęściej sama. Ma duże poczucie humoru i dystans wobec własnej osoby – żartuje nawet, że pisząc powieść Odszedł ode mnie, wykrakała rozstanie z własnym mężem, z którym wszak przeżyła niejedną dekadę.

Literatura nie jest jednak jedyną pasją autorki – kiedy nie pisze akurat nowej książki, Anna Rybkowska wyrusza w teren z aparatem fotograficznym, albo oddaje się relaksowi w mediach społecznościowych, od których, jak przyznaje jest lekko uzależniona.

Anna Rybkowska i Nell

Swoją pierwszą książkę pt. Nell Anna Rybkowska opublikowała w 2009 r. Powieść powstała jednak dużo wcześniej, bo w 2005 r., kiedy to pisarka była unieruchomiona w domu złożona ciężką chorobą, a później jakiś czas odleżała w szufladzie. W końcu została wydana dzięki zwycięstwu autorki w konkursie literackim oficyny Red Horse. Jest to pierwsza część obyczajowej trylogii koncentrującej się wokół postaci Natalii, statecznej (do czasu) kobiety w średnim wieku i matki czwórki dzieci ulegającej pociągowi wobec dużo młodszego i dość ekscentrycznego mężczyzny (żeby było pikantniej, muzycznego idola jej własnej córki). Romans, w który się wplątuje wyzwala ją i niszczy jednocześnie. W 2011 r. do księgarń trafiła kontynuacja tej historii pt. Jednym tchem, a Zwolnij kochanie, ostatni tom cyku o Nell, Anna Rybkowska opublikowała w następnym roku.

Anna Rybkowska, Lawendowy kapelusz i Odszedł ode mnie

Na premierę kolejnej książki Anna Rybkowska wszystkim miłośnikom swojego talentu kazała czekać kilkanaście miesięcy. Wiosną 2013 r. do księgarń trafiła samodzielna, bardzo ciekawa pod względem formy, fabuła pt. Odszedł ode mnie. Jest to powieść w powieści, ponieważ sporą cześć tekstu stanowi pisana przez bohaterkę książka, mająca być rodzajem terapii po porzuceniu przez męża.

W następnej powieści pt. Lawendowy kapelusz Anna Rybkowska proponuje nieco inną konwencję. Tym razem obyczajowy romans o żyjącej pełnią życia, pozornie beztroskiej kobiecie sukcesu, jaką jest Stella, doprawia szczyptą kryminału.

Anna Rybkowska i Ślady życia

Najnowszym projektem pisarki jest, zaplanowany jako tetralogia, cykl Ślady życia. Jego pierwszy tom zatytułowany Uśmiech zimy Anna Rybkowska w ręce czytelników oddała w październiku 2020 r. Główna bohaterka, Berenika, mieszkająca z rodzicami rozwódka, matka dwójki dorosłych dzieci, od dawnego kochanka dostaje w spadku dworek na Podlasiu. W testamencie jednak zawarty jest warunek, że do nabycia pełni praw właścicielskich kobieta musi zamieszkać w domu na okrągły rok. Niemająca nic do stracenia Berenika przenosi się do Nabokowa. Jednak posiadłość, a przede wszystkim budynek, który odziedziczyła ma swoje, być może mroczne, sekrety…

Drugi tom, adekwatnie do tytułu: Smak wiosny, Anna Rybkowska wydała w marcu 2021 r., a dalsze losy Bereniki do księgarń zapewne trafią już niebawem, zgodnie z rytmem pór roku.