Anna Bellon

Polska pisarka młodego pokolenia, autorka poczytnych fabuł new adult. Na swoim koncie ma już 8 tytułów, w tym jeden bestsellerowy cykl powieściowy. Zanim do księgarń trafiły jej pierwsze książki, Anna Bellon znana była na Wattpadzie jako AnaLeFay. Pod koniec 2020 r. premierę miała powieść pt. Bądź przy mnie, 4. odsłona jej uwielbianego przez czytelników cyklu The last regret.

Anna Bellon na świat przyszła w 1996 r. w Lublinie. Dorastała w Ostrowcu Świętokrzyskim, a od kilku lat mieszka w Warszawie, do której wyjechała studiować mechanikę i budowę maszyn. Poza tajnikami inżynierii maszynowej i literaturą, oczywiście, wielką pasją pisarki jest jeszcze muzyka, szczególnie rockowa, choć specjalny kącik w jej sercu zajmuje także Wolfgang Amadeusz Mozart, do którego uczucie datuje się podobno od czasów jeszcze prenatalnych. Ponadto, kiedy nie zajmują jej obowiązki ani nie pisze akurat żadnej książki, Anna Bellon z zapartym tchem śledzi rozgrywki ligi NHL, zażarcie kibicując Pittsburgh Penguins. Chociaż sama siebie określa mianem sarkastycznej realistyki, swoją przygodę z pisaniem zaczynała od poezji, która jednak szybko okazała się dla niej formułą mniej adekwatną niż proza. Wśród swoich największych wad autorka wymienia niecierpliwość i zapominalstwo, z kolei najbardziej ceni w sobie optymizm i pracowitość. Jako czytelniczka natomiast uwielbia Anna Bellon książki Michaela Granta, autora bestsellerowych powieści młodzieżowych i fantasy.

Anna Bellon i The last regret

Zanim w 2016 r. powieścią Uratuj mnie Anna Bellon podbiła rynek wydawniczy, była już dobrze znana miłośnikom młodzieżowych historii korzystającym z platformy Wattpad, gdzie publikowała z dużymi sukcesami. Tam też po raz pierwszy ukazała się ta, otwierająca cały cykl, powieść, zdobywając ogromne uznanie czytelników (ponad milion odsłon). Powtórzenie powodzenia internetowej fabuły na rynku książki drukowanej i ebooków nie jest wcale sprawa oczywistą, jednak młodziutkiej autorce udała się ta sztuka, a jej debiut znalazł się nawet na liście bestsellerów Empiku. Opowieść o perypetiach dwojga nastolatków – rozpaczającej po śmierci brata Mai i skonfliktowanego z ojcem Kylera , osadzona w realiach amerykańskich i z rockową muzyką w tle, idealnie wpasowała się w potrzeby odbiorców tego typu literatury i okazała się świetnym punktem wyjścia do dalszej kariery.

W 2017 r. wydała Anna Bellon Nie zapomnij mnie, drugi tom poświęconego zespołowi The last regret cyklu, w którym na pierwszy plan wysuwają się już inni niż w Uratuj mnie bohaterowie. Tym razem śledzimy losy Olliego i Niny, których drogi po 5 latach rozstania krzyżują się ponownie. Czy to, co ich łączyło, przetrwało rozłąkę i próbę czasu, czy to była ta jedyna w życiu miłość? Jak wiadomo, konwencja new adult silnie eksponuje wątki romantyczne i w serii o The last regret Anna Bellon koncentruje się przede wszystkim na uczuciowych relacjach swoich bohaterów, reszta zaś, przede wszystkim motyw muzycznej kariery zespołu, są temu nadrzędnemu celowi ściśle podporządkowane. Tak więc również w dwóch kolejnych częściach serii Zaufaj mi i Bądź przy mnie akcja zbudowana jest wokół życia miłosnego i miłosnych perturbacji koniecznych dla odpowiednio dramatycznego efektu, a trzeba przyznać, że opowiadanie o wzlotach i upadkach nastoletnich serc wychodzi autorce wyjątkowo dobrze. Nic więc dziwnego, że nie mogło zabraknąć historii Anny Bellon w tomie Porozmawiajmy o pierwszej miłości, wydanym w 2019 r.

Anna Bellon i Nigdy więcej

Pod koniec 2019 r. opublikowała Anna Bellon Nigdy więcej, powieść będącą bez wątpienia prawdziwą gratką dla wszystkich, którym przypadł do gustu cykl o The Last Regret. Klasyczny new adult rozgrywający się w studenckim środowisku, napisany lekko i przyjemnie, umocnił pozycję autorki na rynku i udowodnił, że sukces pierwszych powieści nie był dziełem przypadku. Losy trojga bohaterów uwikłanych w emocjonalny trójkąt nie należą może do wyjątkowo odkrywczych i oryginalnych historii, jednak pisarka zdołała w tchnąć w ten narracyjny schemat nowe życie.

Anna Bellon i requiem dla snu

Pewne odstępstwo od realizowanego przez pisarkę od początku jej kariery schematu stanowi powieść Requiem. Anna Bellon na stronach tej książki decyduje się bowiem na zmianę dotychczasowej tonacji. Staje się ona zauważalnie mroczniejsza i poważniejsza. Jest to też, jak zdradza pisarka, jej najbardziej osobista fabuła, tworzona z przerwami grubo ponad 2 lata podczas długiego epizodu bezsenności, którego doświadczała na pewnym etapie swojego życia.